Domov » novice » Velika šesterica – World Marathon Majors

Velika šesterica – World Marathon Majors

Kaj imajo skupnega svetovne metropole Tokio, Boston, London, Berlin, Chicago ter New York? Poleg prometnih zamaškov, milijonov prebivalcev ter visokih stolpnic jih od leta 2006 povezuje tudi najdaljša tekaška disciplina – maraton.

Tekaško tekmovanje, nekako v stilu prvenstev, so ustanovili 9 let nazaj, ko so se med seboj povezali organizatorji 5 najprestižnejših velikih maratonov, katerim se je v letu 2013 pridružil še Tokio kot šesti. Zasnovano je bilo z namenom povečanja prepoznavnosti elitnih tekačev ter posledično tudi povečati zanimanje tekaških navdušencev za maraton. Profesionalni tekači v dvoletnem obdobju zbirajo točke pridobljene glede na uvstitve na posameznih maratonih, katerim se na dve leti štejejo tudi uvrstitve na svetovnih prvenstvih oz. na štiri leta še uvrstitve na olimpijskih igrah (https://www.worldmarathonmajors.com/about/how-it-works/).

Zmagovalca v ženskem in moškem seštevku točk dveh let domov poleg slave odneseta še vsak po $500.000, kar pomeni okrogel miljon zelencev visok nagradni sklad.

Serija maratonov se začne konec februarja v japonskem Tokiu z najmlajšim predstavnikom, katerega otvoritvena letnica nosi številko 2007. V teh nekaj letih so organizatorji prišli do omejujoče številke 36.000 srečnih udeležencev, katere žreb določi iz 10 krat večje številke tekačev.

Pomladanska maratona sta v Bostonu, na tretji ponedeljek aprila, ter v Londonu konec aprila. Bostonski slovi kot najstarejši maraton na svetu, z že 119. ponovitvijo v 2015! Posebnost je tudi uvrstitev nanj, saj je zanj potrebno odteči precej spodoben kvalifikacijski čas. In ni potrebno preveč poudarjati, da se ti časi v skladu z interesom ustrezno nižajo! Za udeležbo na londonskem maratonu pa hitrost bolj malo zaleže, saj zopet žreb loči udeležence od razočarancev.

Jesenski del se začne konec septembra v hitrem in ravnem Berlinu, kjer je trenutno zapisanih sedem najhitrejših maratonskih časov, vključno s trenutnim rekordom Dennisa Kimetta 2:02:57. Prav tako ravni, a vseeno malenkost počasnejši maraton v Chicagu je na sporedu v začetku oktobra, serijo pa na prvo novembersko nedeljo zaključuje po udeležbi ter gledalcih najštevilčnejši New York. Tudi pri jesenskih maratonih udeležbo kroji gospa Fortuna, kateri pa se hitrejši tekači tu le lahko izognejo.
 
Prav tako, kot se profesionalni tekači podijo za slavo (ter dolarji), pa se mnogo rekreativnih tekačev udeležuje teh maratonov z namenom zbrati vseh pet oz. sedaj šest »finišer« medalj. Sicer res, da perfektna organizacija, nepozabno doživetje ter lepi spomini naredijo svoj čar, a vseeno bi se mnogo tekačev rado videlo na vsaj enem od naslednjih dveh seznamov: https://www.worldmarathonmajors.com/marathon-stars/.

Če sem pravilno štel, imamo Slovenci tri predstavnike z vsemi 6 medaljami! Čestitke!

 

 
Prispevek pripravil: Klemen Rojnik
 
Avtor: urednik
Oznake

Login

Lost your password?