vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

#270215
Pozdravljeni!

Zanima me katere smuči priporočate za skating , s katerimi imate največ dobrih izkušenj (kolebam med Peltonen, Rossignol in Fischer).Tečem že dalj časa, tako da se bom odločal za kakšen višji rang od osnovnega. Predvsem se mi gre za občutek pri smučanju, zdrsavanje, stabilnost itd. sama hitrost me toliko ne gane...
Pirporočam se tudi za kakšno dobro trgovino poleg Ponce in JR sporta ...
Hvala!
#270230
Večina proizvajalcev smuči ima v ponudbi tudi smuči višjega cenovnega/kakovostnega razreda in s takimi ne moreš zgrešiti. Res pa je, da je tričetrt vseh tekačev na smučeh fischer, tako da bo nekaj na tem, kar pravi moj predhodnik. Pogledaš lahko še za kakimi atomic, rossignol, salomon, madshuss smučmi. V CE ima dobro zalogo tudi ta dražjih fischerc Rossi sport v tuš centru, sicer pa so avstrijski hervisi dobro založeni z nordijsko opremo.
#270244
..kar se tiče testov smuči najvišjega cenovnega razreda, ki sem jih pregledal, prednjačijo fischer in rossignol.. ..drugače imam atomic, fischer in madshus smučke.. ..med temi so fischer in madshus višjega ranga.. ..fischer imajo plus maso, madshus pa cold.. ..to se malenkost občuti .. ..za poledenel svež sneg so boljše madshus..
..dolge zavoje na spustu lepše odpelješ z madshus, so zelo dobro vodljive (model 2011 - nanosonic). Zavoje (dolge) voziš podobno kot z alpskimi carving. Tudi fischer so precej dobro vodljive, le zavoj z njimi drugače odpelješ in lažje je v kratkih hitrih zavojih. Imajo popolnoma drugačno' logiko' stranskega loka. V vzponu gre lažje z fischer. Niso nič lažje lahko pa nekako bolj izrazito stopiš. Ne vem no, kot rečejo nemci svojih fišercam: die referenz der spitzenklasse. Res so špitzenklasse. Ampak meni so bolj pri srcu madshus.
Atomic, te imam neke srednjega razreda, kamnožerke. Za zelo slabe proge. Niso slabe, čist ok.
Med vsemi ni bistvenih razlik. So neki detajli ki se čutijo. Z vsemi se da dobro tečt, vozit spuste in jih kontrolirat. tako da ne vem. Ni treba preveč komlicirat. Tudi čevelj ima svojo vlogo. Največjo vlogo ima seveda naše telo. Uživaš toliko kolikor ti motor in lastna motorika omogoča.
#270253
Hvala vsem za izčprno poročilo , še posebej samotnemu jezdecu. Ja bo nekej na tem ,da je Fischer najbolj iskana smučka tudi med tekmovalci, ne samo rekreativci. Rossignol in Madshus se mi zdita tudi dobri izbiri, kjer ne moreš prav velik falit. A maš kakšen link za pogledat na netu za te teste smučk ?
( Baje tudi pri Peltonenu za majhen denar dobiš dobro dilo, tako pravijo ;)
#270257
No pa da se jaz kako recem. Jaz pa mam odlicne izkusnje z rosignolkami, zelo dobra stabilnost in vodljivost mam pa tud atomic world cup, ki tud niso slabe. Glede nakupa pa se ti mogoc splaca dobit kako mal rabljeno zadevo od kakega tekmovalca.
#270312
Deedalus napisal/-a:A maš kakšen link za pogledat na netu za te teste smučk ?

..test sem bral v reviji: nordic sports.. ..lansko leto.. ..takrat so ravno one fišerce z luknjo testirali (rcs carbonlite, itn)..
..in zdaj imam ravno problem z novimi madshus smučmi, ki so zelo občutljive.. ..en kos je odletel na vsem lepem.. ..bom ob priliki kaj več napisal.. ..previdno pri nakupu !
..ponekod, potem ne ugodijo reklamacijam, raje se prepirajo tako dolgo, da te mine....
#270616
TRDOTA smuči:
Ali kdo ve po kakšnih parametrih naj se človek odloči za nakup smuči, če ima na izbiro trdo (stiff) in pa mehkejšo (medium) smučko ?
Se to določa glede na težo tekača - težji tršo, lažji mehkejšo ? Ali bolj glede na tip snega ?
Hvala!
#270619
Deedalus napisal/-a:TRDOTA smuči:
Ali kdo ve po kakšnih parametrih naj se človek odloči za nakup smuči, če ima na izbiro trdo (stiff) in pa mehkejšo (medium) smučko ?
Se to določa glede na težo tekača - težji tršo, lažji mehkejšo ? Ali bolj glede na tip snega ?
Hvala!


Primarno po teži, odstopaš od tega pa glede na višino. Za fischer imaš tabelo tukaj:
CARBONLITE
> 90 kg 192 stiff
80 - 89 kg 192 med - stiff
75 - 79 kg 187 - 192 stiff / 192 med
70 - 74 kg 187 stiff / 187 - 192 med
65 - 69 kg 182 - 187 stiff / 187 - 192 med
60 - 64 kg 177 - 182 stiff / 182 - 192 med
55 - 59 kg 182 med - stiff / 177 stiff
50 - 54 kg 177 med - stiff / 182 med
45 - 49 kg 172 - 177 med
< 45 kg 172 med
#270658
hm ja, torej moje vprašanje je bilo bolj v smislu... glede na mojo težo in višino bi lahko izbral trdo in mehko smučko po teh parametrih ki si jih izpisal, ampak zanima me bolj glede na kaj se naj odločim... čist po občutku? kaj mi bolj paše mehko ali trdo :) al se trda smučka boljše na mehkem snegu obnaša , mehka pa pa na trdem (to so recimo moje domneve).
#270661
Deedalus napisal/-a:hm ja, torej moje vprašanje je bilo bolj v smislu... glede na mojo težo in višino bi lahko izbral trdo in mehko smučko po teh parametrih ki si jih izpisal, ampak zanima me bolj glede na kaj se naj odločim... čist po občutku? kaj mi bolj paše mehko ali trdo :) al se trda smučka boljše na mehkem snegu obnaša , mehka pa pa na trdem (to so recimo moje domneve).


Med trdo in mehko je tudi srednja...
Koliko si visok in koliko težek?
Če je smučka premehka, potem štopa (ker se ti srednji del usloči navzdol). Če je pretrda, se voziš bolj po koncih in zopet ni optimalna, ker ne drsi po celotni ploskvi. Plus tega da teče bolj nekontrolirano oziroma bolj čutiš v nogah, ker jo moraš bolj pritiskat. poenostavljeno povedano.
Govoriva pa o tekmovalnih smučkah. Te tudi sicer zahtevajo nekaj več tehničnega znanja, sicer so neudobne.
Vsakih smučk se moraš privadit, ker se vsaka obnaša različno.
Jaz imam recimo 187/70-71, pa živim čisto v redu s smučko 192 stiff (bi vzel v štartu medium, pa ni bilo. Računam da pridobim še kak kg:)) Za kontrast, v slabih razmerah tečem s 15 let staro fišerco, ki pa so mehke. In živim.
Kot rekreativec tudi skoraj gotovo ne boš izbiral optimalnih maž, tako da si tudi tukaj v hendikepu...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA