Tek je izredno pomemben del življenja mnogih ljudi. Tek ni le šport, saj mnogim tekačem predstavlja tisti segment življenja, kateremu se posvečajo skorajda z versko gorečnostjo.
Klinične študije dokazujejo pozitiven vpliv teka na depresijo, bolezni srca, fizično zmogljivost, osteoporozo, sladkorno bolezen, krvni tlak, prekomerno telesno težo in preprečevanje raka debelega črevesa.(1, 2)
Prav zaradi vsega naštetega se ljudje po najboljših močeh trudijo ohraniti zmožnost nebolečega gibanja – gibanje namreč pomeni zdravje. Kadar pa je tek povezan s preobremenitvijo prezgodaj, prehitro, preveč, prepogosto, s premalo počitka), lahko pripelje do poškodbe.(3–6)
Najbolj pogoste entitete poškodb pri tekačih so:
Bolečina v kolenu (PFPS, ITBS)
Ahilova tendinopatija
Zlom zaradi preobremenitve (stresna fraktura)
Sindrom preobremenitve notranjega dela goleni (MTSS)
Plantarni fascitis
V zgodnji rehabilitaciji mehkotkivnih poškodb (mišica, mišična ovojnica, vezi, tetive) se še vedno uporablja tako imenovan RICE-protokol, katerega posamične komponente so bile sicer znanstveno potrjene, ampak dokazi izvirajo iz zgolj eksperimentalnih študij. Potrebno je poudariti, da ne obstaja niti ena randomizirana klinična študija, ki bi potrjevala učinkovitost RICE-protokola pri zdravljenju poškodovanih mišic.(7)
Ključnega pomena pri regeneraciji poškodovane mišice je pospešena tvorba novih in reparacija poškodovanih žil (8–10). Obnova kapilar poškodovane mišice je prvi znak regeneracije in pogoj za nadaljnjo morfološko in funkcionalno okrevanje (8), ki zagotovi ustrezno oskrbo s kisikom in aerobni metabolizem za poškodovana mišična vlakna (9,11).
Poškodovana mišična vlakna imajo zelo malo mitohondrij in samo omejeno sposobnost aerobnega metabolizma, toliko več pa je anaerobnih procesov, ki še dodatno zakisajo poškodovano tkivo (12).
Med zadnjo fazo regeneracije, aerobna presnova predstavlja najpomembnejšo energetsko pot za večjedrna mišična vlakna (12). Ta proces ponuja tudi prepričljivo pojasnilo, zakaj regeneracija mišičnih vlaken ne napreduje preko novoustanovljenega tankega vlakna, če ni zadostne regeneracije kapilar. Edino regeneracija poškodovanega ožilja lahko zagotovi potrebno oskrbo s kisikom za aerobno presnovo (8, 12).
Povečana cirkulacija v mišici povečuje tudi temperaturo mišice, brez katere se ne bi smela pričeti nobena terapija v zgodnji fazi rehabilitacije,(12–15) saj ogrevanje zmanjšuje viskoznost mišice in jo sprošča. Poleg tega ogrete mišice absorbirajo več zunanje energije v primerjavi z neogretimi in tako zmorejo več obremenitve.(13–15)
Rešitev na zgoraj omenjene izzive ponuja, glede na zadnje raziskave japonskih znanstvenikov, terapija s plinom CO2.
Fiziologija delovanja plina CO2:
Pospeši krvni pretok in izboljša mikrocirkulacijo
Zaradi Bohrovega efekta poveča parcialni tlak kisika v poškodovani mišici
Poveča ekspresijo koaktvatorja PGC-1 alfa
Poveča število mitohondrijev in pospeši tvorbo ATP v mitohondrijih skeletnih mišic
Stimulira diferenciacijo progenitornih endotelnih celic (povečana novotvorba ožilja)
CARBOfit je naprava, ki omogoča varno in kontrolirano izvajanje rehabilitacijskih terapij s CO2. Velika prednost CARBOfit terapije je možnost uporabe dejansko naslednji dan po poškodbi, s čimer se, glede na empirične klinične izkušnje, pospeši okrevanje športnika in skrajša doba rehabilitacije tudi za polovico v primerjavi z drugimi metodami fizikalne terapije, odvisno od značaja poškodbe, starosti športnika in drugih objektivnih dejavnikov. O učinkovitosti terapije poročajo tudi profesionalni športniki, za katere je postala Carbofit terapija rehabilitacijska metoda prvega izbora pri poškodbi mehkih tkiv.
Avtor članka: Peter Kurila, dr. med., specialist fizikalne in rehabilitacijske medicine