Moderator: lenči

Uporabniški avatar
 goldee
#190273
Zdravo.
Upam, da je pravi oddelek..
Zanima me kako naj izboljšam svoj pulz? Namreč tečem že nekaj časa in poskušam priti na tempo 5:00/km, vendar mi gre pulz takrat na cca 180-185/min. Kar pa ni kul, ne? Če tečem 6:00/km imam pulz okoli 145-150 :(
Kako naj dosežem tempo 5:00/km? Pretečem pa po 9km na turo (večinoma po ravnem), tečem pa ene 3x do 4x na teden.
Višina 193, teža 95, starost 23.
Uporabniški avatar
 Uroš Sobočan
#190308
Najpomembnejše so ti dihalne vaje ter seveda treningi. Kadar tečeš imej prav trening samo za to da se posvetiš dihanju. Najpomembnejši so globoki vdihi in izdihi tudi če ne gre se moreš pač "prisilit" do tega. Sam sem tako najprej treniral s kolesom (višince) ter na začetku na teku ravno s temi posebnimi treningi. Sedaj imam pri tempu teku (4:20-4:35) poveprečnega 162, pri navadnih treningih (predvsem dolgih 4:35-5:00) pa 140-155. Seveda pa je pogojen srčni utrip tudi s tem kako dolgo se s športom ukvarjaš.

Lp

Uroš
 MKC
#190351
Uroš Sobočan napisal/-a:Najpomembnejše so ti dihalne vaje ter seveda treningi. Kadar tečeš imej prav trening samo za to da se posvetiš dihanju. Najpomembnejši so globoki vdihi in izdihi tudi če ne gre se moreš pač "prisilit" do tega. Sam sem tako najprej treniral s kolesom (višince) ter na začetku na teku ravno s temi posebnimi treningi. Sedaj imam pri tempu teku (4:20-4:35) poveprečnega 162, pri navadnih treningih (predvsem dolgih 4:35-5:00) pa 140-155. Seveda pa je pogojen srčni utrip tudi s tem kako dolgo se s športom ukvarjaš.

Lp

Uroš

kakšen imaš pa max?
 Gregi
#190439
@ goldee... neverjetno, kot bi svoj tekaški dnevnik bral.... Tudi jaz tečem 3-4x na teden po 7-10km naenkrat in imam podoben problem... Sem sicer občutno starejši (39). Povprečen tempo imam nekje 5:45/km, HR pa 165, kakor hitro želim pospešiti na 5:00/km, mi začne HR naraščati proti 180 in odneham... Po 1400km teka v letu in pol, kar se ukvarjam s tekom, nisem opazil bistvenega napredka... Sem se že sprijaznil, da je 10km pod 50:00 zame prej utopija, kot realnost... :(
 MIHEC
#190445
Napredka ni, ker vedno tečeš v ugodju nekje z enakim tempom. Včasih je treba pritisniti tako, da imaš občutek, da ti bo razneslo pluča oziroma, za te zapečejo noge. S tem ni nič narobe - seveda pa v takem tempu ne vztrajaš dolgo (niti ne moreš).

Pametno je imeti merilec srčnega utripa, nikakor pa z njim ne smeš biti obremenjen, ker je zgolj pripomoček. Najbolj pomembno pa je, da veš kakšen je tvoj maksimalni srčni utrip. Sicer se da to izračunati po formuli glede na leta in spol, vendar pa je to na splošno za vso populacijo. Ljudje smo si namreč različni, zato imamo tudi srčne utripe različne. Sam sem star 36 let in bi moral biti moja maksimalni pulz glede na leta okoli 188 do 189, pa temu še zdaleč ni tako. Sam sem dosegel namreč pulz okoli 216, velikokrat pa pritisnem in gre preko 200. Seveda me je bilo strah, da je z menoj nekaj narobe, zaradi česar sem o tem vprašal znanega zdravnika, ki je tudi vrhunski športnik (moj osebni zdravnik). Povedal mi je, da s tem ni nič narobe - najbolj pomembno pa je, v kolikšnem času in kašnem obsegu se pulz spusti. Pri meni je npr. ko grem na gosrki tek in med 195-200 odvisno od hitrosi in klanca, vendar že v prvi minuti, ko se ustavim pade pulz na 150 v naslednjii minuti pa nekje na 125.

Skratka, ni vse v tem, kako nizek pulz imaš - pač pa je odvisno od tvojega telesa, ki je "unikum". Vsekakor pa se splača narediti obremenitveni test, ki točno pokaža kako in kaj.
 luzr
#190446
goldee napisal/-a:Kako naj dosežem tempo 5:00/km? Pretečem pa po 9km na turo (večinoma po ravnem), tečem pa ene 3x do 4x na teden.
Višina 193, teža 95, starost 23.

Monotoni treningi po ravnem so neučinkoviti. Preizkušeno vem. Pridi v četrtek na Golado, pa boš videl hudiča. ;) Ali pa sam začn teči po klancih. Če ti klanci ne :-- ležijo , teči hitre odseke po ravnem. Šprint, menjava tempa. Ni nujno teči ravno intervalov....
Uporabniški avatar
 tosalifi
#190455
Pozdravljeni

Podobne stvari sem dal tudi sam skozi, tekel sem v glavnem po ravnem in takoj ko sem malo pospešil je bil utrip tudi do 175/min in ni bilo nekega napredka. Pri 37 letih (danes he, he)imam maksimalni srčni utrip okoli 200, v mirovanju pod 50. maksimalni je pač prirojen in tu nekega vpliva nimamo. Letos sem se navdušil predvsem za gorski tek in po pol leta teka in hoje v hrib se je tudi utrip po ravnem spremenil.
Je pa res, da so pri gorskem teku dosti večje obremenitve pljuč in včasih ga tudi za kakšno minuto nateram do 195 utr/min. Sedaj po ravnem tečem z dosti večjo hitrostjo in imam v glavnem povprečje od 155-160 na minuto in tudi dosti težje ga spravim čez 180 v klanec.
Cilj je, da s čim manjšim utripom dosegaš večje hitrosti vendar je tek po ravnem preveč monoton in dolgo časa rabimo da napredujemo.

LP
Uporabniški avatar
 Loni
#190474
tosalifi napisal/-a: Pri 37 letih (danes he, he) LP


no, pol pa vse najboljše :laola
 wind
#190484
goldee napisal/-a:Zanima me kako naj izboljšam svoj pulz? Namreč tečem že nekaj časa in poskušam priti na tempo 5:00/km, vendar mi gre pulz takrat na cca 180-185/min. Kar pa ni kul, ne?


Zakaj pa to ni kul? Saj je še precej rezerve do 200, ti kar po gasu. :twisted:
No, same številke ne povedo dosti, pomembno je počutje in čas regeneracije (nižanje pulza ko se ustaviš). Mar ob 180 utripa že sunkovito dihaš, hropeš? Če ni tako, se ne sekiraj. Pa tudi če občasno malo zahropeš, ne bo škodilo, saj hitrost izboljšaš samo tako, da v tek dodaš hitre krajše odseke ali klance.
Če ti gre ob 5min/km pulz previsoko, to pomeni, da še nimaš dovolj kondicije za tako hitrost ali pa si pretežak. Pa tudi poletne temperature prispevajo svoje, zdajle ni čas za hitrostne dosežke in zbijanje pulza.

Malo poglej še v podobne teme:
viewtopic.php?f=37&t=6428
viewtopic.php?f=14&t=8508&start=15
viewtopic.php?f=14&t=11714

Uroš Sobočan napisal/-a:Najpomembnejše so ti dihalne vaje ter seveda treningi. Kadar tečeš imej prav trening samo za to da se posvetiš dihanju.


Hmm, dihalne vaje. Smo imeli pred časom enega dihalnega mojstra na TF, pa je že poniknil. :mrgreen: Glede dihanja je meni še najbolj všeč izrek ""Breathe through your mouth. Breathe through your nose. Suck the air in through your ears, if you can."
http://www.runnersworld.com/article/0,7 ... -0,00.html
Uporabniški avatar
 nini32
#190501
vas berem že od začetka. tudi moj HR je precej podoben (telesne podrobnosti pa ne, mislim na kg in cm :wink: ). s tem, da sem svojo hitrost pri 170 udarcih precej povečala. tečem po razgibanem terenu (10 -15 km), delam intervala in fartlek (1-2 krat na teden). vedno me skrbi, da ne bom šla krepko prek 180. zato vedno pogledujem na uro. kar med tekom povzroči že skoraj stres. že večkrat sem razmišljala, da bi tekla brez merilca. pa se pred tekom vedno odloičim in si pripnem to tehnologijo.

če vas prav razumem, lahko srce malo več "poteraš", pomembno je spremljati, kako hitro pade srčni utrip. torej lahko tudi v hrib še bolj stopim po gasu? :D kako dolgo pa lahko držim na več kot 180? tisto, ko bom padla po tleh (verjamem) bo prepozno.
v soboto se odpravljam na tipičen gosrki tek.

lepo bodite!

nini
Uporabniški avatar
 tosalifi
#190517
Nini32, čist odvisno od posameznika, kako dolgo držijo utrip nad 180. Nekdo, ki ima maksimalnega 210, mu utrip 180 ne predstavlja neke visoke vrednosti. Jaz osebno ga včasih imam tudi dobre pol ure nad 180 (maksimalen je 200).
Je pa dobro, da veš kolikšen je sploh tvoj maksimalen utrip in da opraviš tudi kakšne obremenilne teste pri zdravniku.

LP
Uporabniški avatar
 goldee
#190538
Zdravo še enkrat!
Ste me malce pomirili s temi svoji posti. Res je, tek po ravnem je precej monoton in verjamem, da težko napreduješ. Bom začel obdelovati še Rožnik.

Sem šel včeraj tečt za probo in izmeril naslednje vrednosti: (imam garmina 305):

--PULZ pri povp. tempu 6:00/km je povp. 148
(dihanje normalno, lahko diham samo skozi nos)

--PULZ pri povp. tempu 5:00/km je povp. 176
(dihanje intenzivno, pomojem 1 vdih/sek)

Ne vem točno koliko imam max pulz, bi pa rekel, da nekje okoli 195 (star sem skoraj 24, 193cm/95kg).

Je pa tako, da mi pulz hitro pade, ko preneham z aktivnostjo. Praktično ga imam v 2 minutah na 120.
Med tekom pri 5:00/km pa tudi ne hropem, le diham intenzivneje.
Uporabniški avatar
 bobr
#190549
goldee napisal/-a:Je pa tako, da mi pulz hitro pade, ko preneham z aktivnostjo. Praktično ga imam v 2 minutah na 120.
Med tekom pri 5:00/km pa tudi ne hropem, le diham intenzivneje.

Pade z katere vrednosti na 120? Pade na 120 če se ustaviš in stojiš pri miru ali hodiš ali sediš?

Bil sem nekaj let nazaj na istem. 5:00 mi je predstavljal precejšen izziv na kaki daljši razdalji. Pomagajo tri stvari: dobro splaniran trening, trening in še enkrat trening :wink:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA