Domov » članki » Nordijsko smučarsko pohodništvo (nordic backcountry skiing)

Nordijsko smučarsko pohodništvo (nordic backcountry skiing)

V zadnjih letih se je na zemljevidu nordijskega smučarskega teka pojavil trend širših in z robniki utrjenih smuči. Z backcountry nordijsko smučarsko opremo, ki nam omogoča, da zapustimo preparirane tekaške proge, dobimo tudi možnost doživetja smuškega spuščanja čez drn in strn. Nordijsko smučarsko pohodništvo nudi celostno, tako kondicijsko kot tudi ravnotežnostno doživljanje lastnega telesa.

OPREMA

Smuči za nordijsko pohodno smučanje so hibrid med alpskimi smučmi in smučmi za tek na smučeh. Ponudba je pestra in odločitev o tem, kakšne smuči izberemo, je odvisna od tega, kakšno 'backcountry' smučanje nas veseli. Tisti, ki želijo s smučmi predvsem hodili in se spuščati samo takrat, ko je to res nujno, izberejo ožje smuči. Tisti, ki pa 'backcountry' smučanje razumejo kot preplet gorkega smučarskega teka in poleg tega želijo tudi smučati po strmejših pobočjih, se odločajo za širše, tudi do 8 cm široke smuči z robniki po celotni dolžini smuči.

Pri vezeh in čevljih se uporablja splošno privzeto NNN tehnologijo, ki pa mora biti posebej ojačana (BC, BackCountry označitev). Vezi in čevlji se morajo skladati. To pomeni, da na BC vezi ne moremo z običajnimi čevlji za tek na smučeh. Slovenski proizvajalec Alpina iz Žiri je v svetu smučarskega pohodništva zelo cenjena. Od lanskega leta prodajajo 'backcountry' komplet, torej BC smuči, vezi in palice tudi v Sloveniji.

TERENI

Z nordijsko pohodno smučarsko opremo se na snežna doživetja lahko odpravimo povsod, kjer je sneg. Pobeljena polja, prečenja in spusti po zasneženih pašnikih, gozdne ceste… vse to je lahko odličen smuški teren, kadar je sneg tudi v dolinah in ko imamo malo časa. Če se pa odpravimo na celodnevno turo, potem je najbolje, da zaidemo na alpske planote. V Sloveniji je kar nekaj odličnih območij za nordijsko smučarsko pohodništvo. Na štajerskem koncu je Pohorje s katerim je primerljiva Pokljuka. V obeh primerih lahko izbiramo med brezpotji, tekaškimi in smuškimi tereni. Doživetja zimske divjosti ponuja Snežnik v okolici Sviščakov. Na ljubljanskem območju je za nordijsko smuško pohajkovanje obetajoča Rakitna. Posebej pa je potrebno izpostaviti Veliko planino nad Kamnikom, ki je s svojimi odprtimi in v lepem vremenu orientacijsko nezahtevnimi tereni ena od najprivlačnejših in lahko dostopnih možnosti za nordijsko 'backcountry' smučanje. Poleg tega v letošnji sezoni na Veliki planini organizirajo tudi preizkušanja in izposojo opreme.

Avtor: urednik
Oznake

Login

Lost your password?