Domov » članki » Testiranje GARMIN Forerunner 405 HR

Testiranje GARMIN Forerunner 405 HR

GARMIN Forerunner 405 HR je vsestranska športna ura s slovenskimi meniji, preprosta za uporabo z mnogimi funkcijami in odlična pomoč pri načrtovanju optimalne vadbe za vrhunske športnike kot tudi vadbe nekoliko zahtevnejših rekreativcev. Postal je moj novi spremljevalec tekaškega dne. Motivator. Uporabljam jo pri vsakokratnem teku, kot tudi v procesu vadbe tekaške skupine. Je nadgradnja športnih ur, katere sem uporabljala do sedaj, z velikim poudarkom funkcije GPS.

Spremljanje srčne frekvence, odziva telesa na napor, je zame samo po sebi umevno in izrednega pomena za vsakega vadečega.

Zaradi modnega dizajna, športno uro FORERUNNER 405 HR nosim pravzaprav vsak dan. Imam izredno spoštljiv odnos do športne opreme, še posebej športnih ur, katere kljub vodotesnosti nikoli ne izpostavljam vodi, mehanskim udarcem, visokim temperaturam in jih shranjujem nekoliko oddaljene od kakršnih koli elektromagnetnih valovanj.

Športna ura FORERUNNER 405 HR ima kar nekaj novosti načina  uporabe in funkcij s katerimi se do sedaj nisem srečala. Npr. na dotik občutljivo ohišje, polnjenje nezamenljive litij – ionove baterije in pomembno zame, da je GPS sprejemnik že vgrajen v uri z vsemi možnostmi uporabe. Pred tem se mi je pogosto dogajalo, da sem kakšen del opreme pozabila in se kasneje jezila sama nase.

Vse te spremembe sem hitro osvojila, saj mi omogočajo dodatno motivacijo in uspešnost pri svoji dejavnosti.  S pomočjo  oddajnega pasu in sprejemnika v uri, redno  spremljam  srčno frekvenco, ki je zame eden  naj pomembnejših pokazateljev stanja, fizične kondicije, pripravljenosti posameznika. Oddajni pas sestavljata dve elektrodi ( senzorja srčnega utripa), katere  pred vadbo navlažim z vodo in preprosto nastavljivega elastičnega traku, ki se v celoti lepo oprime prsnega koša in ne otežuje dihanja. Še kako dobro vem, da smo tekači pri višji stopnji utrujenosti izredno občutljivi in ne prenesemo motečih dejavnikov. Po uporabi oddajni pas rahlo sperem z vodo,  rahlo osušim z nežno krpo  ( ne drgnem ) in pustim, da se posuši na zraku. S tem se podaljša življenjska doba oddajnega pasu.

FORERUNNER 405 HR ima na paščku ure vgrajeni GPS sprejemnik tako, da se ne prilega povsem mojemu zapestju. Kot mnogi tekači imam zelo ozko zapestje. Sprva ure nisem bila vajena na zapestju roke, a kmalu je nošenje ure v prostem času ali pri treningu postalo prav prijetno.

Pri teku neznansko  uživam ob spremljanju izbranih funkcij, katere sem si s pomočjo podatkovnih polj prednastavila in se med vadbo samodejno menjavajo na zaslonu ure; hitrost, razdalja teka in srčna frekvenca so moje osebne  favorizirane nastavitve na uri. Priporočljivo in uporabno za vse, ki že malce slabše vidimo.

Kasneje posnete podatke vadbe na uri  FORERUNNER 405 HR  zelo  preprosto  prenesem na računalnik,  izrisane grafe pa analiziram in komentiram. Seveda ne gre brez potrebne prednastavljene programske opreme Training Center in spletne strani  Garmin Connect.

Ena izmed funkcij, ki jo ura nudi, je spremljanje in seštevanje porabe kalorij, namenjeno mnogim tekačem, še posebej tistim, ki si želijo izgubiti odvečne kilograme, je lahko velik motivacijski dejavnik.

Spremljanje svoje srčne frekvence mi je pri vadbi v  tekaški skupini pogosto v pomoč, saj lažje ocenim in preverim stopnjo pripravljenosti in  utrujenosti svojih varovancev. Izredno zanimiva je tudi vadba s pomočjo virtualnega partnerja. Priporočam jo vsem, ki si želijo v svojo vadbo vnesti nekaj tekmovalnosti in sprejeti izziv virtualnega partnerja.

Spomnim se, da sem pred leti  redno pri vadbi kilometraž (neprekinjen tek, različnih razdalj izraženih v km), zagrizeno primerjala vmesne čase na posameznih odsekih prog in tekmovala sama s seboj. Tako sem se dodatno motivirala in dvignila nivo vadbe. Funkcijo virtualnega partnerja je mogoče uporabiti na vseh tekih, tudi tekmovanjih, kjer so trase prog enake.

GARMIN Forerunner 405HR v svoji paleti možnosti nudi še ogromno več, posebej v programih treningov. Vse te funkcije sem pred leti uporabljala v pripravah na maratone, zdaj pa mi žal čas tega ne dopušča in tekmovalna strast je tako izzvenela. V veliko zadovoljstvo pa  mi je dejstvo, da lahko vsa ta znanja pridobljena skozi športno kariero, prenašam na vse, ki si teh informacij želijo. Srečna sem že z vsakim  še tako majhnim koščkom pretečene poti.

Zaradi hitrega razvoja tehnologije nam tržišče ponuja vrsto modelov športnih ur z ogromno funkcij. Priporočam, da si izberete model Garmin športne ure, ki vsebuje funkcije katere potrebujete in res uporabljate pri svoji vadbi. Le tako bo dobila izbrana športna ura odlične reference in mesto, ki ji pripada.

Nekaj mojih najbolj pogostih tekaških tras si lahko ogledate na http://portal.garmin-izziv.si/uporabnik/anica. Garmin Izziv je namreč izziv namenjen vsem slovenskim rekreativnim športnikom, kjer se lahko pridružite prvi spletni tekmi v Sloveniji in s svojimi treningi tudi sodelujte v Garmin Izzivu, več na www.garmin-izziv.si.

 

Tehnične lastnosti:

– Upravljanje preko na dotik občutljivega obroča

– Slovenski meniji

– Visoko odziven GPS sprejemnik

– Prikaz srčnega utripa, razdalje, hitrosti ali tempa, kalorij

– Avtonomija naprave: do 8 ur (trening z GPS) ali do 14 dni (varčni način)

– Namenjena tekačem, kolesarjem in triatloncem

– Vodoodpornost: da, IPX7

– Teža naprave: 60g

– Zaslon: okrogel 4-sivinski FSTN, ločljivost 124 x 95 točk

– Točnost opravljene poti: 99% ob odprtem pogledu v nebo

– Temperaturno območje: -20oC do 60oC

– Ergonomsko oblikovan zapestni pašček

– Kompatibilen z GSC 10™ senzorjem hitrosti/kadence

– Kompatbilen s števcem korakov (foot pod) za trening v telovadnicah in fitnes centrih

– Lastnosti ure: prikaza časa (12/24h), dva časovna pasova, (dan/datum), dnevni alarm

– Funkcije treninga: virtualni partner, napredni treningi, proge, samodejna prekinitev beleženja Auto Pause, samodejno odštevanje krogov Auto Lap, samodejni pomik/menjava prikazanih zaslonov Auto Scroll

– Funkcije GPS: označevanje točk, nazaj na start, shranjevanje lokacije, beleženje sledi

– Trening s pomočjo območij srčnega utripa, omogoča nastavitev 5 območij srčnega utripa

– Nastavitev enostavnega treninga (čas, razdalja, kalorije)

– Nastavitev intervalnih treningov glede na čas, razdaljo, tek in počitek

– Nastavitev naprednega treninga: lahko vsebuje različne cilje za vsak korak posebej in različne razdalje,čase in kalorije. Trening lahko vnaprej načrtujete na Garmin Connect ali v Garmin Training Center in ga prenesete v uro.

– Ustvarjanje prog: proge in točke na progi ustvarite s pomočjo Garmin Connect ali v Garmin Training Center,nato jih prenesete v vašo uro.

– ANT+Sport brezžična tehnologija za samodejen prenos podatkov med enakimi napravami ter napravo in računalnikom

– Prenos shranjenih lokacij in vadb med dvema napravama Forerunner 405 ter v programsko opremo Garmin Traning Center in na spletno stran Garmin Connect (tudi v slovenskem jeziku)

– Nadgrajevanje programske opreme: če uporabljate Garmin Connect spletno stran, vas na nadgradnjo opozori oz. lahko obiščite www.garmin.com/products/Forerunner405.

Avtor: urednik
Oznake

Login

Lost your password?