prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

Uporabniški avatar
 Zd.
#345814
No, jaz bi pa rekla, da je ravno dolgi trening pravi čas, da preveri, kaj ji najbolje ustreza. Na tekmah se naj ne bi eksperimentiralo, zato naj vse, kar misli dati vase na tekmi, prej preskusi na treningu.

Ajdak, do maratona boš naredila več dolgih tekov. Preskusi različne prehranske strategije, pa boš videla, kaj TEBI najbolje ustreza. Meni npr. geli ne ustrezajo, dolge teke dejansko večinoma tečem na zgoraj omenjeno frutabelo ;) , a da sem do tega prišla, sem probala različne stvari. Suho sadje pa mi deluje odvajalno, zato ga niti na tekmi niti na dolgem treningu ne bi upala uporabiti kot glavni vir energije ;)

Pa dober tek!
 Ajdak
#345820
Ja ravno zato sem danes želela malo preizkušati. Prejšnji teden sem pretekla 17 km brez vsega in moram reči da mi je bilo kar težko. Je pa res da sem šla vmes tudi v klanec in da so bile ceste še malo zasnežene. Danes sem pretekla 20 km po ravnem vmes pa sem spila domači zvarek :P in sicer sem si namešala med in vodo da sem mimogrede skrbela še za htekočino. Ne vem morda je placebo učinek ali pa je bilo krivo lepo vreme ampak se mi zdi da mi je kar dalo energije za zadnje kilometre ;)
Uporabniški avatar
 GregaS
#345826
Zdravo!
Torej imaš povsem enake dileme, kot sem jih imel sam lansko leto pred pretečenim prvim pol in celim maratonom - plan treninga in prehrana. Zagotovo "težavi" vseh nas tekačev/tekmovalcev začetnikov.

Glede treningov - sledil sem planu http://runninginthefamily.com/16-week-marathon-training-schedule/. Gre za izredno preprost trening samo 3 tekov tedensko - razpetih na 16 tednov. Nobenega kompliciranja - ni intervalov, ni tempo tekov. Pred začetkom plana sem tekel kakšno leto 3 x tedensko (do "le" 30 km tedenske kilometrine).
Sem pa skušal med izvajanjem plana tekom dodati tudi višinske metre, recimo do 200m na 10km, po makedamskih poteh okoliških hribčkov. Dodal sem še nekaj kolesarjenja (4 ure tedensko) in vaj za krepitev jedra ter zlasti mišic okoli medenice. Ljubljanski maraton sem pretekel brez težav - pred tem nikoli v življenju nisem športal in če je meni uspelo pri skoraj 40-ih lahko vsakemu :) .

Ker do Istrskega maratona nimaš več 16 tednov časa, imaš pa precej kilometrine, lahko zgornji plan enostavno začneš v 9. ali 10. tednu.

Glede prehrane - jaz sem se orijentiral glede na to, kaj je na voljo na okrepčevalnicah na maratonu. Da bi na tekmi nosil s sabo svojo hrano mi ni bilo (tekaški pasovi/nahrbtniki so mi malo nerodni).
Ponavadi so na voljo banane, mandarine, čokolada, voda in energijske pijače.
Torej sem na treningih daljših od 15 km s sabo začel nositi banane in vodo. Na 5 km poješ pol do ene banane in spiješ 2 dcl tekočine, na 10 km drugo polovico banane in zopet 2 dcl tekočine.
In to ponavljaš na vsakih 5 km. Včasih spiješ vodo, včasih energijsko pijačo (to sem pil le na sami tekmi, na treningih izključno vodo). V drugi polovici maratona/treninga poješ kakšen košček čokolade in mandarine. To je to :-).

Pa veliko sreče na Istrskem maratonu!
 Ajdak
#345832
Ja tudi meni ni za nesti sabo gelov in podobnega. Sploh pa mi je cilj to da ga pretečem in nimam neke želje po izjemnem rezultatu, vsaj zaenkrat ne, zato mi verjetno geli res niso potrebni.
Se bom res kar držala domačih stvari se pravi banan, medu kakšna frutabela, da me vmes ne zmanjka.
Mi je pa všeč tale plan, ki si mi ga dal. Sem mislila da mi bo zmanjkalo časa ampak glede na to da že leta pridno tečem mislim da ne bi smelo biti problemov.
Uporabniški avatar
 Zd.
#345834
GregaS napisal/-a:Glede prehrane - jaz sem se orijentiral glede na to, kaj je na voljo na okrepčevalnicah na maratonu. Da bi na tekmi nosil s sabo svojo hrano mi ni bilo (tekaški pasovi/nahrbtniki so mi malo nerodni).
Ponavadi so na voljo banane, mandarine, čokolada, voda in energijske pijače....


Tudi jaz sem tako ravnala ... do mojega četrtega maratona (lani v Radencih), kjer sem dobila lekcijo .... PRAZNE OKREPČEVALNICE v drugem krogu (razen vode)! Pred tem sem maraton odtekla v Ljubljani, pa nato Istrskega in v Grazu, ker takih težav ni bilo in mi je zadostovala ponudba na okrepčevalnicah, zato ničesar nisem nosila s sabo. Če ne bi bilo Špele, ki je v Radencih pritekla mimo mene nekje pri 35 km in me je rešila z njeno zalogo, ne vem, kako bi bilo.... (pa nisem tekla 5 ur, da se ne bo kdo spotaknil ob to ;) )

Na Istrskem se praznih okrepčevalnic po mojem ne rabiš bati, je pa za ziher vsaj neko malenkost dobro imeti v žepu ali pa, če imaš koga ob progi. Za ziher ;)
 Ajdak
#345844
Ha pa res tudi na to je treba pomisliti. No pa še če smo že pri istrskem maratonu, kakšni so pa kaj vzponi? Jaz sem iz centra ljubljane tako da edini vzponi ki se jih lotim so na grad, Golovec in Rožnik :)
Uporabniški avatar
 GregaS
#345853
Trikotnik Golovec - Orle - Urh je odličen teren za treninge z ravno prav vzponi.
Samo Rugelj je velik del priprav na svoj maraton opravil prav tam in to popisal v knjigi Delaj, živi, teci. V njej se spopade s številnimi dilemami glede maratonske priprave, toplo priporočam branje.

Za načrtovanje razdalj in višinskih metrov tekov je zelo uporabna stran http://www.gpsies.com/createTrack.do. Če pri izdelavi svoje tekaške poti označiš "Follow roads" bo izrisana pot sledila izbranim stezicam na zemljevidu.
 Ajdak
#346271
Pozdravljeni, spet jaz:)
Torej do sedaj kar pridno treniram, v soboto sem pretekla moj najdaljši tek do zdaj in sicer malo manj kot 34km. Sabo sem imela banane, frutabelo... in moram reči da mi ni bilo težko. Sem pa šla res počasi in po ravnem.
Zanima me kakšno je vaše mnenje glede teh dolgih tekov. Če gledam programe nekateri svetujejo da večkrat pretečeš do 32 km. Ampak kolikor sem še malo brala o temu je to za telo kar velik stres in nekako ne svetujejo preveč teh dolgih treningov. Skratka kaj mislite kako dolgi naj bi bili od sedaj naprej do maratona moji dolgi teki? Ali od sedaj naprej samo zmanjšujem razdaljo?
Hvala in lep pozdrav
 mojA
#346273
Živjo! Evo, moje izkušnje so sledeče. Pred svojimi prvimi maratoni sem tekla okoli 40 - 45 km in sicer 3., ali 4., teden pred maratonom. To ni v redu, ker si na startu utrujen. Jaz se nisem uspela sestaviti. Potem sem zadevo popravila, kombinirala tek s kolesom in 3., 4. teden pred maratonom pretekla cca 35. km. In to je bilo čisto dovolj. Je pa res, da moraš imeti za seboj kar nekaj 30 km tekov. Boš lažje pretekla, pridobila samozavest. Pazi na zdravje! Lansko leto sem za svoj zadnji dolgi tek pred istrskim maratonom dobila takšno gripo, da 14 dni nisem prišla k sebi.. no letos grem samo na polovičko :cry: ! Ugotavljam, da sem bolj jesenske sorte :D ! Srečno!

Aja! Jaz bi šla na tvojem mestu ta vikend npr v soboto odtečt 35 km in potem bi bila "zihr". Ni pa nujno...sploh, če si tekla to soboto 34. Potem je to - to. Uživaj in se spočij.
 Ajdak
#346278
Ma ja saj ravno to sem brala da naj bi teki dolgi 2-2,5 ure zadoščali če so narejeni kakovostno saj naj bi z teki daljšimi od treh ur preveč obremenjevali telo ki naj bi bilo za maraton vseeno spočito ;)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA