prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

 Murat88
#368707
Pozdravljeni,

že kar nekaj časa tečem in imam vprašanje glede izbire optimalnega programa teka za zdravo počutje - tekmovalnih ambicij zaenkrat nimam. Tečem pa max 3 x na teden.

Na internetu sem zasledil ogromno teorij o tem kako bi človek naj tekel za optimalne rezultate. Imam knjigi Velika tekaška knjiga ter Endurance Training and Racing, ki poudarja metodo MAF (maximum aerobic function= počasen tek).

Po prvi knjigi bi naj človek, ki bi rad tekel le za zdravo počutje, tekel 3x na teden in sicer po 12 tedenskem programu, nato pa bi naj ponavljal 11. in 12. teden.
vtk.PNG
vtk.PNG (342.09 KiB) Pogledano 10434 krat


Druga knjiga pa zagovarja bolj počasen tek pri nižjem srčnem utripu, da bi na ta način izboljšal aerobno osnovo telesa. Območja utripa sem si izračunal z metodo Karvnonen.

Kaj je po vašem mnenju boljše?

LP
Uporabniški avatar
 vencelj
#368708
Moje mnenje:s stalnim ponavljanjem ene in iste stvari na enak način se pač zgolj navadiš ponavljati isto stvar na enak način, ni pa napredka, h kateremu težimo, četudi nimamo tekmovalnih ambicij (na vseh področjih življenja). Zato je treba nekaj dodajati, občasno iti iz cone udobja, hitreje pognati srce, globlje zadihati...
LP, vencelj
Uporabniški avatar
 vencelj
#368716
Še nekaj (sem mislil držati jezik za zobmi, pa vendarle ne morem mimo te pripombe) :
Tek je v resnici tako sila preprosta zadeva, pa smo jo ljudje vseeno sposobni popolnoma zakomplicirati s številkami, zbirko nepotrebnih naprav itd. Zaradi vse te krame je seveda tudi tek postal drag šport in dobra tržna niša . Ampak, kaj hočemo, v takem času živimo...
Včasih se pa vendar pojavi vprašanje zdravega razuma...
LP, vencelj
 vinkop
#368718
jaz sem ze med tistimi, ki so me predvsem casovne in tempo stevilke z ure povsem psihicno ubile...evrske stevilke za nakup tekaske opreme niso bile nikoli prevec problematicne... :argue:
 Urška89
#368721
Moj nasvet: obuj si tekaške copate in pojdi ven. Ne kompliciraj si življenja in najprej naj bo cilj pogosto gibanje ter dobro počutje. :D
Uporabniški avatar
 pajo
#368725
vencelj napisal/-a:Še nekaj (sem mislil držati jezik za zobmi, pa vendarle ne morem mimo te pripombe) :
Tek je v resnici tako sila preprosta zadeva, pa smo jo ljudje vseeno sposobni popolnoma zakomplicirati s številkami, zbirko nepotrebnih naprav itd. Zaradi vse te krame je seveda tudi tek postal drag šport in dobra tržna niša . Ampak, kaj hočemo, v takem času živimo...
Včasih se pa vendar pojavi vprašanje zdravega razuma...
LP, vencelj

Bravo Vencelj čista resnica! :laola
 spela*
#368729
vencelj napisal/-a:Še nekaj (sem mislil držati jezik za zobmi, pa vendarle ne morem mimo te pripombe) :
Tek je v resnici tako sila preprosta zadeva, pa smo jo ljudje vseeno sposobni popolnoma zakomplicirati s številkami, zbirko nepotrebnih naprav itd. Zaradi vse te krame je seveda tudi tek postal drag šport in dobra tržna niša . Ampak, kaj hočemo, v takem času živimo...
Včasih se pa vendar pojavi vprašanje zdravega razuma...
LP, vencelj


:clap:
Prav je, da si to napisal ti, ker jaz bi to isto verjetno podkrepila še s kakšno cinično opazko, pa me potem ljudje ne bi jemali resno. :mrgreen:
 Murat88
#368730
Hvala za nasvete. Res je, clovek mora vedeti kdaj in kje potegniti crto. Jaz recimo uporabljam cisto osnovno uro, ki te opozarja, ko si prepocasen. To pa je vse. Bi pa komot tekel po obcutku.

Verjetno je vazno, da ima clovek neke cilje in da je motiviran, z namenom, da ne preneha z gibanjem. Knjiga je sicer zastarela, ampak glede na to, da je tip neki mararonski prvat, verjetno nekaj ze ve :)
 lecko
#368734
Menda teorija in ankete tekačev pravijo,da tričetrt rekreativcev preveč se zaganja in s previsokim pulsom trenira (nad 80% max utripa). Vrhunski tekači pa naj bi imeli 80% svojih treningov malce nižje, v coni med 70 in 80 %. No v takih primeriih najbrž ne škodi med treningom meti pregled na kako uro , da se mal tempo in utrip umirita.
 vinkop
#368737
dober članek in sedaj vidim koliko napak sem ze naredil od mojih tekaskih zacetkov....ni cudno, da me sedaj kar pogosto kje boli....

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA