vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 klatez
#30063
Ker imam zadnje čase nekaj težav s kolenom :? in imam po moji samodiagnozi t.i. tekaško koleno, me zanimajo vaše izkušnje in sicer predvsem:

- kakšne vaje ste uporabljali za zdravljenje

- kako pogosto ste te vaje izvajali in

- kako dolgo ste jih morali izvajati, da ste odpravili bolečine.
Uporabniški avatar
 Bor
#30064
klatez napisal/-a:Ker imam zadnje čase nekaj težav s kolenom :? in imam po moji samodiagnozi t.i. tekaško koleno, me zanimajo vaše izkušnje in sicer predvsem:

- kakšne vaje ste uporabljali za zdravljenje

- kako pogosto ste te vaje izvajali in

- kako dolgo ste jih morali izvajati, da ste odpravili bolečine.


jst sem jih in jih se vedno izvajam....tebi predlagam isto....
koleno me je pa bolelo 14 dni, potem sem imel se 7 dni pauze in hop na tek, najprej previdno po kaksnem tednu pa normalen trening in ni bilo vec bolecin ( in jih se vedno ni)

ps: me pa nekaj zadnje case pokostnica oz. ovojnica boli: vprasanje: a je mozno da ovojnica boli zaradi ponosenih copat?
Uporabniški avatar
 pegaz
#30083
Bor,
po mojem sem jo jaz fasal zaradi napačnih superg. Pojavila se mi je po 3 tekih z novimi supergami, po 3 letih rekreativnega (2x tedensko 5-8 km) teka.
Poskusi z zmanjšanimi km, vajami za mišice meč in novimi supergami (razprodaje!!!). :)
Upam, da bo ratal!
LL, Pegaz :)
Uporabniški avatar
 Bor
#30087
pegaz napisal/-a:Bor,
po mojem sem jo jaz fasal zaradi napačnih superg. Pojavila se mi je po 3 tekih z novimi supergami, po 3 letih rekreativnega (2x tedensko 5-8 km) teka.
Poskusi z zmanjšanimi km, vajami za mišice meč in novimi supergami (razprodaje!!!). :)
Upam, da bo ratal!
LL, Pegaz :)

pegaz...pegasus ( so ze na varnem) :wink:
 ŽULJ
#30133
Bor napisal/-a:jst sem jih in jih se vedno izvajam....tebi predlagam isto....
koleno me je pa bolelo 14 dni, potem sem imel se 7 dni pauze in hop na tek, najprej previdno po kaksnem tednu pa normalen trening in ni bilo vec bolecin ( in jih se vedno ni)

ps: me pa nekaj zadnje case pokostnica oz. ovojnica boli: vprasanje: a je mozno da ovojnica boli zaradi ponosenih copat?


Pa mogoče veš za kakšno stran na internetu, kjer bi se dobilo te vaje in kaj več napotkov za izvajanje le teh?

(Sam imam namreč težave s koleni že od oktobra in se neglede na led, povoje in razne žavbe pojavijo po vasakih nekaj tekih.)
Uporabniški avatar
 *Darja*
#30136
Hojla,
ja mogoče se pa nikol do konca ne pozdraviš. :shock: Koliko časa ne tečeš vmes med enim in drugim treningom. :?: Ko je mene bolelo koleno, sem naredila prekinitev 10 dni potem pa začela počasi. Pa še to : po kakšnem terenu tečeš? Mogoče je za začetek bolje izbrati kakšno mehko podlago in ne asfalt. Preberi še malo starejše prispevke.
Čau - Darja
Uporabniški avatar
 klatez
#30148
Mogoče nisem bil dovolj jasen. Kolikor sem prebral, pomeni tekaško koleno v bistvu to, da zaradi povečane obremenitve okrepi poševno delujoči del štiriglave stegenske mišice in mu medialna široka mišica ni več kos. Sila prve mišice vleče pogačico na stran, druga pa ne nudi več dovolj upora in to povzroča boleče drgnjenje pogačice ob stranski kondil stegnenice.

Rešitev je v tem, da okrepim to drugo mišico, da bo ob povečani vadbi dovolj močna.

Zato bi rad izvedel s katerimi vajami vi to počnete (vaš opis vaj, opis vaj na internetu,...), kako pogosto jih izvajate (npr. vsako uro, 1x dnevno,...) in kako dolgo ste jih morali izvajati, da pri normalnem treningu ni več prihajalo do bolečin (npr. teden, mesec, leto,...).

Pri meni je tako, da se mi te bolečine pojavijo pri daljšem teku (nekje po 20 km). Potem me bolj boli še kakšen dan ali dva, nato pa popušča in lahko začnem z vadbo. Kljub vadbi bolečina popušča do naslednjega daljšega teka, ki ga opravim praviloma vsakih 14 dni.

Vaji, ki sem našel pa sta trenutno dve:
1. krčenja stegenske mišice z iztegnjenimi nogami (med stopalom in golenjo je pravi kot, noge so iztegnjene in jih "zategnem" z vso silo 20 sekund. To delam v serijah po 10 kakšnih petkrat na dan.)
2. dvigovanje stegnjene noge (naslonim se z rokami in ritjo na mizo in dvigujem stegnjeno nogo - vsako kakšnih 30x).
Uporabniški avatar
 potepinko68
#30159
Po mojem mnenju sta vaji kar pravi. Prebral sem tudi, da se lahko dela tudi iztegovanje pokrčene noge, vendar mora biti kot do katerega pokrčiš nogo zelo majhen (15-20 stopinj), da hkrati ne krepiš tudi drugih mišic.
lp,
potepinko
 sinja
#34637
Lep pozdrav. Oglasam se prvic. Lahko svetujem se nekaj vaj za jacanje kolenske misice.
1.Lezimo na trebuhu. Opres se na komolce, dvignes se na prste nog in zategujes kolenske misice ( da si trd kot dila). Ponavljas pocasi 10-15x.
2. Lezis na hrbtu. Na nart si pritrdis vrecko s 0,5 kg riza. Nogo dvigujes pocasiza 20-30 cm, zadrzis nekaj sekund in polozis na tla. Pri tem mora biti koleno napeto. Ponovis 5x in pocivas. Pa pocasi naprej, da misice postanejo mocnejse.
2. Kolesarjenje pod obremenitvijo, najbolje v strmino.
S tem si z misicami izgradis nadometno koleno. Tezave sicer ne izginejo, proces obrabe pa se s tem zelo upocasni.
 Eos
#35683
tudi sama se soocam zadnje case s to tezavo, natancneje odkar sem zacela
intenzivneje teci (4x tedensko). delam pa predvsem dolge teke nizke intenzivnosti. izkusenj kako odpraviti tekasko koleno zaenkrat se nimam, vendar upam da jih bom kmalu imela :wink:

meni so svetovali sledece:
1. kolesarjenje
2. delanje pocepov z rahlo obremenitvijo trupa (do 2kg), pri cemer je peta nekoliko 2-3 cm dvignjena od tal (stopis na kaksno dilco)
3. vaje v fitnesu - baje ti tam povejo kako in kaj
4. enkrat tedensko tek v klanec: 6-10 ponovitev 30 s sprintov z visokim skipingom (ful dvigujes koleno), po vsakem sprintu se pocasi spuscas navzdol
5. popraviti tehniko teka tako, da nogo ne iztegujes naprej in paziti da pri teku vedno pristajas na blazinice stopala (tisti del pod prsti) in nikoli! na peto
6. pomagajo ledeni obhladki (led nikoli direkt na kozo), drugi spet pravijo da to ni dobro prepogosto, ker se lahko koleno razvadi - ali nekaj takega
7. ob zelo hudi poskodbi obisk zdravnika in tekaska pavza. huda poskodba ko te boli zjutraj - neogreto koleno.

... ako su lagali mene i ja lazem vas
:)
Uporabniški avatar
 potepinko68
#35779
Ja.. lepo to o kolenu. Eos je napisal: huda poskodba ko te boli zjutraj - neogreto koleno. Jaz pa sem imel problem.., da me med tekom nikoli ni bolelo koleno. Vedno :( , kadar sem se poskodoval me je bolelo zjutraj.. naslednji dan. Kako ravnati ob takih primerih? Ker potem je cloveka "strah", ko ne ve, kdaj in kako dejansko se bo poskodoval..

Ima kdo podobne tezave?
 prim
#35805
Tudi sam imam povsem identičen problem. Boli me vsako jutro (predvsem po stopnicah NAVZDOL). Med tekom bolečina zgine, tako da do sedaj nisem prekinjal s tekom.
Ne vem ali je to tekaško koleno ali kaj drugega.
Lani (prvo leto teka) se mi to ni dogajalo, letos pa me boli že kak mesec.
Uporabniški avatar
 Damijan
#36080
Se mi zdi, da bi bilo tole v pomoč:

tekaško koleno
http://www.med.umich.edu/1libr/sma/sma_patellod_art.htm
http://www.med.umich.edu/1libr/sma/sma_patellod_sma.htm


skakalčevo koleno
http://www.med.umich.edu/1libr/sma/sma_xjumpers_art.htm
http://www.med.umich.edu/1libr/sma/sma_jumpersk_sma.htm

in še ena kolenska nadloga
http://www.med.umich.edu/1libr/sma/sma_prepburs_art.htm
http://www.med.umich.edu/1libr/sma/sma_prepburs_sma.htm


Malo se bo treba znajt, vendar so slike in teksti dovolj jasno napisani, da se lahko prepoznate, kaj vas muči. Zraven so tudi opisi, kakšni so sindromi, kako pride do poškodbe, kako jo zdravimo, ipd.

Koristno!

Damijan
Uporabniški avatar
 potepinko68
#36143
Damijan!
Kaj naj rečem. Najlepša hvala!
lp,
potepinko
Uporabniški avatar
 Barb
#36710
klatez napisal/-a:Mogoče nisem bil dovolj jasen. Kolikor sem prebral, pomeni tekaško koleno v bistvu to, da zaradi povečane obremenitve okrepi poševno delujoči del štiriglave stegenske mišice in mu medialna široka mišica ni več kos. Sila prve mišice vleče pogačico na stran, druga pa ne nudi več dovolj upora in to povzroča boleče drgnjenje pogačice ob stranski kondil stegnenice.

Sem malo brskala in odkrila tole. Mogoče pa kdaj komu prav pride :!: :roll:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA