»Človeška domišljija ponuja veliko idej in s tem raznolike oblike športne rekreacije, katere podlaga, prostor in čas nista omejena. Tek je zagotovo ena najstarejših in najbolj razširjenih oblik gibanja. Ker so tekači, tako rekreativni kot profesionalni, znani po močni in neustrašni volji je prav, da omenimo nekatere pasti, ki se pojavljajo pri teku v zimskem času,« pravi Grega Nahtigal iz Pulz športa pri katerem smo poiskali tokratni nasvet o teku v temperaturah, ki se gibljejo pod ničlo. V njem boste izvedeli, kako se pravilno obleči in obuti, zaščititi svoje telo in na kaj je potrebno biti teku pozimi še posebno pozoren.
Izredno pomembna pri teku pozimi je POSTOPNOST. Postopno prilagajanje teku zimskim razmeram pomeni, da je priporočljivo začeti s tekom pred zimo, tako lahko brezskrbno vstopimo v zimsko sezono. V kolikor pričnemo s tekom pozimi, je potrebno upoštevati manjšo količino in manjši napor pri teku. Nikakor ne naprezamo telesa do svojih meja saj telo na to ni pripravljeno in lahko pride komplikacij in obolenj dihalnega sistema. Začnimo z hojo ter nato preidimo na tek.
Pri teku v zimskem času moramo upoštevati naslednje:
OBLAČITE SE V PLASTEH
Oblačenje po pravilu “čebule“ je verjetno vsem znano, tako je tudi pravilo pri teku pozimi. Začnite s tankim oblačilom iz sintetičnega materiala kot je polypropylan, ki omogoča “dihanje kože“ prehajanje vlage iz telesa preko oblačila. Nadaljujte z oblačilom, ki vas bo ščitilo pred vetrom in padavinami hkrati pa naj bi omogočalo izparevanje vlage in uhajanje toplote ven iz telesa in tako preprečevalo pregrevanje ali podhladitev telesa med vadbo.
V primeru hujšega mraza (-5°C in manj), je potrebno obleči še srednje oblačilo, ki naj bo iz flisa.
Pozor!: Izogibajte se bombažnim oblačilom saj zadržujejo vlago in tako preprečujejo prehajanje vlage iz telesa. Posledica je, da ostajate mokri, kar lahko pripelje do pregretja, dehidracije ali podhladitve.
ZAŠČITITE NOGE IN ROKE
Več kot 30 % toplote telesa se izgubi skozi ekstremitete (roke in noge). V blagih zimskih dneh nosite rokavice, ki so paropropustne. V hladnejših dneh pa rokavice brez prstov, saj se bodo prsti med vadbo greli med seboj. Dodatna možnost je tudi paropropustni žepek, ki se natakne čez prste.
Nogavice naj bodo športne iz paropropustnega materiala.
SPREMLJAJTE TEMPERATURE IN VETER
Pri teku pod -10 °C je potrebno trening teka prilagoditi tako, da količino in hitrost zmanjšamo. Z vmesnimi postanki, ki so krajši kot ponavadi se lahko posvetimo tudi kakšnim krepilnim vajam.
Veter je problematičen kadar nas “prepiha“, kar pomeni, da veter prodre oblačila in odpihne naš ogreti zrak, ki nas obdaja. To lahko preprečimo z dobrim zunanjim oblačilom, ki nam nudi dobro zaščito proti vetru.
PREVEČ OBLEČENI NA VADBO
Ne pretiravajte z oblačenjem preč kosov oblačil, saj se nam bo kmalu po začetku teka temperatura dvignila in bodo oblačila postala breme. Rajši se oblecite z oblačili, ki so kvalitetnejša, kot z veliko oblačili.
Nepisano pravilo je, da se oblečemo kot, da bi bilo zunaj 20 °C bolj toplo kot je v resnici.
NE POZABITE NA GLAVO
Kar 40 % vse toplote se izgubi preko glave zato je pokrivalo za glavo zelo pomembno. Pokrivalo naj bo paropropustno. S pokrivalom omogočimo, da telo toploto zadrži v telesu in jo porabi za ostale vitalne predele telesa, ki aktivno sodelujejo pri teku. S pokrivalom preprečimo ozebline ušes.
Kadar je zelo mrzlo (-10 °C ) lahko uporabite tudi naglavne maske, ki preprečujejo ozebline nosu, ust in lic.
OČALA TUDI POZIMI
Nizke temperature, sonce in sneg lahko poškodujejo oči zato sončna tekaška očala vedno pridejo prav. Očala naj bodo kvalitetna z UV zaščito. V primeru vetra in slabšega vremena (brez sonca) so lahko prozorna, v primeru močnega sonca in snega pa obvezno zatemnjena. Kombinacija snega in sonca lahko povzroči t.i. snežno slepoto.
BODITE POZORNI NA OZEBLINE
V zelo mrzlih dneh bodite pozorni in spremljajte prste na nogah in rokah, nos in ušesa. Pred začetkom vadbe boste čutili rahlo odrevenelost a se bodo vsi predeli s pričetkom teka kmalu ogreli. V primeru, da se po določenem času odrevenelost nadaljuje in pričnejo našteti deli telesa otrdevati, postajati brez občutka na dotik, spreminjati barvo, je potrebno takoj prekiniti z vadbo in počasi segreti predele telesa. V kolikor se občutek na dotik ne vrne je potrebno obiskati zdravnika.
Vse te ozebline lahko preprečite z zgoraj naštetimi oblačili in pokrivalom.
OBUTEV
Z neprestano modernizacijo produktov v svetu se so soočili tudi izdelovalci tekaških obutev in izdelali obutev za zimsko sezono. Ti so izdelani iz nepremočljivega materiala navadno iz Gore-Texa. S tem so ponudili na trg obutev, ki je priporočljiva v zimskih dneh, posebno kadar se odločimo za tek v dežju ali snegu.
Ne pozabite, tek je izvrsten način rekreacije tudi pozimi. Z nekaterimi preventivnimi ukrepi lahko s tekom nadaljujemo tudi v zimskem obdobju.