Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#359859
Vse nasvete moraš pravilno razumeti. To pomeni, da so samo neko vodilo in nikakor zakon, ki ga se moraš držati kot "pijan plota".
Tako tudi pri mojem nasvetu velja, da je za začetnika dobro, da večino treninga narediš pri nižjem utripu.
To pomeni večinoma v zoni 2 in deloma v spodnjem delu zone 3 in se izogibaš zone 5.
To pa ne pomeni, da je narobe, če takrat, ko se dobro počutiš tu pa tam, tečeš tudi v zonah 3 in 4. Prav zaradi tega je dodan tisti FARTLEK.
 Elektron
#359862
StaraKost hvala za dva izčrpna odgovora. Včeraj sem hodil teč in sem upošteval tvoj nasvet. Tako sem preživel dobrih 17min v coni 2 in 13 min v coni 3. Dosti sem hodil a sem bil hitrejši in je bilo vsaj nekaj pravega teka. Vmes sem iz frustracije tudi enkrat pospešil do tempa 2:36/km in tako pretekel tudi 2 min v 5 coni.

Ja tudi za mene je bilo presenečenje, da je moj tempo takšen kakršen je. Sicer je najbrž razlog v tem da zadnje leto in pol od kar bolj resno hodim na faks, se nisem imel več časa ukvarjat s kakšnim organiziranim vzdržljivostim športom in sem le zahajal v fitnes ter delal vaje za moč pa še to ne najbolj redno.

Bomo videli, kako bom napredoval. Za enkrat sem se zaljubil v tek in upam da me ta ljubezen ne mine :D .

Poročam naprej o svoji nadaljnji tekaški poti :)
 Elektron
#359909
Oglašam se z poročilom o svojih treningih. Opažam, da "odtečem" boljše povprečne čase če se držim teh mejnih srčnih utripov, ki jih je navedel StaraKost. Kakor hitro prekoračim zgornjo mejo in odtečem tudi kaj v coni 4 se povprečni čas teka poslabša.

Povprečje na km imam tam okrog 7:30, malo boljše kakor ko sem tekel zelo počasi. Imam pa nižji povprečni utrip.

Trening je videti nekako takole, da kakšno minutko tečem in potem minutko pa nekaj hodim da se mi utrip spet spusti. Za enkrat težko rečem, če kaj napredujem ali ne. Bom sporočil čez mesec dni kako bo :)
Uporabniški avatar
 čara
#359912
Pri vseh začetkih se je fajn držat reka. "Počasi se daleč in varno pride" pa tale "zmernost je mati modrosti" ali pa "preveč dobrega škodi".

Današnji tempo je nor, vsi bi vse takoj. Nekateri so/ste že itak po naravi bolj dinamični in jim mal počasnej tempo ni v krvi. Drži se še nazaj za vajeti in postopno naprej. Vaje za moč pa ohrani 1x-2x na teden je že fajn. Tekači navadno zanemarimo zadnjo stegensko mišico.

Jaz sem čist kontra sorte. Se moram brcnit v rit, da stopim malo iz cone ugodja in napredujem.
 Elektron
#359913
Se strinjam s tabo čara. Slabo nas to učijo, da bi moglo biti vse hitro in takoj, a narava večinoma ne deluje tako. Sam se skušam zavedati tega in nekako vcepiti to modrost v svojo glavo in delovanje, a dosti krat neuspešno, kot tudi tokrat :D

Saj počasi se bom zavedal, da tako pač tek funkcionira in se sprijaznil ter lepo mirno tekel naprej... :)

Lep dan še naprej!
#359914
Ja res je, treba se je zavedati, da ni dobro pretiravati - v nobeni stvari. Mene tudi včasih zanese in malo pretiravam, ampak telo hitro sporoči, da sem šel preko meje in potem malo umirim tempo.
 Elektron
#360059
Pozdravljeni,

Vračam se po enem mescu od prvega posta z enim "updejtom". Torej držim se nasvetov, ki sem jih bil deležen z vaše strani oziroma so mi kot neko vodilo pri treningih. Zadnji 2 tedna ne bežim zgolj do 75% utripa, ampak "potegnem" do 85% in potem počakam da se spusti na okoli 65%. Do 75% mi dvigne utrip prehitro in potem se mi zdi, da sploh ne tečem.

Opazil sem nekaj sprememb v tem mesecu. Torej prvo kot prvo se mi zdi, da hitreje "okrevam". Se mi srčni utrip prej spusti v nižjo cono. Dobil sem neki občutek za tek, kar pomeni da brez merilca utripa znam oceniti kje sem in koliko zmorem. Kakšen tempo mi ugaja. Tudi počutim se okej, glede na to da tečem 4x na teden nimam nobenih težav.

Imam pa kakšno vprašanje ali dve. Zanima me kaj je ko so vroči dnevi in ti srce deluje hitreje? Kako takrat ravnati?

Prebral sem knjigo, oziroma se neprestano vračam k njej, k Veliki tekaški knjigi, kjer avtor ves čas kot neki sveti gral zagovarja ta tek v teh conah. Je res to tako pomembno? Ker se mi zdi kot da si s tem zelo omejen. Včasih na primer opazim, da tečem čist sproščeno, lahko normalno govorim brez da bi bil zadihan, a utrip pa mi recimo kaže že na 82% in se zato zaustavim.

Zanima še me tudi kako meriti napredek?
 spela*
#360067
Elektron napisal/-a:Pozdravljeni,

Vračam se po enem mescu od prvega posta z enim "updejtom". Torej držim se nasvetov, ki sem jih bil deležen z vaše strani oziroma so mi kot neko vodilo pri treningih. Zadnji 2 tedna ne bežim zgolj do 75% utripa, ampak "potegnem" do 85% in potem počakam da se spusti na okoli 65%. Do 75% mi dvigne utrip prehitro in potem se mi zdi, da sploh ne tečem.

Opazil sem nekaj sprememb v tem mesecu. Torej prvo kot prvo se mi zdi, da hitreje "okrevam". Se mi srčni utrip prej spusti v nižjo cono. Dobil sem neki občutek za tek, kar pomeni da brez merilca utripa znam oceniti kje sem in koliko zmorem. Kakšen tempo mi ugaja. Tudi počutim se okej, glede na to da tečem 4x na teden nimam nobenih težav.

Imam pa kakšno vprašanje ali dve. Zanima me kaj je ko so vroči dnevi in ti srce deluje hitreje? Kako takrat ravnati?

Prebral sem knjigo, oziroma se neprestano vračam k njej, k Veliki tekaški knjigi, kjer avtor ves čas kot neki sveti gral zagovarja ta tek v teh conah. Je res to tako pomembno? Ker se mi zdi kot da si s tem zelo omejen. Včasih na primer opazim, da tečem čist sproščeno, lahko normalno govorim brez da bi bil zadihan, a utrip pa mi recimo kaže že na 82% in se zato zaustavim.

Zanima še me tudi kako meriti napredek?


Napredek lahko meriš tako, da si izbereš neko traso, ki jo pretečeš enkrat na mesec tako, da meriš čas, ki ga potrebuješ. S tem, da tečeš "tekmovalno". Ampak res ni potrebe, da to počneš več kot enkrat na mesec. :)

Glede utripa: jaz ne opažam, da bi poleti imela bistveno višji srčni utrip (pač pa opazim, da se nekoliko poviša pozimi v mrazu), morda malo. Temu ne dajem preveč pozornosti, ampak se zanašam na občutek. Dogaja se npr., da se mi utrip na začetku teka močno dvigne (na 165, ob počasnem teku, posebej če tečem zjutraj), pa potem po kakih 5 minutah ob nespremenjenem temou pade na 130. S tem, da če ne bi imela merilca, ne bi zaznala niti tega visokega niti znižanega utripa, ker je počutje enako.
#360068
spela* napisal/-a:Glede utripa: jaz ne opažam, da bi poleti imela bistveno višji srčni utrip (pač pa opazim, da se nekoliko poviša pozimi v mrazu), morda malo. Temu ne dajem preveč pozornosti, ampak se zanašam na občutek. Dogaja se npr., da se mi utrip na začetku teka močno dvigne (na 165, ob počasnem teku, posebej če tečem zjutraj), pa potem po kakih 5 minutah ob nespremenjenem temou pade na 130. S tem, da če ne bi imela merilca, ne bi zaznala niti tega visokega niti znižanega utripa, ker je počutje enako.
Merilec ne kaže pravilno vrednost utripa na začetku, saj rabi nekaj časa, da se "umiri". To še posebej velja za merilce utripa na zapestju. Ker iz 165 na 130 pri istem tempu je ogromna razlika in močno dvomim, da prikazuje realno stanje.
Drugače ima večina poleti res nekoliko povišan utrip zaradi temperature. Ob pravilni hidraciji in izbiri pravilne ure teka imho ne bi smelo biti razlike več kot nekaj utripov.
#360069
Elektron napisal/-a:

Prebral sem knjigo, oziroma se neprestano vračam k njej, k Veliki tekaški knjigi, kjer avtor ves čas kot neki sveti gral zagovarja ta tek v teh conah. Je res to tako pomembno? Ker se mi zdi kot da si s tem zelo omejen. Včasih na primer opazim, da tečem čist sproščeno, lahko normalno govorim brez da bi bil zadihan, a utrip pa mi recimo kaže že na 82% in se zato zaustavim.

Zanima še me tudi kako meriti napredek?
Če imaš v uri nastavljeno teoretično vrednost 220- leta je lahko zelo narobe. Raje opravi kakšnega od testov za bolj natančno določanje max utripa in bolj pravilno nastavi cone utripa. Pri 82% bi imho že moral biti zadihan. Sicer povsem preveč kompliciraš, za začetnika pa sploh. Raje teči po počutju, malo mešaj različne oblike teka in bo napredek sam po sebi prišel.

Napredek lahko meriš tudi tako, da enkrat na mesec na polno pretečeš recimo 5km razdaljo in primerjaš.
 rlosting
#360077
Zdravo;

Še moje kratko razmišljanje:
Elektron, predlagam ti, da si najprej odgovoriš na vprašanje zakaj tečeš.

Če tečeš za dobro počutje in notranje zadovoljstvo, kot si navedel, ti predlagam, da za nekaj časa pozabiš na uro in vso ostalo "navlako", ki je potrebna za doseganje višjih rezultatov, ter tečeš zgolj po občutku.
V osnovi je tek zgolj osnovno gibanje; človeško telo in narava, če se izrazim nekoliko pesniško. :D

Ko/Če začutiš potrebo po natančnih analizah teka, pa to vključiš v svoj vsak dan.
Vsekakor pa se mi zdi ura v teku za užitek nepotrebna, saj nismo obremenjeni z rezultati.

Seveda pa je to moje mnenje pogojeno s tem, če tečeš zgolj za dobro počutje.

lp R
 spela*
#360083
jorgamesh napisal/-a:
spela* napisal/-a:Glede utripa: jaz ne opažam, da bi poleti imela bistveno višji srčni utrip (pač pa opazim, da se nekoliko poviša pozimi v mrazu), morda malo. Temu ne dajem preveč pozornosti, ampak se zanašam na občutek. Dogaja se npr., da se mi utrip na začetku teka močno dvigne (na 165, ob počasnem teku, posebej če tečem zjutraj), pa potem po kakih 5 minutah ob nespremenjenem temou pade na 130. S tem, da če ne bi imela merilca, ne bi zaznala niti tega visokega niti znižanega utripa, ker je počutje enako.
Merilec ne kaže pravilno vrednost utripa na začetku, saj rabi nekaj časa, da se "umiri". To še posebej velja za merilce utripa na zapestju. Ker iz 165 na 130 pri istem tempu je ogromna razlika in močno dvomim, da prikazuje realno stanje.
Drugače ima večina poleti res nekoliko povišan utrip zaradi temperature. Ob pravilni hidraciji in izbiri pravilne ure teka imho ne bi smelo biti razlike več kot nekaj utripov.


Merilec je na pasu. In tako visok utrip na začetku teka imam samo, če grem teč zjutraj. Če grem teč popoldne, utrip lepo počasi narašča. Tako da verjetno ne gre za napako. :)
 Elektron
#360103
Hvala vsem, ki ste se razpisali :D

Merilec bom za enkrat res postavil na stranski tir. Uporabljal ga bom zgolj za merjenje razdalje ter časa, tu pa tam bom pokukal tempo.

Seveda je moj osnovni namen teka dobro počutje, imam pa tudi željo napredovati in biti zmožen preteči čim daljše in daljše razdalje, ker sanjam da bi to svojo traso zamenjal kdaj pa kdaj za kakšno drugo in bi si privoščil kakšen tekaški izlet po lepih krajih naše majhne dežele. Če bi bilo mogoče bi se tudi kdaj v prihodnje udeležil kakšnega tekmovanja :)

Lep dan želim vsem!
 Elektron
#360104
Z vami bi še rad delil informacijo o današnjem treningu.

Danes sem se potem končno spet odločil normalno teči čist po občutku. Merilec sem analiziral komaj doma na računalniku.

Prvi kilometer sem odtekel v tempu joginga. Toliko, da se mi telo ogreje in utrip je kar hitro narasel do 160 utripov na sekundo. Potem sem začel teči in tekel nekje med 6:10 - 6:30 na km. Dobro uro sem treniral in ko sem se na koncu zaustavil nisem bil niti malo zadihan. Tudi med tekom sem par krat poizkusil govoriti v stavkih in to počel brez težav. Srčna slika je tokrat konstanta in se je le na koncu dvignila. Srčni utrip sem imel med 178 in 180, na koncu po 45-ti minuti pa je nihal med 180 in 182.

Glede na prebrano teorijo o počutju itd bi rekel da je tu nekje ta moja optimalna točka. Je to možno ali pa je nekaj narobe z mojim merilnikom? :D
Uporabniški avatar
 boatjan
#360105
Zdravo!

Probaj si sposodit še od koga drugega uro in to od takega, ki ve da mu v redu kaže. Pa probaj zatipat utrip (med tekom se ustavi) in preštej utripe v 20 sec pa potem pomnoži s 3. Pri pogovornem tempu lahko tudi tako določiš pulz.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA