Domov » članki » Splošni pomen vadbe moči za tekače

Splošni pomen vadbe moči za tekače

Zdaj bomo začeli s serijo člankov za vadbo moči, kot vzporednim treningom teka. V tokratnem bomo spoznali splošna načela in pomen vadbe moči, v prihodnjih pa se bomo osredotočili tudi na samo vadbo. Že takoj na začetku vam moram povedati, da zaradi vzporedne dodatne vadbe ne boste tekli hitreje, niti ne dlje, pač pa boste imeli druge koristi, kar vam bomo predstavili v nadaljevanju.

Katere mišice so pri teku pomembne?

Roke

Velika razlika je v disciplini, ki jo trenirate. Šrinterji morajo imeti dobro razvite ročne mišice, saj s tem lažje razvijejo eksplozivnost, ki jim pomaga tudi pri sami hitrosti teka (vendar le na kratki razdalji, oziroma za kratek čas). Na forumu je veliko več dolgoprogašev, zato bo tu več govora o moči rok dolgoprogašev ali vsaj rekreativnih tekačev. Za slednje so predvsem pomembne ramenske mišice in zadnje nadlahtnične mišice (triceps). Pogosto se dogaja, da po daljšem teku bolj bolijo ramena, kot na primer noge. Ste že kdaj videli tekača, ki otresa roke? To je vsekakor posledica utrujenih rok. Za tekače ni pomembna velikost mišic, niti ne surova moč, pač pa bolj elastičnost in vzdržljivost.

Prednosti utrjenih ramenskih obročev in tricepsov:

– manjša verjetnost, da nas bodo med tekom ramena bolela

– med celotnim tekom bomo imeli lahko roki v komolcu skrčeni, kar omogoča večjo ekonomičnost teka (vsako stegovanje in otresanje rok nas upočasnjuje in v resnici še bolj utruja)

– roki nam pomagata pri teku v klanec in treningih hitrost 

Trup

K mišicam trupa spadajo trebušne mišice, hrbtne mišice in stranske mišice trupa ob trebuhu. Ni pa priporočljivo imeti razvitih stranskih mišic hrbta pod rokama (hrbet v obliki črke »V«), ker to tek ovira. Ljudje pogosto delajo napako, da največkrat razvijajo (če že) le posamezno skupino mišic in nikakor ne vseh treh. Tu se lahko pojavi problem, da so ene mišice trupa bistveno bolje razvite od drugih, kar negativno vpliva na celotno telo. Npr. razvite trebušne mišice brez krepitve hrbtnih, nas lahko naredijo puklastega. Zato tudi bolečine v hrbtenici. Zato še enkrat povdarjam, za krepitev trupa, je pomembno obremenjevati in razvijati, trebušne, hrbtne in stranske mišice. Trup (predel brez glave, rok in nog) si predstavljajte, kot deblo drevesa. To mora biti ravno in močno. 

Prednosti razvitega trupa:

– še posebej trebušne mišice nam zelo pomagajo pri tekih v klanec

– razvite hrbtne mišice preprečujejo bolečine v hrbtu med tekom

– z močnim trupom bomo dlje zdržali pokonci (pogosto se dogaja, da po daljšem času mišice trupa popustijo in tekači dobesedno lezejo skupaj, poleg tekaške utrujenosti, jim v nadaljevanju še telo preprečuje normalno nadaljevanje teka, ampak je slednje bolj podobno lastnemu mučenju)

Noge

Najpomembnejši del telesa pri fizičnem teku. Tu so pomembne praktično vse mišice, od stopalnih, do meč in goleni, pa vse do sprednjih in zadnjih stegenskih mišic pa tudi zadnjične. Izpustimo lahko le notranje in zunanje stegenske mišice. Razvite mišice nog pri tekačih, niso enake na primer bodybilderjem, čeprav naj bi imeli oboji dobro razvite nožne mišice. Vendar je pri bodybilderju pomembna velikost mišic in izgled, pri tekačih pa funkcionalnost, bistveno manjša mišična masa, vendar večja prožnost in podolgovatost mišic, ki so sposobne dolgotrajnega napora.

Prednosti močnih nog:

– omogočajo posredno hitrejši tek, lažji tek, daljši tek, vzdržljivejši tek, racionalnejši tek

– zelo pomembno: mišice preprečujejo poškodbe, če pa že pride do njih, lahko nadomestijo sklepe. Skoraj vsako lažjo poškodbo na nogi, lahko vsaj trenutno saniramo z utrjevanjem mišic okoli poškodovanega dela.

Naslednjič bomo spoznali konkretne vaje, ki krepijo istočasno roke, trup in noge.

Avtor: urednik
Oznake

Login

Lost your password?