Žal so v zimskem času razne bolezni ljudi pogostejše, kot sicer. Tudi marsikateri tekač obleži za teden ali dva. Kako se pozdraviti, boste izvedeli pri svojem osebnem zdravniku. Za nas pa bo pomembno kako se vrniti v tekaške vode po prestani bolezni.
Začetek bolezni
V zimskem času so najpogostejši prehladi, različne gripe, angine in celo pljučnice. Začetni simptomi so pri vseh omenjenih boleznih podobni: utrujenost, glavobol, morda bolečine v mišicah, zamašen nos, vneto grlo, kašelj, povišana temperatura. V začetni fazi se z obolelostjo še lahko borimo v stoje, tudi s tekom. Včasih že pomaga, da se dobro prepotimo, če nam le telo to omogoča. Nikakor pa ne smete teči z vročino. Največkrat to tudi ni možno, saj slednja telo zelo utrudi in je že pokonci biti težko, kaj šele teči. Vendar trmasti ljudje lahko premagajo tudi to. S tem absolutno tvegajo poslabšanje svojega zdravja. Povišana telesna temperatura je namenjena zdravljenju organizma, s tem se uničujejo virusi in bakterije v našem organizmu. Vendar je to za organizem napor, zato takrat ni smiselno početi nič drugega, kot počivati in pustiti telesu, da si opomore. S tekom v takšnem stanju, telesu onemogočimo samozdravljenje. Poleg tega tek še dodatno dviguje temperaturo, kar je v skrajnih primerih lahko že smrtno nevarno. Pogosto zaradi teka z vročino, lahko pride do pljučnice, ki pa ni več tako nedolžna bolezen, kot npr. prehlad.
Kdaj spet začeti?
Prvo pravilo: vsaj 1 dan (24 ur) morate biti brez povišane telesne temperature.
Drugo pravilo: smrkanje in kašljanje največkrat ni ovira za tek, razen, če vam oboje predstavlja oteženo dihanje, ki pa je med tekom zelo pomembno.
Tretje pravilo: počutiti se morate spet dobro, spočiti in zdravi.
Kako začeti?
Dlje, kot je trajala bolezen, daljše mora biti ponovno uvajanje v tek. V prvem tednu se obnašajte, kot popolni začetnik, kot da še nikoli nebi tekli, ne glede na to kakšen tekaški staž je že za vami in koliko ste v življenju že pretekli. To pomeni zelo počasen tek, zelo kratke razdalje, kombiniranje s hojo, mogoče celo samo sprehodi brez teka. Brez panike, postopoma boste hitro prišli spet na kondicijsko stanje pred boleznijo. Nikakor pa ne morete, takoj po enotedenskem ali dvotedenskem mirovanju in počivanju (po možnosti v postelji) pričakovati enake forme, kot ste jo imeli pred boleznijo. Ta padec je le trunutni. S prehitrim začetkom intenzivnejših treningov tvegate vračilo v posteljo ali fizično poškodbo.
Počasi do prejšnje forme
Postopnost je ključ do dolgoročnega uspeha. V prvem tednu ponovnih treningov prepolovite vašo povprečno pogostost treningov (če ste prej tekli 4x tedensko, sedaj izvedite le 2 enoti tekaškega treninga). V drugem tednu lahko dodate eno enoto treninga in kakšen tek podaljšate. Nikakor pa še ni čas za hitrost. V tretjem tednu se lahko vrnete na enako količino treningov, kot ste jih navajeni, vendar še vedno z nizko intenzivnostjo in ne preveliko dolžino. Šele v četrtem tednu se lahko vrnete na vaše ustaljene treninge, če se seveda čutite spet pripravljene. Na splošno bi lahko rekli, da nam bolezen vzame toliko energije, da potrebujemo mesec dni za povratek na stanje pred boleznijo. Seveda je ta čas lahko tudi bistveno krajši, različno od vsakega posameznika. Počasno ponovno uvajanje v tek po prestani bolezni je le najbolj zdrav način za dolgotrajni napredek.
Čim več zdravja vam želim.