Tek je ena od prvinskih oblik gibanja, ima pomemben socialni vpliv in je zaradi številnih tekaških prireditev med Slovenci čedalje bolj priljubljena oblika rekreacije. Strokovnjaki opozarjajo, da tek zahteva pravilen pristop, še posebej v kolikor se z njim srečamo prvič, saj se le tako lahko izognemo poškodbam in smo sposobni doseganja dolgoročnih tekaških ciljev.
Projekt Pospeši ritem, ki ga v sodelovanju s strokovnjaki organizira Coca-Cola Slovenija je del globalne iniciative podjetja, usmerjene v ozaveščanje o pomenu aktivnega življenjskega sloga. Zadnje raziskave Eurobarometra o telesni aktivnosti kažejo, da se skoraj 60 % državljanov Evropske unije le redko ali nikoli ne rekreira oziroma ukvarja s športom. V Sloveniji se redko ali nikoli ne rekreira 50 % prebivalcev.
Namen projekta Pospeši ritem je izobraževanje posameznikov o pomenu telesne aktivnosti, pravilnem pristopu k teku ter spodbuditi čim večje število posameznikov k aktivnem preživljanju prostega časa. Pomemben del projekta pa so brezplačni tekaški treningi, ki bodo v Ljubljani, Mariboru, Celju in na Bledu dvakrat tedensko potekali od 19. maja do 2. julija (vsak torek in četrtek, med 18.30 in 20.00 uro). Tekaški treningi so namenjeni popolnim začetnikom, rekreativnim tekačem in vsem tekaškim navdušencem. Na vsaki lokaciji bo za tekače skrbela strokovna ekipa tekaških trenerjev, ki bo treninge prilagodila sposobnostim in telesni pripravljenosti posameznikov. Treningi se postopno nadgrajujejo in tako omogočajo postopen ter varen napredek pri doseganju osebnih tekaških ciljev.
Izmed vseh rednih udeležencev tekaških treningov bo izbranih nekaj, ki jim bo Coca-Cola Slovenija omogočila brezplačno udeležbo na teku Nočna 10ka, ki bo 11. julija potekala na Bledu. Tekači se bodo teka udeležili v spremstvu Jureta Koširja, ambasadorja projekta Pospeši ritem.
Več informacij o projektu: www.pospesiritem.si
LJUBLJANA
Dejan Lenart, vodja trenerske ekipe Pospeši ritem
Dejan Lenart je NCSF licenciran osebni trener in NCSF predavatelj, kondicijski trener ter vodja ekipe, sicer uspešen atlet v tekih na 800 metrov. S treniranjem atletov in drugih profesionalnih športnikov se ukvarja že 12 let. Svojo trenersko kariero je začel z Urško Klemen, nekdanjo udeleženko atletskega evropskega prvenstva v Barceloni. Poleg atletinje Neje Kršinar (zmagovalke Ljubljanskega maratona 2014 v teku na 21 km, večkratne državne prvakinje in udeleženke evropskih in svetovnih prvenstev v gorskem teku) in atleta Kristiana Grünfelda (večkratnega državnega prvaka v mladinskih kategorijah), je treniral tudi nogometne reprezentante do 21 let, Dejana Krljanoviča, Mateja Rapnika, Antonia Mlinar-Delamea ter Denisa Popoviča. Je ustanovitelj centra za funkcionalno vadbo in tekaške treninge v Ljubljani. Ukvarja se s poučevanjem rekreativnih tekačev o pravilni tehniki teka, kar pripomore k boljšemu in bolj sproščenemu teku ter boljšim tekaškim rezultatom.
V okviru projekta Pospeši ritem bo vodil ekipo tekaških trenerjev, pripravil načrt tedenskih tekaških treningov, s pripravo člankov in video prispevkov poskrbel za koristne informacije, povezane s tekom, hkrati pa bo vodil tudi tekaške treninge v Ljubljani.
Zbirno mesto tekaških treningov: Tivoli, pri Čolnarni
MARIBOR
Borut Podgornik
Borut Podgornik se je po zaključku študija na Biotehniški fakulteti v Ljubljani in zaposlitvi kot učitelj strokovno teoretičnih predmetov na različnih kmetijskih šolah pričel sprva s tekom ukvarjati rekreativno, nato pa tudi tekmovalno. Po zaključeni Pedagoški akademiji v Mariboru, smer športna vzgoja, je leta 1993 postal direktor Atletskega društva TAM Maribor, leta 1997 pa je v sodelovanju z Atletsko zvezo Slovenije pričel s projektom izvajanja programa Panožnih športnih šol na področju tekov na srednje in dolge proge. Na podlagi zaključenega izobraževanja za pridobitev naziva trener atletike in njegovega dela, mu je Atletska zveza izdala rdečo (najvišjo) licenco. Zadnjih 25 let svoje znanje in izkušnje kot trener prenaša na nove atlete, predvsem tekače na srednje in dolge proge, s katerimi je osvojil že več kot 100 naslovov državnih prvakov v različnih starostnih kategorijah, in kateri so postavili že več kot 70 državnih rekordov, nekateri pa so se aktivno udeležili tudi Olimpijskih iger. Deloval je tudi v Strokovnem svetu Atletske zveze Slovenije, in sicer kot Nacionalni trener za tek na srednje in dolge proge ter večkrat predaval na posvetih atletskih trenerjev Slovenije. Je mednarodni atletski sodnik, zaradi njegovega uspešnega dela na športnem področju pa mu je Ministrstvo za šolstvo in šport podelilo naziv svetovalca. V zadnjem času se čedalje bolj poglobljeno posveča področju rekreacije, je namreč prepričan, da lahko s svojim znanjem in izkušnjami na to pot popelje vedno nove teka željne občane ter jim pričara lepote teka v naravi oziroma posameznikom pomagam pri pripravi za udeležbo na rekreativnih tekaških prireditvah v Sloveniji in bližnji okolici. Prepričan je, da športna aktivnost zanesljivo vodi k boljšemu počutju vsakega posameznika in večji kakovosti življenja. Borut Podgornik bo v okviru projekta Pospeši ritem vodil tekaške treninge v Mariboru in poskrbel za nove tekaške navdušence na Štajerskem.
Zbirno mesto tekaških treningov: Trije ribniki
CELJE
Urška Klemen
Urška Klemen je profesorica športne vzgoje in atletska trenerka. S športom se ukvarja že od predšolskih let, trenirala in tekmovala je v judu, smučanju, nogometu in atletiki. Vedno pa je gojila tudi ljubezen do odbojke, košarke, plavanja in gimnastike. Največ svojega časa pa je zagotovo posvetila atletiki. V pionirski kategoriji, sploh pa v mladinski in članski kategoriji, je bila večkratna državna prvakinja in stalna članica državne reprezentance (na 400m in 4x400m). Leta 1998 se je udeležila tudi Olimpijade mladih v Moskvi, leta 1999 pa EYOD na Danskem v teku na 400 m ter štafeti 4 X400m. Slovenske barve je leta 2010 zastopala na Evropskem članskem atletskem prvenstvu v Barceloni v štafeti 4 X 400m ter na Evropskem atletskem pokalu v Budimpešti. Svoje izkušnje, ki jih je pridobila skozi tekmovalno kariero, aktivno prenaša na mlade perspektivne športnike in ljudi, ki želijo dvigniti svojo telesno pripravljenost na višji nivo. Ljubezen do teka bo poskusila prebuditi v udeležencih tekaških treningov v Celju.
Zbirno mesto tekaških treningov: na Špici
BLED
Mitja Štern
Mitja Štern je izkušeni maratonec, vaditelj ter soustanovitelj in soorganizator največje nočne tekaške prireditve v Sloveniji – Nočne 10ke, za katero skrbi že dobrih devet let. V svojih enajstih letih tekaške kariere je pretekel 25 maratonov, še enkrat toliko polmaratonov in ogromno ostalih tekov. Zadnja tri leta je tudi navdušen triatlonec. V okviru Športnega centra Maratonc v Kranju že sedmo leto zapored vodi tekaško skupino. V tem času je že kar nekaj tekačic in tekačev uspešno in predvsem brez poškodb pripravili na prva tekaška tekmovanja, na prve "polovičke" in maratone ter jih vodil na poti do osebnih rekordov. Mitja bo skupaj z Juretom Čebaškom poskrbel, da bodo udeleženci tekaških priprav pospešili ritem tudi na Bledu.
Jure Čebašek
Jure Čebašek je demonstrator in trener smučarskega teka, gorski tekač in triatlonec ter vaditelj tekaških vadb. V mladih letih je bila prva ljubezen Jureta Čebaška smučarski tek, preko katerega je spoznal tudi vrsto ostalih vzdržljivostnih športov kot so kolesarstvo, tek, nordijska hoja, kajakaštvo in plavanje. Po končani aktivni športni karieri se je vpisal na Fakulteto za šport, kjer je poleg praktičnega znanja pridobil tudi veliko teoretične podlage, ki jo s pridom uporablja v svoji nadaljnji karieri smučarsko tekaškega trenerja in rekreativnega športnika. V zadnjem času ga navdušujejo predvsem daljši trekingi in pustolovska tekmovanja.
Zbirno mesto tekaških treningov: Velika Zaka