Merilci moči so v kolesarstvu navkljub dvomljivcem postali standardno orodje za učinkovitejši trening ter uspešnejše tekme. S padcem cen se je uporaba približala tudi rekreativnim kolesarjem, ki z njihovo pomočjo lahko spremljajo ter nadzorujejo svoj napor ne glede na klance, veter in utrujenost.
Sedaj pa se končno nekaj podobnega obeta tudi tekačem. Ameriško podjetje namreč razvija merilec moči Stryd, namenjen tekačem. Moč je namreč podatek, ki normalizira napor v različnih pogojih teka. Ko npr. z enakim naporom tečete proti vetru ali pa v klanec, se tempo zniža, medtem ko se vaš srčni utrip poviša. Z porabo merilca moči pa se izognete vplivu zunanjih okoliščin (veter, klanec) na oceno vašega napora. Moč se ponavadi izraža v vatih (W), medtem ko se med osebami primerja glede na telesno težo (W/kg).
Sama napravica ni ničkaj večja od tipičnega foot-pod-a ali merilca aktivnosti in si jo enostavno pripnemo na tekaške hlače. Vsebuje kopico merilcev pospeškov, dandanes prisotnih že v telefonih, tako da strojna oprema ni revolucionarna. Bistvo Stryda se skriva v algoritmih, ki znajo iz vašega gibanja oceniti moč. Baterija zdrži leto uporabe, podatki pa se preko protokolov Bluetooth Smart in ANT+ prenašajo na vašo (pametno) športno uro ali vaš (pametni) mobilnik. Zaradi merilcev pospeškov v vseh smereh zmore Stryd pokazati tudi razne podatke, kot so npr. vas čas v zraku, čas stika s tlemi, kadenca (i.e. koraki na minuto) in ocena učinkovitosti teka. Vendar vsekakor najuporabnejši podatek ostaja moč. Če npr.tečete po ravnini brez vetra s 200 W pri tempu 5:00/km, se vam ob istem naporu (i.e. 200 W) v klanec tempo zniža na 7:00/km, ob vračanju z njega pa poviša na 4:00/km. Intervale na štadionu bi npr. opravljali pri 300W, medtem ko bi razteki bili v območju pod 150W. Ob izpopolnjevanju tehnologije (ter algoritmov) pa se odpira tudi možnost spremljanja učinkovitosti teka in opreme. Porabljate v minimalistični obutvi manjši napor za isti tempo ali bi bili mogoče ekonomičnejši v bolj blaženih copatih?
Kakorkoli že, prva testiranja s strani zgodnjih uporabnikov izgledajo obetavno (http://www.dcrainmaker.com/2015/01/stryd-first-running.html), cena pa tudi ne bo ničkaj kolesarska, v območju $150. Žal pa bo treba za Stryd še malce počakati, če jih podprete na platformi Kickstarter se lahko naprave nadejate v septembru 2015, masovno proizvodnjo pa načrtujejo spomladi 2016.
Sam vidim uporabnost Stryda predvsem pri trail tekih, kjer je res težje objektivneje oceniti napor kot pri “mestnem” teku po ravnini, kjer zadostujeta tempo ter srčni utrip. Je pa tudi res, da je že narava trail tekov nekako skregana s konceptom Stryda – trail teki so manj kompetitivni in bolj za užitek, kar postavlja Stryd še malce bolj v nišni položaj. Ampak pustimo se presenetiti!
Vir: