Sonce, bolj spomladanske temperature in daljši dnevi so verjetno marsikoga od vas že spravili v skušnjavo in svoje telo ob rekreaciji obremenili preko vaših zmožnostih. Kako ravnati, ko se pojavijo bolečine, smo se pogovarjali z Gregorjem Gradom, profesorjem športne vzgoje, specialistom za kondicijsko treniranje in nordijsko smučanje ter državnim demonstratorjem komisije za nordijsko hojo in tek na smučeh pri ZUTS Slovenija. Gregor Grad se posveča tudi fizioterapiji, v kratkem pa se obeta tudi otvoritev njegovega Inštituta za rehabilitacijo in kondicijsko pripravo. Kontaktirate ga lahko na telefon 051/ 352 – 206 ali preko e-pošte: gregorgrad@gmail.com
Pomen ustrezne priprave telesa in preventivnih terapevtskih storitev
Tekaška vadba, je vedno bolj popularna. Vedno bolj se zavedamo pomena gibanja ter še posebej gibanja v naravi, za kar sta najboljša nordijska hoja in tek. Vsakdo, ki je dnevno aktiven, se mora zavedati, da je bolj dovzeten za športne poškodbe.
Kot kondicijski trener opažam, da bi ljudje radi v čim krajšem času postali vrhunsko pripravljeni, pri tem pa popolnoma pozabijo na posledice, ki pridejo s pretiravanjem. Vsak napredek potrebuje čas. Vsakega nepripravljenega tekača je treba pripraviti na večje napore. Če nepripravljen tekač že v startu začne teči po 3x tedensko, potem lahko pričakuje, da bo imel prej ali slej težave s koleni, gležnji, pokostnicami, itd. Naloga vsakega tekača je, da pripravi mišično – kitni sistem na večje napore, ter postopnost obremenitve telesa.
Kot terapevt, vam svetujem, da na fizioterapijo ne hodite samo takrat, ko so težave že prisotne, ampak tudi preventivno, da do njih sploh ne pride. To je rezultat do uspeha. Vsaka poškodba vas vedno postavi vsaj kakšen mesec nazaj. Ko pride do poškodbe, pa ne odlašajte z odločitvijo, da obiščete terapevta, ki bo vašo poškodbo takoj začel tretirati. Pri vseh poškodbah je zdravljenje bolj učinkovito, če poškodbo začnemo zdraviti takoj. Ljudje največkrat naredijo napako in ob poškodbi ne obiščejo terapevta. Poškodbo vlečejo toliko časa, dokler ne postane nevzdržna in šele nato poiščejo strokovno pomoč. Zdravljenje v takih primerih je daljše, ker poškodba zastara. Svetujem vam, da poškodbe vedno poskušate sanirati takoj, ker bo s tem manj trpela vaša športna aktivnost, pa tudi finančno bo to za vas bolj ugodno, ker bo potrebnih manj terapij. Nasvet, ki vam ga dajem je naslednji: »ne varčujte na sebi in si privoščite terapevtske storitve preventivno in ne le takrat, ko je do poškodbe že prišlo. Takrat je škoda že narejena in terapevt situacijo samo še rešuje. Imejte se radi in če telo bolj obremenjujete oziroma ga izpostavljate večjim naporom, si privoščite tudi preventivno terapijo, da se telesu vzpostavi osnovno ravnovesje«.
Kako se obvarovati poškodb pri tekaški vadbi?
Zelo pomembna je seveda oprema, ki mora biti primerna. Tekaška oprema mora biti lahka, ne prevroča in v več slojih, da se lahko med vadbo oblačimo in slačimo. V dnevih pred poletjem, se še vedno izogibajmo kratkih hlač in kratkih pajkic, ker s tem tvegamo vnetje pokostnic. Obutev je še posebej pomembna, saj ima vsak človek drugačen stopalni lok. Nekateri so supinatorji, drugi pronatorji in ljudje z normalnim stopalnim lokom. Napačna izbira obutve vodi v neželene poškodbe sklepov. Kot pri vseh športih je tudi pri tekačih zelo pomembna tehnika teka. Z dobro tehniko izboljšamo ekonomiko teka in zmanjšamo direktne sile na sklepe. Pri sami vadbi je zelo pomembna tudi postopnost obremenitve. Nepripravljen tekač, bo začel s hojo in šele s časom pričel s tekom. Tek nepripravljenega tekača velikokrat vodi v nezaželene poškodbe.
Kako ravnati v primeru poškodbe?
Prvo pravilo obremenitve telesa v primeru, da imamo poškodbo je, da vadbo opravljamo dokler ne začutimo bolečine, nato prenehamo z aktivnostjo. Nikoli ne silimo v bolečino, ker s tem lahko povečamo poškodbo ali dodatno vnetje.
Po sanirani poškodbi začnemo s postopnostjo obremenitve telesa, da postopno pripravimo mišično – kitni sistem na napor. Pri tem mislim na stabilizacijske vaje posameznih mišičnih skupin. Poudarek je na šibkih mišičnih skupinah in na mišicah, ki so pri določenih športnih panogah še posebej obremenjene.