« Vpišite vašo prireditev v Koledar prireditev 2016

Športna ura, namenjena pohodnikom in avanturistom, ki ni samo to…
TRAVERSE v osnovi lahko dobimo v štirih barvnih kombinacijah. Črni, beli, oranžni in sivi..
V test smo dobili bel model.
Škatla sama je minimalistično poslikana, kar je tudi prav za resen izdelek (pogled zgoraj in spreda
V škatli je poleg ure priložen še polnilno/podatkovni kabel in pa hitra navodila.
Že s prvim prijemom ure dobite občutek, da gre za izredno kvaliteten izdelek. Obroč je iz nerjavečega jekla (pri oranžni in sivi izvedbi je obroč še sivo eloksiran), ohišje pa je izdelano iz kvalitetne kompozitne plastike. Suunto se je za kompozit odločil iz enega samega namena – zmanjšanje teže. Ura je razmeroma velika, saj je dimenzij 50 x 50 x 16,5 mm in teže 80 gramov. Kar ni malo niti za standard športnih GPS ur.
Je pa potrebno vedeti, da je TRAVERSE namenjen tudi vodnim aktivnostim, kjer pa je takšna velikost vsekakor dobrodošla. Ko govorimo o vodnih aktivnostih, ura vzdrži 10 bar nadtlaka, kar pomeni 100 m vodnega stolpca.
Malo me je »zmotil« nadpovprečno kratek pašček. Nimam debele roke, pa sem komaj izkoristil oba obročka, ki preprečujeta »štrlenje« odvečnega dela paščka, ko je ura na roki. Vsekakor priporočam, da se prej ura preizkusi na roki, predno se odloči za nakup. To velja predvsem za tiste, ki nameravajo uro kupiti preko spleta.
Prvi zagon traja slabih 30 s. Takoj ko se ura prižge zahteva kalibracijo kompasa. Kasneje tega ne zahteva več (tudi če se izprazni baterija). Kompas pa lahko v nastavitvah kadarkoli ponovno kalibrirate.
Postopek je izredno preprost in hiter. Poizkusil sem več ponovnih kalibracij in se trudil, da nisem ure obračal vsakič na isti način. Kalibracija je bila vedno enaka, tako, da dejansko ne morete »narobe kalibrirati« zadeve. Nisem pa primerjal s kakšnim umerjenim kompasom, da bi res preveril natančnost v uri vgrajenega kompasa.
Nastavitev ure je lahko ročna, če pa ste zunaj oziroma, če postavite uro na okensko polico, se bo le-ta sama nastavila glede na GPS signal.
Vse funkcije so dostopne preko petih (5) več funkcijskih tipk. Meniji so logični in jih osvojite hitro tudi brez branja navodil. Če pa se vam ne ljubi preveč tipkati in študirati, imate na voljo »Suunto movescount«,ki je na voljo kot spletna stran http://www.movescount.com in pa kot aplikacija za vašo pametno mobilno napravo.
Prva povezava z računalnikom ni bila nič posebnega. Potrebno je samo naložiti program »moveslink«, ki se ponudi ob priklopu ure na računalnik. Ostane samo še nekaj klikov in ura je povezana.
V movescount aplikaciji si morate ustvariti profil, da lahko iz ure »povlečete« vse, kar ponuja. Res je, da vzame to kar nekaj časa, samo se splača. Program uporablja Google topografske karte z informacijami o vseh znanih poteh za vse vrste športnih aktivnosti (pohodništvo, tek, kolesarstvo,…).
Samo klik na ikono in predlagana pot se označi. Primer Šmarne gore. Z klikom na okno »use this route in my Suunto Traverse«, se planirana pot prenese v uro, kjer jo shrani v meniju pod »routes«.
Uro sem zelo na hitro testiral. Z nekaj sprehodi po 2 km sem preizkusil delovanje GPS-a, kompasa in merilca srčnega utripa. Merilec srčnega utripa ni priložen k uri in ga morate dokupiti ločeno. Uporabljal sem Suunto SMART SENSOR, ki je univerzalen bluetooth merilec utripa, katerega lahko uporabljate tudi pri plavanju. Merilec se je takoj povezal, vendar ga morate imeti na sebi, da ga ura spozna.
GPS lokacija se osvežuje vsako sekundo in kompas še bistveno hitreje. To skupaj omogoča natančno sledenje naprej določeni poti »routi« , ki je izrisana na enobarvnem ekranu z ločljivostjo 128 x 128 pik. Ozadje lahko spremenite iz belega v črno, če imate željo po večjem kontrastu. Osvetlitev je dobra , tako da ni nobenih težav z berljivostjo tudi ponoči. Istočasno lahko ekran uporabite tudi kot svetilko, ki sicer ni ravno »mag lite«, ampak vam bo prišla prav, če vam ponoči pade kaj na tla.
Po končani aktivnosti lahko v »movescountu« pregledate pot z vsemi pomembnimi in manj pomembnimi podatki. Kar je seveda že standard za vse športne ure. Zanimiv dodatek pa je filmček same poti, ki ga program zgenerira, če seveda to želite.
Suunto navaja, da Traverse zdrži 14 dni vsakodnevne uporabe (štetje korakov, višinomer, merjenje tlaka in uporabo kompasa). Naj pa bi zdržal tudi do 100h neprekinjene uporabe GPS-a. To bom potrdil/zanikal pri naslednjem poročanju.
Suunto Traverse omogoča sprejemanje sporočil in obvestil o prejemanju klicev iz vašega pametnega telefona. Tudi za to funkcijo potrebujete naloženo aplikacijo Movescount na vašem telefonu.
Prav tako ima funkcijo vibriranja oziroma piskanja, ki vas opozori na samo sporočilo oziroma na prihajajoči klic.
Moram pa priznati, da bo moral Suunto še malo popraviti ta del. Jim še manjka do prave pametne ure tudi če govorimo samo o prikazovanju obvestil. Zadeva deluje bolj za silo. Pri Suuntu to vedo in delajo na tem, kar je razvidno iz mnogih posodobitev. Prav tako so aktivni na forumih, le spremembe se dogajajo bolj počasi. Me pa je zmotila izrazito povečana poraba baterije na mojem telefonu, ko sem začel uporabljati Movescount aplikacijo.
V naslednjih tednih bom konkretno testiral uro v okolju, ki mu je v osnovi namenjena ter ponovno napisal nekaj besed o njej. Bolj terenskih besed…
Dodaj odgovor
Za objavo komentarja se morate prijaviti.