« RED BULL 400 – najtežjih 400 metrov na svetu!

Suunto sedaj ponuja že celo paleto barvnih kombinacij novih »Špartancev«. Mi smo dobili na preizkus črno verzijo Spartan Ultra Black HR, kar pomeni, da je v škatlo dodan tudi senzor srčnega utripa.
Sama škatla je v Suuntovem stilu. Minimalistično poslikana brez nepomembnih podatkov. Spodaj slika ovitka in škatle, ter pogled s strani.
Ko odpremo škatlo, se takoj »posveti« zelo kvaliteten in všečen izdelek, kar se, roko na srce, za Suunto in uro tega cenovnega razreda tudi spodobi.
V škatli so poleg ure še polnilno/podatkovni USB kabel, merilec srčnega utripa in uporabniška navodila.
Merilec srčnega utripa je Suunto Movesense tako, da tisti, ki ga že imate in želite kupiti uro Spartan, ne potrebujete »HR« izvedbe.
Polnilno/podatkovni kabel nima več »klasičnih klešč«, za pritrditev na uro ampak so za pritrditev uporabili izredno močan magnet.
Zadeva se res močno pritrdi na uro, kar je seveda zelo pomembno predvsem pri nadgradnjah programske opreme ure. Sem pa hitro opazil negativno stvar izvedbe z magneti in priključki na najvišji točki.
Ker je USB kabel (pri resnem uporabniku) konstantno priključen v računalnik, saj dnevno uro sinhronizira in polni, je potrebno biti previden, da v bližini ni magnetnih materialov. Magnet se močno prime na škarje, ohišje računalnika in podobnih materialov že iz razdalje 5 centimetrov. Vse priključke kratkostično sklenemo, kar ni najbolje, kljub temu, da imajo računalniki zaščito. Še posebej, če se bo nekdo odločil kabel vključiti v polnilec mobilnega telefona,… in bo hotel uro samo napolniti.
Menim da bi morali pri Suuntu to zadevo predvideti in priključke skriti.
Kot sem že omenil, je ura izredno kvalitetne izdelave in tu ni kompromisov. Na prvi dotik se takoj opazi, da imamo opravka z uro višjega cenovnega razreda (direktna primerjava s Suunto Traverse).
Ko je ura napolnjena in jo prvič prižgemo, je potrebno iti čez nekaj osebnostnih nastavitev. Standarden proces pri večini športnih ur (nastavitev jezika menijev, športni profil,…). Ko je to končano je ura že pripravljena na »delo«.
Predno sem šel na »teren«, sem uro priključil na računalnik, da bi programsko opremo nadgradil na najnovejšo verzijo. Najnovejša verzija je zelo relativna, ker je v času testa (parih dni) Suunto konstantno izdajal nadgradnje. Iz tega je razvidno, da so izdelek dali na trg malo »na silo« in ga sproti optimizirali.
Prvi priklop je bil malo »tečen«, ker sem predvideval, da bo računalnik sam zaznal uro in zagnal program MovesLink 2, katerega uporablja Traverse in Ambit3. Pa ni bilo tako. Po parih poskusih sem šel na Suuntovo stran in videl, da je za SPARTAN-a potreben nov software SuuntoLink. No z njim pa je zadeva stekla in povezava z računalnikom je bila takoj vzpostavljena. Malo me je zmotilo, da je za Traverse-a še vedno potrebno imeti »star« software, ker ga novi ne prepozna. Upam, da bodo to pri Suuntu odpravili v bližnji prihodnosti.
Takoj po povezavi z računalnikom je bila ponujena nadgradnja. Trajala je nekaj minut.
Spodaj SuuntoLink na desno in »stari« Moveslink 2 na levi. Se pa programa ne »kregata« med seboj tudi pri istočasnem priklopu obeh ur (ter istočasni nadgradnji software-a).
Test zunaj je bil kratek krog (slabih 15 km) s kolesom skozi gozd čez Rožnik. Kot primerjavo v odzivnosti in natančnosti sem imel uro Suunto Travese.
Prvo presenečenje je bilo v hitrosti lociranja GPS signala. Tukaj je Spartan konkretno hitrejši kot Traverse-a. Ko sta se obe uri našli, sem šel odpeljat slabih 15 km da vidim primerjavo,
Takoj ko sem speljal, mi je Traverse malo »zabremzal« in se po parih minutah našel ter ustalil zato je malo razlike v prevoženi razdalji. Spartan je ostal »on track« od prve sekunde.
Suunto SPARTAN
Suunto TRAVERSE
Velikih razlik ni bilo. Tudi dvig in spust sta najverjetneje razlikujeta zaradi zamrznitve Traversa in posledično »ne snemanja« prvi pet minut vožnje. Najvišja točki se razlikujeta za par metrov, kar ni slabo. Ne morem pa reci, katera ura je kazala bol »prav«.
Spodnji dve sliki prikazujeta kako dober je bil GPS sprejem ur na delu, kateri je bil najbolj poraščen z drevesi in kjer je bila hitrost največja.
Ura je malenkost večja, kar mene osebno ne moti. Vedno s samo velikostjo pride tudi boljša preglednost in funkcionalnost samega ekrana. Ko smo že pri ekranu ne moremmimo dejstva, da je le-ta res dober. Kontrast ure sem imel nastavljeno na avtomatsko in je delovala zares fenomenalno. Praktično ni bilo situacije, ko ura ne bi bila čitljiva. Tudi pri direktnem soncu ni bilo nobenih težav z berljivostjo. Prav nasprotno.
Ekran je barven in občutljiv na dotik in nima težav tudi ko imate malo potne roke. Seveda pa so vsekakor med samo vadbo bolj primerne stranske tipke. Pri uporabi stranskih tipk ura rahlo zatrese kot povratna informacija o pritisku. Ni pa to pri Spartan-u tako pomembno, ker se takoj po pritisku na tipko sprememba tudi ura tudi odzove. Latence tu praktično ni.
Sam vizualni izgled ekrana izbirate po želji. Ura je lahko analogna, digitalna … Vse se nastavlja v nastavitvah.
Zelo sem si želel, da bi preizkusil uro tudi v povezavi z mobilno aplikacijo Movescount. Tukaj sem se pošteno trudil in na koncu še odstranil aplikacijo iz mobilnega telefona ter na novo namestil vse. Vse z namenom, da uro povežem in preizkusim v delovanju v »Smart watch« načinu. Veliko sem si obetal, ker so pri Suunto Traverse uri samo delovanje močno optimizirali (glede na začetek) in je sama ura dejansko zelo uporabna. Tukaj pa…. barvni, na dotik občutljivi zaslon, tole pa bo, sem si mislil….
…..na žalost pa dobil tole sporočilce ko sem kliknil na »Pair with Suunto Spartan Ultra«…
Po uradnih informacijah Suunt-a, naj bi »smart watch« del zaživel 15.09.2016. Uro smo morali morali pred tem datumom vrniti, zato ponoven test ni bil mogoč..
Suunto Spartian Ultra je vsekakor odlična športna/večnamenska ura. Suunto je naredil odlično platformo, ki je pa ni še izkoristil do maksimuma. Nasprotno. Uro so izdali kak mesec ali dva prekmalu glede na stanje (podprtost, manjši hrošči,…).
Po izkušnjah ne dvomim, da bo Suunto zadevo optimiral do perfekcije in da bo Spartan iz dneva v dan še boljšo. Vseeno pa pusti za seboj malo grenkega priokusa.
Testiral: Slogar