Količina pretečenih kilometrov še zdaleč ni dovolj za optimalen trening. Tekači se morajo posvetiti tudi treningu hitrosti in moči, intervalnim metodam za povečanje VO2max, treningu za povečano vključevanje maščob, vajam za optimalno tehniko teka in še marsikaj bi se našlo.
Vendar, kako izvedeti za svoje šibko področje? In kako trenirati, da bi ga izboljšali?
Na Fakulteti za šport v okviru Inštituta za šport izvajamo meritve aerobne vzdržljivosti za rekreativne športnike. Tekači opravijo Praha test pod nadzorom usposobljenih strokovnjakovv fiziološkem laboratoriju.
Preden stopite na tekočo preprogo vas seznanimo s protokolom meritev, izmerimo vašo telesno višino, telesno maso, odstotek maščobe v telesu in opravimo spirometrijo. Pred, med in po testu vzamemo tudi mikrovzorec krvi iz ušesne mečice za analizo laktata. Merjencem namestimo masko, ki meri porabo kisika, in merilec srčnega utripa. Sledi nekaj minutno ogrevanje, potem pa zares. Stopenjski obremenilni test se izvaja od 15 do 30 minut. Obremenitev se postopoma povečuje do trenutka, ko so doseženi kriteriji za VO2max.
Na podlagi vseh podatkov dobimo celotno sliko merjenčevega organizma in kako le-ta deluje pod obremenitvijo. Podatki povedo, kako deluje merjenčev srčno-žilni sistem, kakšne so njegove dihalne funkcije, pri kakšnem srčnem utripu in obremenitvi dosega laktatni prag in anaerobni prag, koliko znaša njihova maksimalna poraba kisika, ali je njihov tek učinkovit, ali uspešno kompenzirajo acidozo in še marsikaj.
Po meritvah merjencem razložimo pridobljene rezultate in jim svetujemo, kako trenirati, da bi presegli meje svojega športnega uspeha. Podatke in nasvete zagotovimo tudi v pisni obliki.
Zaželeno in priporočljivo je, da meritve izvedemo dvakrat, saj tako preverimo učinkovitost treninga. Po določenem trenažnem procesu so torej merjenci vabljeni na ponovne meritve.
Meritve niso samo za rekreativce, ki že dosegajo dobre rezultate, ampak tudi za začetnike, za tiste, ki se želijo gibati zdravo in varno, za tiste, ki želijo povečati porabo maščob, za tiste, ki se želijo kvalitetno pripraviti na Ljubljanski maraton…
Za tiste, ki si želijo pridobiti znanje o treniranju, nudimo dodaten program, ki vključuje program vadbe, analizo tehnike teka in štiri individualne ure teka, ki združujejo prakso in teorijo.
Rekreativni tekači, ki so se že udeležili naših meritev aerobne vzdržljivosti, so nam zaupali…
A.Š.: »Na spletni strani sem si prebrala in ogledala, kako potekajo meritve, zato sem prišla pripravljena. Na tekaški preprogi še nisem tekla, zato je bil na začetku malo čuden občutek, ki sem se ga hitro navadila.«
B.M.: »Meritve so potrdile, da sem netreniran šprinter…, ki bi rad tekel maraton. Svetovali so mi, kakšne treninge naj uvedem, da bom aktiviral počasna mišična vlakna in uspešno kompenziral nastajanje laktata.«
J.Č.: »Določili so mi območje srčnega utripa, pri katerem moj organizem kuri največ maščob.«
B.K.: »Imam zelo nizek srčni utrip tako v mirovanju kot med obremenitvijo. Izvedel sem, da se srce dobro odziva na obremenitev, tako da me nizki pulzi ne skrbijo več.«
U.V.: »V septembru, ko bom na vrhuncu svojih sposobnosti, bom prišel na ponovne meritve. Dobro bi bilo narediti primerjavo svojih rezultatov prej in potem, da vidim koliko sem napredoval.«
B.A.: »Že res da nisem profesionalni športnik, vendar to ne pomeni, da ne morem trenirati kot profesionalec. Trenirati kot profesionalec pa je zelo težko, če ne veš kako se tvoje telo obnaša pod vplivom različnih fizičnih obremenitev.«
Z nami ne boste trenirali več, temveč pametneje.
Ada Vučko
Koordinatorka Meritev za rekreativne športnike