vprašanja in nasveti o vadbi triatlona :: kako, koliko, kdaj, zakaj, zakaj ne, ... vaša mnenja in izkušnje so dobrodošla

Moderatorji: stena, izzardly

#204603
Hehe če se tvoja zgodba malo nanaša na moje 4ure ti pa še jaz zase odgovorim ;) Ravno v soboto sem naredil 90km (3h oziroma par minut manj, kar ni ravno štiri nekaj pa je :D) in sem vmes pojedel natanko dve frutabeli (sabo sem imel tri) pa nisem bil lačen nič- seveda sem pa kakšno uro in pol prej pojedel zelo obilen zajtrk (kruh, marmelada, margarina, mleko). Problem sem imel s pijačo, ki mi jo je zmanjkalo (imam zaenkat samo en nosilec za bidon) in sem zategadelj postal precej apatičen ampak zgrizu do konca..

Uglavnem kakšne čokoladice, mogoče mali sendvički (marmelada, med..), nisem pa pristaš glukoze, ker tabletke le-te ne pomagajo prav dosti (verjetno si imela dextro-če poješ dve škatlici dobiš 150kcal se mi zdi, kar veš da ni ravno vrhusnko če si lačen, pa tudi energijsko-sem imel prvo leto Franje ne vem koliko enervitovih tabletk, pa sem umru kot krava..).. za kaj drugega pa res ne bi vedel oziroma še nisem jedel.. Je pa tako- velikokrat ko misliš, da si lačen si v bistvu žejen tako da je mogoče tu problem, da ne piješ dovolj oziroma greš že žejna na kolo?
#204608
Spijem sigurno dovolj, tu sem zelo stroga :D ! Lačna in žejna ne grem niti na kolo, niti na tek, še manj pa v bazen. Na kolesu imam 2 bidona po 0,5l Accelerada, pa celo en vir piten vode na poti, za vsak slučaj. Ziher je ziher.
Dextro :lol: , hja, sem izračunala, da se mi ga ne splača jest za energijo. Ga pa jem kar tako, ker mi paše.
Ne vem kako ti preživiš 3 ure z 2 Frutabelama. Mogoče pa hitrej voziš (mislim, bolj na moč, hitrejš itak :lol: ) pa ne čutiš lakote. Jaz se trenutno trudim vozit pri utripu čim bližje 130, kar je nekako moj 65% max HR, turistična vožnja. Zna bit, da je v nizki intenzivnosti fora :? .
#204616
hm v teoriji bi morala biti lačna, če bi vozila bolj na hard, ker se kurijo zaloge OH, ki jih moraš nadomestiti in si zategadelj lačen-telo dobro poskrbi da dela kajne? :D mogoče pa premalo ješ hehe..res ne vem

jaz niti nisem lačen, bolj jem zato, da prinesem noter kar pokurim in si s tem podaljšam "življenje" na biciklu..mogoče bi pa morala recimo že od začetka po malo grizjati kakšno čokoladico-razreži jo na več delov (za en grižljaj) in si jih daj zadaj v žepek potem pa na vsake toliko časa en tak kos pojej..mogoče boš potem manj lačna..

mogoče še kdo drug da kakšen nasvet, če ima podobno težavo, ker mene lakota (vsaj tista huda) na kolesu (še) ni doletela..
#204681
Ne vem, koliko je idealno, mislim, da za daljše triatlone velja, da velja na kolesu spraviti vase ene 300 kalorij na uro. Med dirko ali dolgim kolesom sem sam dokaj uspešno delal takole: okrog 100 v pijači in 200 v ploščici - eno si narežem na 3 do 4 kose in jo potem grizljam na 15 do 20 minut. Za trening (in ker žena ob vsaki uporabi 'kemije' začne ironično odkimovati) ploščice nadomeščam s frutabelami - meni pašejo tudi cenejše šparove - in novim odkritjem: medexovimi kroglicami stisnjenega sadja.

Izza: tisto s 130 velja za bazno obdobje, pred sezono pa le stisni kak klanec ali interval.
#204690
ton napisal/-a:tisto s 130 velja za bazno obdobje, pred sezono pa le stisni kak klanec ali interval.


Se bom potrudila :D . Meni se je načeloma težje umirit in peljat/teči počasi, zato mi ne dajat idej :lol: . Že tako pretiravam.

Tole s 300 kcal/h zveni smiselno. Očitno ste več ali manj ljubitelji Frutabel, bo treba probat (če ne bo prej sneg).
#205496
Sčasoma se natreniraš in rabiš manj hrane. V zadnjem mesecu sem naredil dva testa:
1. tek 3,5h, po dveh urah sem pojedel en gel in popil malo vode
2. tek 2,5h brez vsega.
V tem letnem času dehidracija ni taka težava in se da tudi brez pitja. Seveda sposobnosti proti koncu padejo, samo za trening se da preživeti. Sploh je dobro malo potrenirati koliko zdržiš, se potem na tekmi bolj pravilno prehranjuješ. Če dobro ješ pred treningom, ne bi smela biti težava. Se pa spomnim, kako včasih nisem zdržal ene ure ne da bi kaj vmes pojedel.
Kot zanimivost naj povem, da je Jure Robič enkrat izjavil, da prvih pet ur ne je. :D
#205555
PROSPORT napisal/-a:V tem letnem času dehidracija ni taka težava in se da tudi brez pitja. Seveda sposobnosti proti koncu padejo, samo za trening se da preživeti.


Hja, s tem se pa ne bi strinjala. Vodo in elektrolite izgubljaš v vsakem letnem času in ker imam svoje ledvice rada, bom raje še naprej pridno pila. Je pa res, da potrebujem sedaj malenkost manj pijače, ker je intenzivnost nižja in vreme hladnejše. Izguba sposobnosti je pa posledica dehidracije, čemur se je spet bolj zdravo izognit z zadostno hidracijo, da ne pride do poškodb.
Danes sem na (zame :wink: ) daljši kolesarski turi lakoto uspešno krotila s pomočjo 3 najljubših muesli tablic in bom pri teh kar ostala. Hvala za pomoč :clap: !
#205570
Tudi jaz mislim, da brez tekočine ne moreš nič oziroma te psihično (če že ne fizično) ubija pomankanje le te. Edina stvar, ki jo v hladnih dneh narediš je ta, da namešaš nekoliko močnejši napitek, ker načeloma dehidracija ni tak problem, ampak je večji problem nadomeščanje izgubljenih snovi. V toplih dneh napitek ošvohniš, ker je večji povdarek na nadomeščanju tekočine in s tem preprečitvi dehidracije. V hladnih dneh pač švicaš malo manj kot v poletnih.
#205582
Nekaj so optimalni pogoji za vrhunske rezultate, drugo je kaj lahko zdržiš. Osebno sem mnenja, da je dobro na treningih preizkusiti posebne pogoje, ker edino tako se lahko spoznaš in če te preseneti na tekmi, si to že enkrat dal čez in veš kako in kaj. Tudi razne krize in težave lahko preprečiš, če veš kje je tvoja meja. Da bi to preizkušal na tekmi, kot večina to dela, ne bi priporočal nikomur. Nič redki niso primeri, ko imajo tekmovalci na Ironmanu težave z drisko, krči v trebuhu in podobno. Večina teh težav izvira iz prevelikih in ne premajhnih količin hrane in pijače, večinoma take, ki je na treningu niso preizkusili.
K napotku naj se pozimi dela večjo koncentracijo pijače bi samo dodal tole. Močnejši napitek (več kot 8%) je bližnjica do težav s prebavili. Tudi v hladnem vremenu naj bo koncentracija izotoničnega napitka okoli 6%. Razlike v tem kakšna naj bo raztopina glede na zunanjo temperaturo ni. Pri prebavi količina potenja nima nobenega vpliva.
#205585
Logično je, da na tekmi ne boš probaval nekih novih stvari ali ni tako? Če to narediš sploh na tako dolgi zadevi kot je iron si enostavno butelj. Kdo pa to počne? Glede mešanice so to nasveti oziroma misli naših zelo priznanih strokovnjakov, ki verjamem, da vedo kaj govorijo.

Ne vem zakaj bi se stradal brez hrane in vode na treningu, kaj ti to koristi? Greš mar na tekmo tako nepripravljen, da si brez vode, hrane, gelov in podobnega? Verjetno da ne greš, če greš pa ne vem.. Ok se zgodi, da bidon izgubiš ampak še vedno ne vidim ravno smisla v tem, da bi prej "treniral" dehidracijo. Obstajajo tudi neka merila koliko česa zaužiti in se ob upoštevanju teh stvari z lahkoto izogneš prenažiranju oziroma prenapitju.

Konec koncev trening, če nisi polno sposoben, ni pravi trening, ker je tvoj učinek manjši. Zatorej lepo dovolj tekočine, hrane in vsega ostalega pa je več ali manj zagotovljen kakovosten trening in dobro počutje po njem.
#205597
Vsak ima svoje mnenje in svoj način. Nekateri se radi držijo tega, kar so drugi napisali, drugi spet radi stvari preizkušajo.
Jaz rad preizkušam in mislim, da s tem tudi kaj ugotovim o delovanju svojega stroja.
V aerobnih športih sem dokaj nov in mi "izguba" enega treninga ne pomeni veliko. Neprimerljivo več koristnega lahko v tem treningu ugotovim o tem, kaj in koliko zmorem s koliko prehrane in pijače. Če npr. celo leto tečeš redno 3x tedensko, dva treninga v razmaku enega meseca ne pomenita nič, veliko jih izgubi več zaradi družabnih dogodkov in dopustov. Po preizkusu se nisem počuitil nič bolj zmatran kot pri ostalih tekih, prav tako sem regeneriral enako hitro. Razlika je bila le malo večja žeja v urah po teku.
Organizator na tekmah daje, kar dobi od sponzorjev. Večina tekmovalcev je vse povprek, večinoma v prevelikih količinah. Nikoli ne moreš imeti s seboj dovolj svoje preizkušene hrane za recimo 12 ur aktivnosti, zato vzameš pač kar ti ponudijo na postajah. 12ur brez pravega obroka je že normalno težko kaj šele, da ves čas plavaš, kolesariš in tečeš.
Kar se tiče slovenskih strokovnjakov s področja prehrane športnika (koliko jih pa sploh je?), bi brez vprašanj upošteval nasvete Nade Kozjek Rotovnik. Težko verjamem, da je imela na kakšnem Ironmanu težave s prebavili.
#217584
Malo pozno sem se oglasil, ampak se mi zdi pomembno da podam še moje gledanje na celotno situacijo! Sicer moram priznati, da nisem prebral vseh prispevkov, tako da se že vnaprej opravičujem, če se bom kje ponovil.
Kar se tiče vremenskih razmer, moram povedati, da ga ni vremena, da ne bi mogli opravit vseh treh treningov.
KOLO: Pogoj je samo kolesarski trenažer, ki ne stane veliko (še posebej če si kupiš poleg še novo kolo :wink: ), pa imamo vse kar potrebujemo v celem letu. Pozimi je najboljše kombinirati kolo z smučarskim tekom, saj je to najboljša zamenjava zanj, pa še poceni je (vsaj za zdaj). Sam od letošnjega leta uporabljam tudi rolke za tek na smučeh...ker se mi ne da zmeraj nekam vozit, pa še trening lahko opravim ponoči z lučko na glavi (potrebujemo seveda asfalt). Kombiniramo lahko tudi z gorskim kolesom, s katerim se z lahkoto vozimo po snegu, blatu, dežju,...poleg tega pa nam ni nikoli toliko mrzlo kot na specialki. Trenažer je zadeva, ki ti omogoči alternativno vadbo kolesa v vsakem vremenu, ter ob vsakem času (za tiste, ki si ne morejo privoščit rekreacije pred deveto zvečer ko gredo otroci spat). V dveh urah treninga lahko naredimo trening, ki odtehta 4 ure kolesa. Poznam tekača (maraton 2:28), ki je sedaj navdušen kolesar, ki je letos napravil 2500km s kolesom ter kar 4800km na trenažerju. To je sicer izjemno veliko, a kaj ko je fant iz Štajerske in nima druge možnosti. Za vse tiste, ki imajo avto in čas pa vsekakor priporočam kolesarske izlete po slovenskem in hrvaškem primorju.
TEK: Nikoli me še ni vreme odvrnilo od teka (niti -15, niti burja 125km/h). Tečemo lahko v vsakem vremenu in v vsakem času (4:30 zjutraj ali 22:00 zvečer), odvisno seveda od naše volje in seveda počutja.
PLAVANJE: tu je problem termin, ki je ponavadi v tistih urah, ki bi jih uporabljali najbolj zaseden. Sam hodim na Fakulteto za šport, naredim vaje od 21:00 do 22:00, ter nato serije ali distanco od 22:00 do 23:00. Lahko pa isti bazen uporabite tudi vsak dan med 6:30 in 8:00 (za tiste, ki delajo kasneje). Za tiste, ki se težje organizirajo ali spravijo k večernemu treningu, predlagam da se pridružijo enemu izmed klubov, ki ponuja vodeno vadbo (npr. 3K SPORT).
PREHRANA IN OSTALO: tudi jaz sem mnenja, da se največ naučiš iz lastnih izkušenj, predvsem si jih pa pridobiš z leti treninga. Tudi sam sem bil pristaš tega, da sem poskušal popiti toliko in toliko, ter pojesti zopet toliko in toliko. Ampak izkušnje so prinesle nekaj drugega, in sedaj moram reći, da popijem in pojem veliko manj kot sem včasih. Zadnjič smo bili na pripravah vojaške triatlonske reprezentance, pa sem naredil 2-urni močan tekaški trening z dvema izjemnima triatloncema, ki sta se na ta tek podala popolnoma brez vsega...no, eden je imel zadaj skrit en gel, ki ga je proti koncu zaužil. Sam sem prišel do spoznanja, da sem sposoben teči 8ur brez enega samega dodatka v obliki trde hrane...na prvih tekmah pa sem se basal z geli kot piškotki :D

Da strnim misli glede zgoraj napisanega. Menim, da se rekreativni triatlonci vse preveč posvečajo teoretičnim napotkom različnih mojstrov prehranjevanja, ali bivših ali še aktivnih domačih in tujih zvezd triatlona. Menim, da sta pri tem športu najpomembnejši dve stvari: čas in cilj, ki ga želimo doseči. Vsi, ki niso študenti, ki niso samostojni podjetniki s prostim delovnim časom, ki niso profesionalci, ki nimajo obveznosti z družino...imajo zelo omejen čas za izvajanje treningov...še posebej, če jih ob tem druge polovice ne podpirajo v celoti. Vsi ti, se lahko gredo triatlon zgolj za zabavo in preživijo znotraj te discipline pod 10 ur tedensko. Vsi tisti, ki pa si postavijo malo višje cilje, in imajo seveda iste pogoje, pa morajo za dosego teh ciljem zelo veliko garati in se marsičemu odpovedati. Nihče mi ne bo dejal, da je po celodnevnem garanju v službi in doma, užitek ob desetih zvečer iti delat tempo tek v noč, ki ima -10.
Tu pa seveda potem pride do izraza težina cilja, posameznikova odločnost za dosego zastavljenega cilja, ter seveda "počutje", ki marsikoga ustavi, kljub strašanski želji.

Sam sem na začetku kariere (kako se to čudno sliši, saj sem šele dobre tri leta v tri vodah) treniral tudi do 30ur na teden (imam namreč super službo). Treniral sem zjutraj ob šestih, tekel od 22:00 do 02:00 zjutraj, treniral ob nemogočih vremenskih razmerah, treniral....in vse to ob popolni predanosti družini...brez ene ure dnevnega počitka...zgolj z 5-6ur spanja na noč. Dosegel sem, kar sem dosegel...osebno mislim, da sem v tako kratkem času dosegel veliko.
Sedaj so se zadeve korenito spremenile. Ure in ure treninga, ter pomanjkanje počitka, so naredile svoje. Poleg tega pa je tempo življenja, ki se v treh letih ni prav nič spremenil (še mnogo se je povečal - imam maserja, ki me masera zastonj, pa pri njem nisem bil že par mesecev :( ), naredil svoje! Kar naenkrat sem se znašel v koži tistih triatloncev, ki morate svoje treninge podrejat normalnemu toku življenja (služba, družina), z razliko, da sem v letošnje leto prinesel zmagovalno miselnost prejšnjega uspešnega tekmovalnega leta. To dvoje pa je smrtonosna kombinacija :( Zaradi vsega tega sem moral spremeniti svoje cilje, saj bom lahko le na tak način še zmeraj v tri vodah, poleg tega pa bom imel še zmeraj dovolj energije za tiste, katrim sem jo dolža dajati.

Ups, malo sem zabluzil :oops:

Torej, če ga trenirate zgolj za zabavo in manjše šprint dirke, v njem zgolj uživajte in se ne obremenjujte preveč z podrobnostmi.
Če ste si postavili višji cilj ob "normalnem" življenju, naj bo vaš cilj usmerjen zgolj v preživetje...sam sem prepričan, da lahko z pravo glavo spelješ ironman tudi z pod 10urami treninga na teden.
Če ste si postavili še višji ob "normalnem" življenju, pa se pripraviti na žrtvovanje in trpljenje :evil: :lol:

Poskušajte ob tem kar delate uživat, saj boste le tako lahko "zdravo" dosanjali svoje sanje.

žabc
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA