vprašanja in nasveti o vadbi triatlona :: kako, koliko, kdaj, zakaj, zakaj ne, ... vaša mnenja in izkušnje so dobrodošla

Moderatorji: stena, izzardly

#194805
Evo, še en zen triatlonec, ki imam težave s plavanjem.
Vaši nasveti za dihanje so tudi meni zelo pomagali. V miru znam sedaj dihati na tri zaveslaje na obe sstrani, v paniki ("hitro" plavanje) in na tekmovanju pa na dva in to v levo. Ugotavljam pa da imam težave pri zaveslaju z rokami in sicer v fazi, ko roka ne zavesla. Po (meni znani) teoriji bi moral roko sprostiti, narediti vsiok komolec in sproščeno roko čimdlje potisniti predse. Imam pa težave z tem da roke v tem trenutku ne sprostim, oziroma s celotno fazo. Prav tako imam občutek, da pri vdihu na levo ne izkoristim v celoti zaveslaja z desno (močnejšo) roko, ampak da gre sila v obarčanje trupa. Ali mi lahko kdo kaj svetuje glede celotne faze zaveslaja?
Pa še eno čisto praktično vpračanje? Koliko udarcev naredite z nogami triatlonci na en zaveslaj z rtokami (npr. za olimpika). Ali jih (noge) nekoliko hranite za drugi dva disciplini ali uporabljate normalno plavalno frekvenco.
Morda še ta podatek. Moj cilj je kilometrki čas spraviti pod 20 minut (trenutno rabim okoli 22 minut, teržav s kondicijo (vztrajnostjo) niti nimam, baše pa me tehnika.
#194812
Obstaja način (vaja) kako naučiš roko, da se sprosti. Poglej video in preberi kako izvajati vajo:
http://www.goswim.tv/entries/5647/frees ... -drag.html

Poleg tega imaš na tej spletni strani (http://www.goswim.tv/entries/s/1/drills.html) en kup koristni informacij in videov. Samo čas si je potrebno vzeti :wink:
#194815
Jezus, Razi, tole niso nobena začetniška, pač pa ekspertna vprašanja!
Sam svoje tehnike nimam kaj hvaliti, lahko le zatrdim, da je človek po dveh, treh sezonah rednega utapljanja z vodo že toliko seznanjen, da lep del vprašanj odpade samih po sebi. Če prav razumem tvoje vprašanje, gre za povsem prvo fazo, za polaganje roke v vodo in zadrsenje naprej? To meni ne dela težav, če roko 'vozim' naprej kot drsalec tik po gladini, mene bolj matra naslednji del, kako (brez frakture) zajeti vodo in se potegniti naprej že takoj iz iztegnjenosti.
Ampak, kot rečeno, časa imamo na pretek, vode k sreči tudi...

Pridodajam še svojo tehniko: zdaj že malce pobrcam, prvi dve leti pa sem samo previdno vlekel noge za sabo ko ranjenici na Sutjesci. Zakaj bi jih mučil, saj jih boš na kolesu in na teku dovolj...
Nazadnje spremenil ton, dne 26 Avg 2009, 10:53, skupaj popravljeno 1 krat.
#194817
Svetujem ti, da gres v kaksen plavalni klub za eno leto; naucijo te prave tehnike in zlahka bos v 20 minutah naredil krepko cez kilometer.
Za Sportno drustvo Riba (http://www.drustvo-riba.si) vem, da imajo vodene treninge za rekreativce (vec skupin od pocasnih do orenk dirkacev), za druge ne vem.

Kolikokrat brcnes z nogami je boljkone stvar izbire, kar ti ustreza; plava se vse od dvo do 6-udarcnega kravla. Phelps menda 4-udarcnega, ampak on ima namesto nog vesla :)
#194914
Sončka napisal/-a:Tako da sem za Triatlon Bled več kot dobro pripravljena :-) Ne izdam pa ali tistega za vsakogar ali kar za Olimpika :-)
Uživajte.


Med vrsticam je razbrati...srečno :clap: :wink:
#194933
Plava se od dvo udarčnega do šestudarčnega kravla, kot je že predhodnik ugotovil. Šestudarčnega kar pozabi, ker je ta zadeva za šprinterje in bi ti naredila več škode kot koristi na triatlonu.. Odločiti se moraš med dvo in štiri udarčnim, kar ti bolj paše- se lahko naredi, da ko se trudiš štirikrat udariti z nogami pozabiš vse ostalo in je polomija.. Jaz pomoje (ne vem točno) prakticiram štiriudarčnega. Komolce ti ni treba postaviti čimvišje, ker se ti poruši tehnika- imaš plavalce, ki mečejo stegnjene roke čes in so zelo hitri.. Visoki komolci je tehnična vaja, drugače pa komolce imej tako visoko, da je rama še vedno v nezategnjenem položaju in se ti bo tudi roka sprostila.. Verjetno si zategnjen zaradi visokih komolcev (predvidevam ni nujno).

LP
#194945
Aja, pri plavanju je najvecji dobitek od obcutka za vodo.
Dobis ga s plavanjem in veslanjem.

Vec bos preplaval, boljsi obcutek bos dobil za vodo in gibanje v vodi in bolje se bos gibal -> manjse izgube -> vecja hitrost in manj zmatran.

Za samo tehniko rabis pa nekoga zunaj, da te popravlja; sam sebe izredno tezko popravljas, oziroma vidis...
#194966
hoj

Igor3K in slovon sta že povedala za dva kluba, kjer se resno in strokovno ukvarjajo s plavanjem za rekreativce - 3K Sport in Riba.

Plavalno / tratlonsko sekcijo pa imamo tudi pri ŠD ŠPiC, ki je nekako matično društvo Tekaškega foruma. Že nekaj let skupina zelo pridnih plavalcev plava pod vodstvom izkušene trenerke in trenerja. Lani se je 'napredni' skupini, ki plava dvakrat tedensko, pridružila še skupina 'začetnikov', ki se dobivajo enkrat na teden.

Kvalitetnih možnosti v Ljubljani je torej kar nekaj. Podobno je tudi v Mariboru in Kranju, se mi zdi.

Letos bomo pri ŠPiCu plavalne skupine razširili za še eno začetniško. če vas zanima, ste vljudno vabljeni :)
#195004
Ja, Ero tudi v Mariboru se vrši organizirano plavanje. Dejan Čepe iz Triatlon kluba Maribor je kontaktna oseba za vse, ki jih zanima plavanje pod budnim očesom trenerja.
#195209
Hoj,
evo se spet en malo oglašam. Kajti danes zjutraj sem našla moj odgovor na vprašanje, ki tvori naslov te teme. Odgovor leži v magični/pravljični številki 3 (in tudi 7).
Stena je nekaj govoril o enotah, torej bom prevzela njegov izraz za količino treninga in ta pri meni šteje 3 enote:
- 3 enote kolesarjenja na 3 letne čase (1x spomladi, 1x poleti in 1x jeseni)
- 3 enote plavanja na 3 poletne mesece (1 x junija, 1 x julija in 1x avgusta)
- 3 enote teka na 7 dni, pa še to razdalja 7 km.

Mogoče bo kdo pomislil, da nekaj duhovičim, a žal res ne. Tako pač jaz kombiniram družinske, službene in hobijske obveznosti. Aja 4 disciplina(!!!); pravzaprav se že ves čas sprašujem, kaj točno je Kovit s to disciplino mislil!? Sigurno ne to, na kar pomislim jaz. :D
Moram pa še priznati, da si vsakič po kakšni dobri tekmi obljubim, da bom več trenirala... A mi žal ne znese. Čeprav po današnji kratki letni analizi se lahko začnem spraševati, zakaj le: saj vsi vemo, da sta števili 3 in 7 magični. :laola Uživajte!
#195362
Sončka napisal/-a:- 3 enote teka na 7 dni, pa še to razdalja 7 km.
To je za moje pojme kar veliko. 3 krat 7 km je 21 km na teden.

To je mesečno zelo resna kilometraža. Če primerjam s svojo lansko in letošnjo.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA