Naša ozadja računalniških namizij krasijo prelepe slike naravnega okolja, obešamo jih na stene v stanovanjih in službah, pošiljamo si jih na karticah.
Nekaj magičnega je v naravi, saj uživamo v sprehodih v hribe ali večernem opazovanju sončnih zahodov, že samo bivanje v zelenih prostorih prinaša zdravstvene koristi . Zato ni neupravičeno pričakovati razlik med športnim udejstvovanjev v naravi oz. v fitnes centru.
Vadba v naravnem okolju je prijetnejša, kot je ugotovila npr. meta analiza v 2011. Rezulati večih raziskav so pokazali, da zunanja vadba poveča občutke energije ter zadovoljstva z vadbo in hkrati zmanjša depresij, jezo ter zmedenost. In prijetnejša kot nam je vadba, pogosteje jo bomo opravljali.
Bistvena razlika med notranjim, kontroliranim okoljem ter zunanjostjo pa je seveda variabilnost. Medtem ko je vsak korak na tekalni stezi enak, se le ti v primeru teka zunaj razlikujejo, četudi tečemo samo po asfaltu. Do razlik med koraki lahko prihaja zaradi naklonov v asfaltni podlagi, klancev na cesti, vetra ali izogibanja oviram, zato je tek v naravi raznovrstnejši. Enako velja tudi za kolesarjenje, kjer veter in klanci igrajo še toliko večjo vlogo. In raznovrstnejši kot je trening, boljši bodo rezultati vadbe.
V študijah pa raziskovalcem še ni uspelo ugotoviti, kakšna je fiziološka podlaga za našo večjo nagnjenost k vadbi v naravnem okolju. Nekaj manjših raziskav je pokazalo nižje nivoje stresnega hormona kortizola pri ljudeh, ki so vadili v naravi v primerjavi z vadečimi v notranjem okolju, nekaj pa zagotovo doprinese tudi učinek sončne svetlobe, ki dokazano vpliva na razpoloženje. Bistvo pa skoraj zagotovo leži v tem, da smo vendarle živali, ki smo se miljone in miljone let razvijale v naravnem okolju. Stene in kontrolirano okolje pa nas obdajajo šele zadnjih nekaj stoletij.
Seveda pa vendarle ne smemo povsem izpustiti določenih prednosti, ki nam jih ponujajo fitnes centri ter kontrolirano okolje. Plavanje v naravnem okolju je dandanes večino leta nemogoče, določene oblike vadbe pa so tudi bolj prilagojene dvoranskemu okolju. Prav tako je vsekakor v slabem vremenu boljši obisk fitnes dvorane kot pa obsedeti z izgovorom na kavču. Žal pa našega odgovora na čedalje manjšo stopnjo aktivnosti ne moremo iskati v fitnes centrih, saj se navkljub njihovi večji pogostnosti čedalje manj gibljemo.
Tako da gremo v naravo!
(vir fotografij: commons.wikimedia.org, deviantart.net)