Domov » članki » Tekaški bonton

Tekaški bonton

Bonton so pravila lepega ali vsaj primernega obnašanja. Tako, kot obstaja splošni bonton, poslovni bonton in še vrsto drugih, bomo tokrat govorili o tekaškem bontonu. Marsikomu se bo to morda zdelo samo po sebi umevno, pa vendar praksa pokaže drugačno sliko. Žal veliko tekačev dejansko ne pozna tekaškega bontona ali pa se ga ne držijo.

Tekaški trening – pozdravljanje

Tekači smo, kot velika družina, zato se spodobi, da se med srečanji s sotekači pozdravljamo ne glede na to ali se dejansko poznamo ali ne. Dovolj je že zamah z roko ali pokimanje glave. Meni osebno se je že večkrat zgodilo, da sem pozdravljal s prijaznimi besedami, odgovora pa nisem prejel. Sotekačice ali sotekači v takšnem primeru gledajo raje v tla, ali pa se delajo da poslušajo glasbo prek slušalk in jih ne zanima svet okoli njih. Za reakcijo na pozdrav je primeren tudi le nasmeh. Ugotovil sem, da se v večjih mestih ljudje težje pozdravljajo, kot v manjših krajih. Lahko poskusite v praksi, koliko tekačev vam bo odzdravilo, ko jih boste vi pozdravili. Samo tekači sami lahko spremenimo to navado in začnemo vse sotekače pozdravljati in vračati pozdrave.

Štadion – umikanje

Na treningu po atletski stezi velja pravilo hitrejšega. To pomeni, da se na posamezni progi počasnejši vedno umika hitrejšemu. Hitrejši naj tečejo po notranji progi, počasnejši po zunanjih.

Tekmovanja

Prihod na tekmovanje z vozilom

Dejstvo je, da vsi nikoli ne morejo parkirati čisto zraven dogajanja, izognite se drenu in parkirajte malo prej. Glede na to, da ste tekači, verjetno ne bo problem prehoditi nekaj 100 metrov. Upoštevajte navodila redarjev in usmerjevalcev prometa.

Prijave in prevzemi številk na prizorišču

Poiščite primerno vrsto in v miru počakajte. Bodite brez skrbi, tekmovanje se ne bo pričelo brez vas. V izogib nervozi vam predlagam, da ste na samem prizorišču vedno od pol do ene ure pred začetkom.

Štartna linija

Postaviti se je potrebno glede na trenutne sposobnosti. To pomeni, počasnejši bolj zadaj, hitrejši bolj spredaj. Zakaj je to pomembno? Izmišljen primer: 50 letni tekač srednje pripravljenosti (njegov ciljni tempo okoli 5 min./km) se postavi v prvo vrsto množičnega teka. Okoli njega in tudi 3 vrste za njim so tekači, ki so sposobni teči pod 4 min./km. Ob začetku tekme se vsi zaženejo istočasno. Kmalu postane 50 letnik ovira na cesti za vse hitrejše tekače, začnejo se navzkrižna prehitevanja. V najboljšem primeru jo bo odnesel le z nekaj kletvicami “mimobrzečih,” v najslabšem primeru pa se lahko spotakne, se poškoduje in še množica iz ozadja ga pogazi. Tu gre torej za lastno varnost in lojalnost do hitrejših sotekmovalcev.

Med tekom

  • Ne prehitevajte v “škarice.” To pomeni, da stopate tik pred sotekmovalko ali sotekmovalko. S tem lahko spotaknete tekača in sebe.

  • Ne uporabljajte komolcev, ko je gneča na progi.

  • Pomagajte, če kdo potrebuje pomoč (življenje je pomembnejše od rezultata)

  • V ciljnem lijaku se ne prehiteva več

  • Pokažite navijačem, da ste hvaležni za njihovo spodbujanje

  • Na postojankah se ne zadržujte. Vzemite, kar potrebujete in pojdite počasi naprej.

 

Po teku

  • hitro se umaknite od ciljne črte in dajte prostor ostalim za vami

 

Tecimo in spremenimo svet na bolje.

Avtor: urednik
Oznake

Login

Lost your password?