Domov » članki » Užitki bolečine

Užitki bolečine

Lahko z boljšim navajanjem na bolečino postaneš hitrejši tekač?





Med tekmo oz. intenzivnimi treningi tečeš, kolikor hitro moreš, dokler čedalje naraščajoče bolečine ne moreš več prenašati. In potem upočasniš oz. odnehaš. Zato se pogosto sposobnost prenašanja bolečine omenja v istem stavku z atleti, saj športniki pač bolje prenašajo bolečino kot splošna populacija. Ni pa še čisto jasno ali je to zgolj povezava ali pa je boljša sposobnost prenašanja bolečine tudi vzrok, da se nekateri raje odločajo za šport. Na nekaj vprašanj o bolečini pri športnikih daje odgovore nedavna meta-analiza 15 raziskav, ki je vključevala 899 oseb.

Glavna ogotovitev analize je potrdila splošno prepričanje, da športniki bolje prenašajo bolečino. Močen indic na odgovor o povezavi oz. vzroku pa daje 12-tedenska raziskava pri nešportnikih, ki je bila tudi vključena v meta-analizo. V njej je vzdržljivostna vadba bistveno povečala sposobnost prenašanja bolečine pri ne-športnikih. Vsekakor pa je najverjetneje sposobnost prenašanja bolečine tako posledica kot tudi vzrok ukvarjanja s športom.

Medtem, ko so atleti bolje prenašali bolečino, pa se od splošne populacije niso razlikovali v tolerančnem pragu bolečine, t.j. nivoju dražljaja, ob katerem začenjamo zaznavati bolečino. Oz. z drugimi besedami –  ne da atleti ne zaznajo bolečine, samo naučili so se jo bolje prenašati ali ignorirati. Ta ugotovitev je skladna z rezulati proučevanja vadbe pri obvladovanju kroničnih bolečin. Fizična aktivnost pri bolnikih z bolečinami zviša njihovo kvaliteto življenja zaradi boljšega prenašanja bolečine, saj se dejanska količina bolečine ne zmanjša.

Najbolje pa povezavo med bolečino ter atleti opiše naslednji citat iz članka: “Športniki so pogosto izpostavljeni neprijetnim zaznavnimi izkušnjam pri svojih vsakodnevnih telesnih naporih in morajo premagati visoke fizične ter psihične napore med tekmovanji ali zelo izčrpavajočimi aktivnostmi. Vendar pa so športniki prisiljeni razviti učinkovite sposobnosti pri obvladovanju bolečine zaradi njihovega sistematičnega izpostavljanja kratkotrajnim intenzivnim obdobjem bolečine. Zato je spoprijemanje z bolečino sestavni del atletskega treninga, prenašanje bolečine pa pomemba značilnost pri razvoju atletskega značaja”.

Med vsemi koristi, ki sem jih razvil tekom preteklih let ukvarjanja z vzdržljivostnim športom, je sposobnost prenašanja začasnega nelagodja brez pretiranega oziranja nanj vsekakor ena izmed najuporabnejših. Zato bi tudi sam na vprašanje iz uvoda odgovoril pritrdilno!


Literatura:

Tesarz J et al. Pain perception in athletes compared to normally active controls: a systematic review with meta-analysis.Pain. 2012 Jun;153(6):1253-62

Viri slik:

  • www.runnersgoal.com

  • runnersworldtr.com

 


Avtor: urednik
Oznake

Login

Lost your password?