Veliko rekreativnih tekačev se dandanes sooča z naslednjimi težavami: so bolehni, utrujeni in brez energije kljub aktivnosti, veliko vadijo, napredka pa ni, se sprašujejo, ali so dovolj zdravi za rekreacijo, dragi tekaški čevlji jim ne olajšajo teka, kljub aktivnosti ne izgubijo telesne maščobe, trpijo za bolečinami v križu, obolelimi sklepi in poškodbami, imajo nepravilno telesno držo, nesorazmerno močne okončine, tečejo po petah, težko dihajo med tekom, čeprav se jim zdi, da bi noge še zdržale in obratno, ne vedo, kaj jesti pred, med in po treningu, so uspešni na dolgih razdaljah, hitrejšega tempa pa ne zmorejo.
Ne zavedajo se, da je za marsikatero težavo odgovorno nepravilno treniranje, ki vpliva na zdravje in na razvoj sposobnosti.
Nepravilno treniranje ima za poslediceneustrezno odzivnost srca, nerazvito funkcionalnost pljuč, neprilagojeno pufersko in regeneracijsko sposobnost, šibke stabilizacijske mišice, neučinkovitost tehnike, pomanjkanje železa v krvi, neustrezen pretok krvi v periferiji, šibko moč in oksidativno sposobnost mišic, neustrezno prehransko podporo.
Organizem je tako kompleksen, da izboljšanje ene težave, nemalokrat vpliva na izboljšanje ostalih sorodnih težav.
Vzroke za težave lahko odkrijejo z različnimi testi in pregledi, ki jih izvajajo zdravniki, športni strokovnjaki pa laično razložijo rezultate, podučijo o pravilnem treniranju in svetujejo, kako trenirati v prihodnje. Sodelovanje omogoča celostni pristop, ki je osnova za izboljšanje zdravja in sposobnosti.
Z omenjenimi meritvami tako preverjajo zdravje in sposobnosti, spremljajo napredek, preprečujejo morebitne kronične poškodbe in omogočajo pametnejše treniranje, lažje prenašanje fizičnega in psihičnega stresa, hitrejše okrevanje po morebitni poškodbi, skladno razvite mišice, ustrezno prehranjevanje, treniranje v optimalnih območjih intenzivnosti. Napredek tako ustreza vloženi energiji in času.