prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

#227523
tae napisal/-a:Zanima me ali obstaja kakšna povezava med kvaliteto tekača/tekačice in razvitostjo rok.


V knjigi treniraj trdo, zmaguj z lahkoto, piše, da Kenijci zelo neradi delajo sklece in jih nekateri ne naredijo niti 10.
Za sam tek so ti torej mišičaste roke le v napoto (beri obtežitev).
Navedeno tezo podpira pogled na fizični izgled najboljših tekačev na dolge proge.
Primerjaj s 100 metraši, ki pa so nabiti z mišicami.
Druga stvar je zdravje in vsestranskost športnika, ki govorita v prid "delu" z rokami.
Koliko sklec naredim, bom pa raje :cenz: :oops:
#227566
:arrow: Vem za primer našega gorskega tekača (a zagotovo ni edini), ki z rokami dela kar najmanj, iz razloga, ki ga navaja razy...dodatna teža;
:arrow: Za tekača ni dobro, da ima "mlahavo" telo, torej je prav, da dela vaje tudi za ostale mišične skupine, ne le noge ali roke...morda so slednje še najmanj pomembne;
:arrow: Sam mislim, da dobim pri delu dovolj...sklecev nisem delal že kdove koliko let in, tae, tudi tvoja "provokacija" me ne bo premaknila :wink: ;

LP, vencelj
#227567
vencelj napisal/-a: :arrow: Sam mislim, da dobim pri delu dovolj...sklecev nisem delal že kdove koliko let in, tae, tudi tvoja "provokacija" me ne bo premaknila :wink: ;


Kaj pa, če bi vseeno probal kje si v tej vaji, čisto tako za foro. Probaš 1x dokler gre in potem spet par let nič.
#227579
Živjo, jaz delam 1x - 2x na teden 3x 20 trebušnjakov (velike knjige), 3x 20 hrbtnih (na trebuhu dviguješ roke in noge - previdno, zaradi hrbtenice), 3x 20 sklec (roke široko narazen)

tae napisal/-a: Drugi razlog: pred kratkim sem bil na enem ljubljanskem štadionu, kjer je nek trener svojim učencem stalno govoril, pazi roke.

Predvidevam, da je to govoril iz razloga, da so roke in celotni zgordni del čimbolj sproščeni, saj se tako doseže večjo ekonomičnost gibanja. Pogosto tekači ko so že utrujeni zakrčijo roke navzgor proti ramenom, in hkrati tudi cel zgorni del telesa, kar jim poslednično prinese slabšo ekonomičnost.
#227593
tae napisal/-a:- Ales (spreobrnjeni tekač v veslača)?

Sklece niso ravno moj element pa sem jih samo zate zdajle poizkusil. Sem odnehal pri 40, a se mi zdi, da bom jutri(in še bolj pojutrišnjem) obžaloval tole "neumnost". Kaj dosti več jih po moje tudi ne bi naredil!

Drugače pa jaz vsak dan poizkušam vsaj 40 min vadit z utežmi, elastičnim trakom in Power Ball-om. Vsaj enkrat na teden dobro uro fitnesa, kjer se največ zadržujem na oni mučilni napravi za rotacijo trupa. Ker novejša teorija kajakaškega veslanja govori predvsem o veslanju z rotacijo trupa in hkratno uporabo potisne sile roke..k sreči s hkratnim "pumpanjem" priležne noge.. Teorije skratka bistveno več ko pri teku. Sam jaz sem tu moral začeti čisto na začetku-lovljenje ravnotežja, utrjevanje dlani, iskanje pravilnega položaja zapestij, ..morda me je pa ravno zato veslanje tko pritegnilo.

Ja in skoraj vsak dan sem uro in pol na Savi.

Se mi pa zdi, da letos prvič po obeh pretečenih maratonih nisem čutil utrujenosti v rokah in ramah, no vsaj malo mi očitno tudi veslanje pri teku pomaga.
#227639
Vsekakor je dobro če so roke močne. Najbolje je če roke postanejo močne od koristnega dela(recimo lopata pa kramp motika in kakšna plata za pobetonirat...uspeh zagarantiran.
Jaz si recimo med tekom redno vzamem minuto za odtočit in takrat tudi močno pokvihtam. :D
:wink: mal resnice in mal heca
#227763
tae napisal/-a:Ker se tu bolj malo javljate, bi rad izpostavil določene osebe, za katere menim, da imate tudi roke dovolj dobro razvite, zato vam tudi tele sklece nebi smele biti problem.

- Žabc (najboljši vztrajnostni triatlonec)?
- Stena (najhitrejši forumovski plavalec)?
- Obivankenobi (profesionalni karateist)?
- Vencelj (dober tekač na vseh razdaljah, ki tudi pri svojem delu veliko uporablja roke)?
- Ales (spreobrnjeni tekač v veslača)?
- Janez Ferlic (3. najboljši forumovec v polmaratonu)?
- MatjazV (odličen tekač na vseh razdaljah in vojak)?
- Veggie (najboljša slovenska tekačica)?
- Lonely (človek z največ pretečenimi maratoni)?
- Uroš Sobočan (najmlajši ultramaratonec)?
- miroR (ultramaratonec z izredno razvitimi rokami)?

Seveda ste vabljeni vsi, da vpišete svoje rezultate testa.

Zanima me ali obstaja kakšna povezava med kvaliteto tekača/tekačice in razvitostjo rok.


Tae, pozdravljen. Ker se mi tema zdi zanimiva za diskusijo, sem se odločil, da se oglasim. Najprej bi bilo dobro malo razjasniti pojme. Moč rok, razvitost rok in število širokih sklec, ki jih nekdo naredi, po mojem mnenju nimajo nobene zveze. Široke sklece so po mojem bolj vaja za prsa in prednje rame (seveda, če jih izvajaš pravilno), veliko število ponovitev pa je tudi bolj v prid vzdržljivosti v moči, kot absolutni moči (maksimalna sila v čim krajšem času). Če že vztrajaš pri sklecah, bi bilo boljše vprašanje: Koliko sklec naredite na eni roki (ajde, lahko tudi obeh) v navpični stoji? :D Jaz naredim štiri na obeh rokah in trenutno nobene na eni (ker tega ne treniram)...

Boljši kazalec moči (morda tudi razvitosti) rok bi bil recimo število pravilno izvedenih "barbell curlov" z recimo vsaj polovico svoje telesne teže. Pa tudi ta ni dober.

Glede razvitosti (mase, definicije) rok in kvalitete tekača pa je tako. V neki raziskavi so preučevali antropometrične značilnosti skupine elitnih tekačev na dolge proge v povezavi z njihovim najboljšim dosežkom na ciljni razdalji (mislim, da je bilo 10 km). Nobena karakteristika v smislu višine, dolžine nog, obsega stegna, itd. ni statistično pomembno odstopala z izjemo obsega nadlakti. Ta je bil v sorazmerju s časom teka. Večji obseg - daljši čas teka. Povezava sicer ni vzročna, je pa statistično pomembna. (Vir pripnem, ko bom imel nekaj več časa. Lahko pa malo guglaš tudi sam :wink: )
#227800
zigzag, se vidi, da si se ti s fitnesom ukvarjal malo bolj resno, kot vsi ostali. Res je, težko bi izbral vajo, ki bi najbolj optimalno ocenila moč rok določenega posameznika. Sklece sem omenil zaradi "Runner's worlda" in ker je to neka osnovna vaja, za katero vsak ve kako se izvede. (seveda tudi sklec obstaja veliko vrst: ozke, široke, hitre, počasne, s ploskanjem, z vmesnimi pavzami, na dlaneh, na prstih, na pesteh, na eni roki, v stoji in morda sem še kakšne spustil, vendar je vprašanje če ima tu smiselno komplicirati, glede na to, da je že pri osnovni izvedbi očitno problem)

Je pa vsekakor zanimiva tvoja omemba raziskave. Se pravi, če sem te prav razumel, ožjo roko, kot so imeli tekači nad bicepsom, hitreje so tekli. Mislim, da pri rekreativcih tega nebi bilo moč ugotoviti.

Kaj je to "barbell curlov" ?

Kovit, blagor tvoji. :D

Ales, tvoj rezultat je super.
#227818
tae napisal/-a:Je pa vsekakor zanimiva tvoja omemba raziskave. Se pravi, če sem te prav razumel, ožjo roko, kot so imeli tekači nad bicepsom, hitreje so tekli. Mislim, da pri rekreativcih tega nebi bilo moč ugotoviti.

Kaj je to "barbell curlov" ?



Raziskava je pokazala le to, da so tekači z boljšim časom imeli manjši obseg roke na polovici razdalje med desnim komolcem in desnim ramenom (za desničarje) in da je bila ta povezanost statistično pomembna (ne zgolj slučaj). Ne moreš pa iz tega sklepati, da bo nekdo z ožjo nadlaktjo avtomatično hitrejši od tistega z bolj masivno.

Barbell curl je po slovensko upogib komolca držeč štango (ne se smejat zaradi prevoda :wink: ) in izgleda takole:

http://exrx.net/WeightExercises/Biceps/BBCurl.html

Na strani exrx.net najdeš tudi vse ostale vaje za poljubno mišično skupino.

Sam sem sicer mnenja, da je lepo in zdravo imeti skladno razvito postavo, da pa me vaje za krepitev rok kvečjemu ovirajo pri napredku v teku. Vsaka odvečna masa pomeni počasnejši tek na dolge proge. Meni do moje "idealne" tekaške teže za nastopanje na maratonih in ironmanih trenutno manjka debelih 12,6 kg! Tudi, če bi nekako uspel "zdefinirati" na manj kot 5 % telesne maščobe bi imel še vedno 7 kg preveč...
#228657
Jaz za roke delam sklece (noge na postelji, roke na tleh) in se držim na vesi. Drugo ponavadi sploh ne v okviru treninga, ampak takrat ko grem mimo palice in se spomnim.
Med gledanjem TV in branjem knjig ponavadi še stiskam obroč, ki je namenjen prav temu. Malce mi ga je zrahljal že oči, da gre meni lažje. :mrgreen:

Dodatno pa delam trebušnjake (z utežjo na prsih in nogami v zraku) ter počepe s krožnim udarcem, ki sem se ga naučila na karateju.


P.S.: Sedaj bom verjetno uvedla še uteži za roke. :D
Nazadnje spremenil Urška Sonček, dne 12 Jul 2010, 11:32, skupaj popravljeno 1 krat.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA