Vnetje pokostnice (medialni tibialni stres sindrom)je še ena v vrsti preobremenitvenih poškodb goleni pri tekačih. Poškodba je posledica draženja kostno-mišičnih delov , narastišč kit v sprednjem delu goleni ali same pokostnice (ovojnice ki obdaja golen in je močno oživčena).
Do bolečine in vnetja pride zaradi vlečnih sil mišic goleni, ki so v stiku s pokostnico. Pogosti vzroki so spremenjena biomehanika stopala, koraka, zmanjšana gibljivost gležnja, napačen trening, neprimerna obutev, prehitro stopnjevanje intenzivnost treninga, trda tekalna podlaga… Bolečina se pojavi na spodnjem notranjem delu goleni, najizrazitejša je ob začetku teka, nato se zaradi večje prekrvavitve zmanjša in se ponovno vrne nekaj ur po končani vadbi. Občasno je prisotna oteklina in rdečina na mestu vnetja.
Samopomoč oz. zdravljenje
V začetni fazi, je zaradi zakrčenosti mišic in povečanega pritiska na pokostnico glavni problem slaba prekrvavitev pokostnice in okoliških tkiv. Pokostnica, ki ni hudo prizadeta, se lahko pozdravi v 4 do 10 tednih. Priporočajo se vroče-hladne kopeli, globoka frikcijska masaža prizadetega predela, lokalna vakumska terapija, večkrat dnevna endorfinska elektrostimulacija in vaskularna elektrostimulacija za povečanje lokalne prekrvavitve.
Slika prikazuje: elektrostimulacija za povečanje lokalne prekrvavitve in sprostitev mišic
Z endorfinskim programom dosežemo lokalno sprostitev mišic in s tem zmanjšanje vleka na pokostnico, sproščanje endorfinov pa zmanjša tudi bolečino. Vaskularna stimulacija povzroči visoko frekvenco nežnih mišičnih kontrakcij, kar spodbudi povečanjekrvnega pretoka in rast novih kapilar. Pri vsem tem je pomembna ustrezna obutev ter izvajanje vaj za raztezanje in krepitev golenskih mišic. Primeren je tudi lahkotni tek po mehkem terenu in s primerno obutvijo.
Pri težjh prizadetostih ko pride do hujšega vnetja z oteklino se mora močno zmanjšati intenzivnost vadbe, v nekaterih primerih pa z njo za nekaj časa povsem prenehati. Priporoča se hlajenje z ledom večkrat dnevno, obvezno pa neposredno po teku. Priporoča se tudi povezovanje goleni s čvrstim povojem, nekaj dnevno uživanje protibolečinskih nesteroidnih zdravil, večkrat dnevna protibolečinska stimulacija (TENS). Električni impulzi nizke jakosti (TENS) in visoke frekvence prekinejo prenos bolečinskih dražljajev po živčnem sistemu do možganov. Če ti ukrepi ne učinkujejo, je potrebno obiskati zdravnika specialista, ki bo ugotovil, ali so težave biomehaničnega značaja in jih je mogoče odpraviti s korekcijskimi pripomočki ali z biomehanično korekcijo teka. Po potrebi bo predpisal komleksnejšo fizioterapevtsko obravnavo.
Elektrostimulatorje Sport-Elec uporabljajo tudi profesionalni odbojkarji kluba ACH Volley in kolesar Marko Baloh. Zaradi enostavne uporabe, so stimulatorji Sport-Elec namenjeni vsem – tudi rekreativcem in poškodovancem pri hitrejši rehabilitaciji po poškodbah.