vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

Uporabniški avatar
 [mikkeni]
#113781
a potrebuje majstore razen smučke ter vezi, tud kake druge informacije o višini tekača, al pa smučarske čevlje?! kako je s tem?!
Uporabniški avatar
 stari
#113787
Pri motaži je važna velikost čevlja,da se peta prilagodi dolžini čevlja.
 Gasper`
#209765
Eno vprasanje na hitrco: Tezisce leve smucke je napram desni zamaknjeno nazaj za 1 cm. Tezisce desne je tocno v sredini "balance point" področja.

Ali naj pri montazi vzamem srednjo vrednost (levo za 0,5cm naprej, desno za 0,5 nazaj)?
Da bi imel vezi za 1 cm zamaknjene se mi zdi kar veliko.

Hvala za odg.
 007
#209767
007 napisal/-a:Težišče je potrebno poiskati na obeh smučkah, določiti geometrijsko sredino, potem pa premakniti črto za 0,5 do 1cm nazaj proti repom! Tomaž Z. in ostali, ki montirate, zapomnite si to. Ko primemo smučko s palcem in kazalcem na mestu vpenjanja, se mora smučka rahlo prevesiti naprej.


Mal treba nazaj prebrat pa bo!
 Gasper`
#209768
007: Sem prebral. Vendar me je razlika 1 cm kar presenetila. Pričakoval sem manjše odstopanje.
 luzr
#209836
Gasper` napisal/-a:Eno vprasanje na hitrco: Tezisce leve smucke je napram desni zamaknjeno nazaj za 1 cm. Tezisce desne je tocno v sredini "balance point" področja.

Ali naj pri montazi vzamem srednjo vrednost (levo za 0,5cm naprej, desno za 0,5 nazaj)?
Da bi imel vezi za 1 cm zamaknjene se mi zdi kar veliko.

Hvala za odg.


Kolikor vem je zamik enakomeren nazaj. In ne različen na levi in desni smučki. Sicer pa je dejansko vse že napisano. ;)
 Gasper`
#209853
Vem da je vse napisano. Saj mi je tudi postopek montaže jasen.

Zanima me samo to, da ker imata smučki težišči eno napram drugi zamaknjeni za 1 cm ali naj potem tudi vezi pri montaži zamaknjem za 1 cm ali pa naj jih izenačim. Ker toliko zamaknjenih vezi se nisem videl na nobenih "laufarcah".

Samo to je vprasanje;)
Uporabniški avatar
 dzordzi
#209854
tocno tako - izenaci na sredini, to je sigurno dobrqa resitev

vsaj tako se je delalo( in se se) na tekmovalnih smuceh, zdej je plata na katero se fiksira rottafelo ze fiksna in premikas po svojem lastnem obcutku!

lp
pa velik uzitkov na laufarcah..


P.s: ni vmesno tukja to pisat, ampak da ne bom na ce kdo kupuje tekaske drese
jih prodam zelo ugodno in se kaj drugega se najde....
 Gasper`
#209923
Sem klical v JR sport ter kontaktiral direktno Rotteffelo pa sem povsod dobil enak odgovor. Če je težišče smučk različno (kar je v večini primerov - 10mm je še zelo malo po odgovoru iz Rotteffele) se vzame povprečno sredino, tako da sta vezi na obeh smučkah na enaki poziciji.

Lp in hvala za odgovore.
 luzr
#209968
Še enkrat. Gasper', če še nisi zmonitral... En princip za katerega ne trdim da je edini pravilen. Smuči se da na "vago" in se oceni točka vpetja. Ne priporočam eksperimentov na dragih smučkah. Če boš rabil montažo se oglasi, ti priporočim koga.
 Gasper`
#209977
Luzr hvala. So bile izredno drage, tako da sem kar "švical" pri montaži;)

Moj post se res lahko malo dvoumno bere, sploh del glede "5mm naprej, 5mm nazaj":)

Bom še enkrat napisal (takšna navodila sem dobil direktno iz Rotteffele ter iz JR sporta).

1. Določiš težišči na obeh smučkah (kot si napisal, daš na vago) ter označiš npr. težišče na smučki A s črto a ter težišče na smučki B s črto b.

2. Ker pa sta težišči na smučki A in B ponavadi različni, se smučki da skupaj ter se določi novo težišče. Med črto a in b se vzame srednja vrednost. In ta srednja vrednost nam potem služi kot točka vpetja. Tako da vez na smučki A ni zamaknjena glede na smučko B, ampak sta na enakem mestu.

Ps: dejstvo pa je, da ce smučki primeš s palcem in kazalcem je težišče pri obeh enako. Če pa malce kompliciraš in meriš natančno, pa pride do odstopanj;)
 Gasper`
#210305
Vezi sem namestil po šabloni, ki sem jo dobil zraven. Po šabloni pa mislim da je mesto vpetja točno na ravnotežni točki in ni zamaknjeno proti repom. Sem jih pa danes stestiral in je super.

Sem pa pri odgovoru o montaži vezi iz Rottefelle dobil še naslednjo obrazložitev:
- če tečeš pretežno ravninske trase se vezi namestijo bolj proti repom, da je smučka hitrejša
- za cross-country varianto pa to ni priporočljivo

Tako da je moje mnenje glede zamika vezi proti repom bolj stvar okusa/tehnike tekača kot pa pravilo.
 007
#210480
Tvoje mnenje je napačno! Vsak tekmovalec ima montirano tako, kot sem napisal! Torej, v tvojem primeru imaš na eni smučki težišče spredaj, pri drugi pa zadaj! No, pa ni problema, samo da si zadovoljen!
 jelkoco
#212791
Pozdravljeni.

Mene pa zanima, ce se pojavi kak problem, ce bi zeleu spremeniti proizvajalca-tip vezi na smuceh - sedaj imam od salomona, zamenjal bi z rotaffello. Konkretno me zanima, kako je z zvrtanimi luknjami v smuceh - a se luknje v vezeh ujemajo, in ce ne, a je kaka skoda, ce zvrtas se ene luknje.

A je kaka rzalika v kakovosti, vzdrzljivosti enega ali drugega tipa vezi?

LP

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA