prostor za dogovore in pogovore TFjevcev s totega konca
Uporabniški avatar
 štenga
#280966
Uspel odličen čas: 3:03, za cilj mi je zmanjkalo le še malo... Tako, da je cilj blizu - si bo treba postavit novega :D . Po veliko letih sem tudi probal teči. Prijelo me je, ko sem sedel na neki klopci in videl sprehajalno potko pred seboj, ki si je lepo zaključila v krog. Ta potka ni bila čisto v ravnini, sem jo pa pretekel v 1:10. Ko sem na spletu preveril dolžino mi je naračunalo 370m (v naravi se mi je sicer zdelo več :)). Tako, da neko izhodišče je.

Bom pa šel enkrat v naslednjih dveh tednih tečt Cooperja (12min), pa da vidim koliko metrov se bo nabralo. Glede na to, da bom imel na sebi merilec utripa me zanima na kak utrip se naj osredotočim, da me ne izmuči pred 12minutami (včasih sem tekel vedno prehitro). Starost ~30, srce je pa tudi malo natrenirano od Rushfita in stopnic, tako da imam sedaj med vadbo povprečni utrip že nižji (140 proti 150+ na začetku). Ko grem na Kalvarijo je utrip med 170 in 175 - hitreje pa več ne gre (ne noge ne srce).
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#281019
štenga napisal/-a:Uspel odličen čas: 3:03, za cilj mi je zmanjkalo le še malo... .


Bravo Štenga,

To boš pa nam moral častiti v kratkem.

Pa dobre odsevnike bo treba nabaviti, da te fotkamo v mraku in poveličamo ta rezultat z eno svetlobno črto. Upam, da imam tak interval osvetlitvenega časa na fotoaparatu. Bo zmanjkalo elektronov tam v vinogradov boš jih vse pretvoril v fotone.

Pazi na dobro regeneracijo mišic, da obdržiš eksplozivnost do konca sezone. Predvsem naravne elektrolite. S proteini verjamem, da znaš "hendlat".
Uporabniški avatar
 štenga
#281022
tek_v_snegu napisal/-a:
štenga napisal/-a:Uspel odličen čas: 3:03, za cilj mi je zmanjkalo le še malo... .


Bravo Štenga,

To boš pa nam moral častiti v kratkem.

Pa dobre odsevnike bo treba nabaviti, da te fotkamo v mraku in poveličamo ta rezultat z eno svetlobno črto. Upam, da imam tak interval osvetlitvenega časa na fotoaparatu. Bo zmanjkalo elektronov tam v vinogradov boš jih vse pretvoril v fotone.

Pazi na dobro regeneracijo mišic, da obdržiš eksplozivnost do konca sezone. Predvsem naravne elektrolite. S proteini verjamem, da znaš "hendlat".


Haha :). Ne vem če bo v mraku šlo tak čas - pa itak je tu na forumu dosti hitrejših še od mene, tako da z intervalom ne bo problema ali pa gremo kar štafeto po tretjinah - verjetno pridemo nekje blizu 2min do vrha :).

Iz kje lahko dobim naravne elektrolite? Zelenjava/sadje? Proteinov (whey) ne pijem in nasploh sem se začel močno izogibati procesirani hrani/napitkom,....
Uporabniški avatar
 štenga
#283303
štenga napisal/-a:Sam sem letos komaj prišel pod 5min (prvič 4:55, drugič 4:45), zato bi seveda rad to izboljšal.... Sem si pa zadal cilj, da mi uspe priti pod 3 minute - kar vem da bo zelo težko - če mi pa uspe priti pod 3 min - se pa mogoče celo prijavim na tek :clap: .

Evo cilj dosežen - do vrha v 2:58,3. Žal v zadnjih 30 dneh nisem šel gor niti enkrat tako, da nisem vedel kaj pričakovati - čas me je presenetil, saj se mi je zdelo, da je šlo zadnjič hitreje (ko sem imel 3:03).

Zdaj grem naprej na naslednji cilj (bom pa še hodil na kalvarijo). In ta cilj je 3km pri Cooperju. Vem, da je ekstremno optimistično (sploh glede na to, da sem letos vse skupaj tekel 1min in 10sec - ja ja prav piše - dobro minuto je blo skupaj v 2012 kar je sicer več kot v 2011 in 2010 skupaj :lol: ), vendar zelo optimistična je bila tudi kalvarija. Na kalvariji je pa sedaj nov mejnik na 2:45 8) .

štenga napisal/-a:Bom pa šel enkrat v naslednjih dveh tednih tečt Cooperja (12min), pa da vidim koliko metrov se bo nabralo. Glede na to, da bom imel na sebi merilec utripa me zanima na kak utrip se naj osredotočim, da me ne izmuči pred 12minutami (včasih sem tekel vedno prehitro).

Tako, da so nasveti dobrodošli. Zdaj se moram samo spravit že enkrat tečt - upam da vsaj 1x mesečno teh 12 min (no mogoče še kako minuto zraven za ogrevanje).
Uporabniški avatar
 štenga
#283641
Odtekel Cooperja in dosegel 2700m. Glede na to da nisem tekel zadnjih 10 let je to odličen dosežek. Na sebi sem imel merilec utripa, ki je bil konstantno na 170. Povprečje 171, max 176. Kot vedno sem se na začetku prehitro zagnal in potem šel kakor je še šlo. Časi krogov so sledeči:
1. 1.27:44
2. 1.36:85
3. 1.40:33
4. 1.45:77
5. 1.57:74
6. 1.58:71
7. 1.57:46 (v 12-ih minutah sem pretekel 3/4 sedmega kroga, ki sem ga nato odtekel še naprej - da sem dobil čas še zadnjega kroga).

Po četrtem krogu me je zmatralo (no malo že po prvih dveh), zato sem moral znižati tempo. Ta tempo 2min/krog se mi zdi, da bi lahko držal dosti krogov (če bi seveda začel z njim).

Imel sem vključeno tudi GPS sledenje, ki je naračunalo malo več metrov, tempo na kilometer pa je sledeči:
1km: 3.36
2km: 4.07
3km: 4.28

Bomo videli naslednjič ko grem teči, upam da že v avgustu. Vmes pa še kdaj na kalvarijo.
Aja - če sem prav izračunal je bilo 2400m v 10.29:24
Uporabniški avatar
 štenga
#283654
Hja vem, da je treba bolj enakomerno odteči, vendar nisem vedel koliko časa bo šlo, zato sem se orientiral na srčni utrip. Časovno preračunano je cilj:

1. 1.27:44 -> 1.33 (+6)
2. 1.36:85 -> 1.34 (-2)
3. 1.40:33 -> 1.35 (-5)
4. 1.45:77 -> 1.36 (-10)
5. 1.57:74 -> 1.37 (-20)
6. 1.58:71 -> 1.38 (-20)
7. 1.57:46 -> 1.39 (-18)
8. -> -> -> -> 1:40

To je tempo za ~3km v 12-ih minutah. Odtekel sem le 1 krog pod tempom (prvi), zadnji trije pa so konkretno nad zahtevanim tempom + še en krog mi je zmanjkal. Zdaj s tega stališča mi pa še kar dosti manjka :D (čeprav se 300m ni dosti slišalo). No še bolje je pa vse kroge povsem enako - vendar koliko se poznam bodo časi krogov verjetno padali vsaj 2-3s/krog - torej se moral bolj osredotočati na čase krogov med 1:30 (prvi) in 1:45 (osmi)
Uporabniški avatar
 boatjan
#283657
Jaz se ne bi osredotočal na čas krogov, ampak na čas na en km. Parkrat bi pretekel en km v času štirih minut, da zadeneš tempo. Tudi ne bi planiral vsak km počasneje (ker je potem hitro prepočasi) ampak enakomerni tek.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#283841
... ko tečeš, ti mora biti vodilo enakomeren tempo in ne enakomeren utrip, ker utrip s časom narašča, oziroma tempo upada, če vzdržuješ enakomeren utrip, posebej na tako kratkih razdaljah.
 spela*
#283848
štenga napisal/-a:Hja vem, da je treba bolj enakomerno odteči, vendar nisem vedel koliko časa bo šlo, zato sem se orientiral na srčni utrip. Časovno preračunano je cilj:

1. 1.27:44 -> 1.33 (+6)
2. 1.36:85 -> 1.34 (-2)
3. 1.40:33 -> 1.35 (-5)
4. 1.45:77 -> 1.36 (-10)
5. 1.57:74 -> 1.37 (-20)
6. 1.58:71 -> 1.38 (-20)
7. 1.57:46 -> 1.39 (-18)
8. -> -> -> -> 1:40



Tudi jaz mislim, da je razlika v tempu prevelika. 1. krog pretečeš v času, ki ga jaz ne zmorem. 2. krog si pretekel v času, v kakršem jaz tečem 400-metrske intervale. Zadnje tri kroge pa si pretekel precej počasneje, kot znaša moj rezultat na 10 km. V glavnem, skoncentriraj se na enakomeren tempo, ti bo lažje.
Uporabniški avatar
 štenga
#284097
Živjo, hvala za nasvete. V svojo obrambo naj še enkrat povem, da sem tekel prvič po ogromno letih in da nisem vedel kaj pričakovati po prvem krogu kaj šele naprej. Torej vmes sem šel še na kalvarijo a ponesreči ustavil štoparico tako da ne vem koliko je bilo :x

Sem pa ponovno tekel - tokrat 8 krogov in poskušal zadeti boljši tempo. Mislim, da mi je kar uspelo. Krogi: 1:36, 1:45, 1:44, 1:47, 1:43, 1:44 (2400m v 10:19), 1:45, 1:45 (3200m v 13:49).

Za 7 krogov v 12min mi je zmanjkalo le 10m, tako da manjka še 210m, (časi na km: 4:13, 4:22, 4:21). Povprečni utrip je bil 172 - max 182. Sedaj pa samo še zmanjšati za par sekund na krog pa bo še ta cilj izpolnjen.

Kakšen tempo/km pa se kvalificira kot tek? Zgornji tempo (4:15-4:20/km) se mi je zdelo po hitrosti, da bi že moral biti tek. Prejšnjič, ko sem zadnje tri kroge pretekel s tempom malo pod 5min/km pa se mi je zdelo, da ne grem nikamor in bi verjetno to bil bolj kak jogging, imam prav? Kakšna so vaša mnenja v zvezi s hitrostjo teka?
Uporabniški avatar
 štenga
#284102
boatjan napisal/-a:Po moje gre pri teku za naravno ciklično gibanje, kjer morata biti v nekem trenutku obe nogi v zraku, če ima ena noga vedno stik s podlaga, pa gre za hojo. Glede vrste tekov pa je na tem forumu in drugod že veliko napisanega.

Ja teorijo sem si prebral (hoja - vedno ena noga v stiku s podlago, tek so trenutki, ko nobena noga ni v stiku s podlago) - ciljal sem bolj na izkušnje dolgoletnih tekačev. Pa dobro bom rekel tako. Meni je tempo (po dveh tekih) nad 5min/km izven besede tek - no glede na povezavo lahko rečemo lahkoten tek, jogging,... Tempo pod 4:30 pa bi že rekel da je tek.
Uporabniški avatar
 boatjan
#284106
Sem se v mladosti kar dolgo ukvarjal z atletiko, sedaj pa samo rekreativno. Lahko ti povem, da mi je zdaj tempo 4:30, kar hiter tek, medtem ko mi je bil pred dvajsetimi leti tak tempo ogrevanje, ki je trajalo 5 do 7 km, šele potem se je začel pravi trening. Tako, da je tempo in s tem kar ti predstavlja tek odvisno od pripravljenost samega tekača. Še zdaj včasih srečam kolege s katerimi smo trenirali in nekateri tečejo tudi tempo okoli 3:30 mali maraton in za njih je verjetno 4:30 še vedno lahkoten tek.
Uporabniški avatar
 štenga
#284108
boatjan napisal/-a:Sem se v mladosti kar dolgo ukvarjal z atletiko, sedaj pa samo rekreativno. Lahko ti povem, da mi je zdaj tempo 4:30, kar hiter tek, medtem ko mi je bil pred dvajsetimi leti tak tempo ogrevanje, ki je trajalo 5 do 7 km, šele potem se je začel pravi trening. Tako, da je tempo in s tem kar ti predstavlja tek odvisno od pripravljenost samega tekača. Še zdaj včasih srečam kolege s katerimi smo trenirali in nekateri tečejo tudi tempo okoli 3:30 mali maraton in za njih je verjetno 4:30 še vedno lahkoten tek.


Nisem mislil glede na pripravljenost. Pač kdaj bi res lahko rekel, da tečem (in ne samo, da imam obe nogi naenkrat v nekem trenutku v zraku) - po razmisleku se mi zdi, da takrat ko bi dosegel tak tempo, da me nihče s hitro hojo nebi mogel dohajati. Baje na tekmovanjih hitre hoje dosegajo 15km/h - ker večinoma prikrito tečejo vzemimo max možno hitrost hitre hoje na 12km/h. Tako smo spet na tempu 5min/km. Saj tečeš (glede na definicijo) lahko tudi z 10min/km, vendar je to zelo daleč od teka.

Zakaj sprašujem? Če bi kdaj hotel preizkusiti daljše proge me zanima, kdaj bi lahko rekel, da sem zmožen preteči 5, 10, 20km, maraton,.... Po definiciji teka to ni tak problem, veliko ljudi teče po 10km in več, ker je omejitev samo razdalja, ki jo je potrebno "preteči". Sam pa bi si postavil omejitev poleg razdalje tudi čas (in tu me zanima potreben tempo). Tako bom sposoben preteči 5km, ko bom s to razdaljo opravil prej kot v 25min, 10km ko bo šlo pod 50min, maraton - ko bo šlo pod 3h30min,...

Sicer teh namenov zaenkrat nimam (čeprav sem si dodal med cilje preteči 10km - torej pod 50min), vendar je pač tako naneslo razmišljanje. Se opravičujem za off topic, saj sem čisto zasmetil temo.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA