prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

 Katja K.
#340591
Prosila bi nasvet oz. mnenje. Sem tekačica, stara 37let. Večkrat sem se udeležila trkov na 10 km in 21 km. Zanima me ali se je možno v dveh mesecih na trenirati za 42 km. Pa prosim z resnimi odgovori, vem, da se sliši optimistično, vendar si tega zelo želim. Hvala.
 tererilak
#340592
Razen tega da si stara 37 let in da si že tekla 10km in 21km o tebi ne vem ničesar zato bo tvoje ugibanje najbrž bolše kot moje.

Tvoj lanski čas na 21km pomnoži z 2,2 in dobila boš okvirno čas za 42km, Če bo tvoj predvideni čas blizu 5h, se mogoče raje odloč za 21km


pa brez zamere

lp.
 vlade
#340593
Možno je.
Pogo za to je, da imaš dovolj baze, torej kilometraže v poletnih mesecih.
Ustrezni program pa lahko najdeš na netu.
 papikele
#340597
Tako kot prvita predhodnika
Priprave na maraton se naj bi začele nekje vsaj 10 tednov pred tekmo. 10k moraš bit ta trenutek pretečt pod eno uro, da se lahko sploh kej pogovarjaš(za čas pod 5h). Pa če sedaj začneš nekj na silo imaš zelo velike možnosti za poškodbe in pretreniranje ;-). Tako, da je morda v takih primerih bolj ohladiti glavo in se malo bolj pripraviti na 21k pa naslednje leto na 42. Tekaška sezona se načrtuje veliko prej kot dva mesca pred tekmo! ;-) pa tudi maratoni bodo naslednje leto tako da se ti ne mudi
 Anominan
#340601
papikele napisal/-a:Se samo časi okol 5h so smešni. Zame je to že počas hoja

Se delno strinjam. Nimam nič proti ljudem, ki tečejo/hodijo na maratonih tudi 8 ur, če je treba. Če se fajn počuti oz. mu je to gušt, ali kakšen drug razlog, ga čisto zastopim. Upam samo, da se ne hvali s tem.
Jaz na primer tako razmišljam: Na maraton se nikoli ne bi prijavil, če ga ne bi pretekel pod 4-mi urami (moški). Brez težav se na primer zdaj lahko spravim hodit 70 do 100 km, tudi malenkost bi mogoče potekel vmes. Seveda bi trajalo zelo dolgo...sem potem ultraš? Ja pa kaj še.
Na maraton se lahko prijavi vsak.. maratonec pa še zdaleč ni vsak.
Uporabniški avatar
 majcka
#340602
Maratonec je po definiciji športnik, ki goji maratonski tek. Nikjer ni govora o brzini tega gojenja. Se pravi, da je potrebno za to, da si maratonec, pač delati na tem da lahko pretečeš kar dolgo razdaljo (za izpolnitev definicije najbrž najbolje kar tole ta pravo). OK, tole je bilo nakladanje, ampak za ugotavljanje tega kdo je in kdo ni maratonec, je bilo pa verjetno razumljivo.

Lanski rezultat zadnje v Katjini kategoriji je 5 ur in nekaj semenja. In je uvrščenja. Torej tudi tak rezultat šteje.

Katja, če si želiš, boš pač šla. Morda boš zadnja, morda celo boljša. Morda odstopiš....Morda pa raje še malo potreniraš in greš na katerega od naslednjih maratonov.

Kot so ti že nekateri povedali, tudi pretreniranost škodi in pri takih stvareh je potrebno po pameti. Verjamem, da se boš odločila prav. :laola
 tererilak
#340605
Seveda vsak rezultat šteje.. razlika je v tem da nekdo ki maraton preteče v solidnih 3,5h, je to manjši napor za telo kot nekdo ki ga preteče v 5h.

napor v smislu vpliva na telo in ne "matranja" med tekom

Zato je predvsem za nekoga slabše pripravljenega bolj smiselno it na krajšo razdaljo.

-Če si dobro pripravlen za 21km in greš na 21km, prvih 13km uživaš in se potem naslednih 8 matraš

-Če si dobro pripravlen za 21km in greš na 42 km, prvih 20km uživaš(ob počasnejšem tempu), nato pa se naslednih 22 matraš, in je velika verjetnost da se tudi poškuduješ

Tako da najbrž boš tut na 42ki prišla do cilja, vprašanje je samo če je smiselno
Uporabniški avatar
 Medicius
#340606
@tererilak, se skoraj popolnoma strinjam s tabo.
@Katja K., za kakršenkoli relevanten nasvet nisi podala nobenega relevantnega podatka. Vsaj mesečno kilometrino skozi leto in trenunto pripravljenost na določeno razdaljo bi nam lahko zaupala. Je pa do maratona le še 8 tednov. :?
 matej2
#340614
papikele napisal/-a:Se samo časi okol 5h so smešni. Zame je to že počas hoja


Predlagam, da se drugo leto s kokicami in pivom parkiraš na cilju londonskega maratona. Zagotavljam ti nekaj ur valjanja od smeha. Letos je skoraj devet tisoč udeležencev potrebovalo več kot "smešnih" pet ur. Podobno zabava je tudi v Berlinu, New Yorku in še kje.
V Ljubljani je limit ravno pet ur. Torej bo zabava bolj za tiste, ki so jim smešni že rezultati nad štiri ure.

Katja, če ne probaš, ne veš. Res pa je dva meseca za začet od začetka absolutno premalo. Časa je dovolj za piljenje forme in poizkus kakega daljšega teka (30 - 35km), da malo vidiš kaj te čaka. Če si do sedaj redno tekla, se da.

P.S Pa še o vplivu na zdravje. Najbolj zdravo je pol do ene ure zmerne fizične aktivnosti dnevno. Nobena tekma, pa naj bo to 10, 21, 42, ali 100km, na telo nima blagodejnega učinka. So pa seveda drugi pozitivni učinki.
 Anominan
#340616
matej2 napisal/-a:
papikele napisal/-a:Se samo časi okol 5h so smešni. Zame je to že počas hoja


Predlagam, da se drugo leto s kokicami in pivom parkiraš na cilju londonskega maratona. Zagotavljam ti nekaj ur valjanja od smeha. Letos je skoraj devet tisoč udeležencev potrebovalo več kot "smešnih" pet ur. Podobno zabava je tudi v Berlinu, New Yorku in še kje.

Si predstavljaš da bi limit maratona dali na primer na 4 ure? Račun: 9000 x nevemkolikostaneštartnina = kar precej.
Kakorkoli gledamo so omenjeni maratoni vseeno zaslužek in ne mečimo si peska v oči s tem koliko stane zaprtje ceste, nagrade za kenijce, štartne vrečke.. vse je to že prej pokrito, brez skrbi.
 Jola
#340637
Junaki, moj poklon in čestitke, toda ni treba v London:
na lanskem Ljubljanskem maratonu so rezultati, pa sem mislila, da vas je več glasnih "brzincev" , ki ne prenesete niti tistih, ki pretečejo ali po vaše prehodijo maraton niti v času 4-ih ur:
_ ko je ura preskočila 3:30 vas je bilo v cilju 417, moških /od 1540/ in
31 žensk /od 382/
_ in tu odštejte še tekmovalce iz Kenije

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA