Domov » članki » Bemumast! Z uživanjem maščob do vitkosti in dobrega počutja

Bemumast! Z uživanjem maščob do vitkosti in dobrega počutja

Izšla je prva izvirna slovenska knjiga o prehrani LCHF oziroma ketogeni dieti, ki sta jo napisala Tjaša Vrhovnik in Gašper Grom.

Hudomušno in v razumljivem jeziku napisana knjiga prinaša najnovejša dognanja o tem, kako ketogena dieta lahko pomaga ne samo do vitkosti, pač pa tudi do dobrega počutja. Knjiga je naprodaj v Maxximum Shopih in na spletni strani maxximumshop.si ter v knjigarnah Felix po vsej Sloveniji.

Ketogena dieta oziroma prehrana LCHF (low carbohydrate high fat), v kateri izrazito omejimo vnos ogljikovih hidratov, povečamo pa vnos maščob, še zdaleč ni nekaj novega. Presnovne spremembe, ki se zgodijo po uvajalni fazi ketogene diete, so zelo podobne spremembam, ki se zgodijo, če smo dlje časa brez hrane. Za te spremembe so že stari Grki ugotovili, da imajo nekatere terapevtske učinke. V zadnjih desetletjih ketogena dieta prihaja iz pozabe tako kot shujševalna dieta kakor tudi kot dieta s terapevtsko vrednostjo pri nekaterih obolenjih.

Število raziskav o vplivih ketogene diete v zadnjih 15 letih skokovito narašča in ugotovitve so zelo zanimive: ketogena dieta pomaga pri uravnavanju telesne teže, predvsem zmanjševanju trebušne debelosti, normalizaciji krvnih parametrov (glukoza, inzulin in krvni lipidi), nižanju krvnega tlaka.

Zelo učinkovita je pri ljudeh s tveganjem za razvoj srčno-žilnih bolezni in pri posameznikih z odpornostjo celic na inzulin, kar je dejavnik tveganja za razvoj sladkorne bolezni tipa 2 (in drugih).

Bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2, ki se pod zdravniškim nadzorom odločijo za ketogeno dieto, pogosto omejijo vnos zdravil ali z njimi celo prenehajo.

Ketogena dieta je že stoletje v uporabi za nadzor napadov pri hujših oblikah epilepsije (kot dopolnilno terapijo jo izvajajo tudi v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani), podobno se uporablja klinično pri nekaterih redkih presnovnih boleznih, kot sta pomanjkanje piruvat-dehidrogenaze (PDH) in pomanjkanje transporterja za glukozo (GLUT1).

Znanstveniki pa imajo še več dobrih sledi: raziskave kažejo, da bi lahko bila dopolnilna ali preventivna terapija pri nevrodegenerativnih boleznih (kot so Alzheimerjeva bolezen, Parkinsonova bolezen in amiotrofična lateralna skleroza), sindromu policističnih jajčnikov, pa tudi pri glavobolu, aknah, motnjah spanja in možganskih poškodbah. Leta 2013 so dokumentirali primer bolnika z bipolarno motnjo tipa 2, ki mu je ketogena dieta pomagala obvladati simptome te bolezni.

  1. Konec neprestane lakote in »lakote«.
  2. Želja po sladicah, picah in podobni hrani, bogati z ogljikovimi hidrati, je za tiste, ki se prehranjujejo po načelih LCHF, samo še zoprn spomin.
  3. Manjše število obrokov, pogosto so še trije čisto preveč.
  4. Zmanjšanje obsega pasu in s tem trebušne maščobe, ki ni samo neestetska, pač pa tudi leglo nevarnih vnetnih procesov, temeljev hudih bolezni.
  5. Izrazito izboljšanje ravni krvnih lipidov (holesterola in trigliceridov). Zdravniki bodo začudeni!
  6. Stabilizacija krvnega sladkorja in nižanje koncentracij inzulina. Če ste sladkorni bolnik na zdravilih, se zna zgoditi, da jih boste morali nehati jemati!
  7. Znižanje krvnega tlaka.
  8. Mentalna agilnost in boljša koncentracija.
  9. Konec neprestane utrujenosti, pomanjkanja energije in slabega počutja.
  10. Pestra prehrana, ki zadovolji oči, um in telo.

Sprašuje: Uroš Sobočan

Izvirnih slovenskih knjig o prehranjevanju ni veliko, zato je več kot primerno, da ob izidu prve slovenske knjige o ketogeni dieti oziroma prehrani LCHF nekaj vprašanj zastavimo avtorjema, Tjaši Vrhovnik in Gašperju Gromu.

tjasa-in-gasper-sknjigobemumast_770Bemumast, čestitke za izbiro naslova!

(Smeh.)

Tjaša Vrhovnik: »Hvala. Nama je naredil kar precej preglavic, ker sva hotela povedati VSE že v naslovu. In potem sva si rekla, bemumast, če bo že v naslovu vse, potem nima smisla brati knjige, kajne?«

Gašper Grom: »Naslov smo preverili pri širšem krogu ljudi, tudi na Facebooku. Zdi se mi, da pritegne, in to je bistveno.«

Kako sta sploh prišla na idejo o knjigi in kako je potekalo delo?

Gašper Grom: »Kot svetovalec za prehrano LCHF sem pri delu s strankami večkrat dobil vprašanje o tem, ali o LCHF oziroma ketogeni dieti obstaja literatura. Ker je v Sloveniji ni, niti prevedene, se je ideja ponujala sama od sebe.«

Tjaša Vrhovnik: »Delo je potekalo izjemno dinamično. Vsak je prispeval svoje dele, ki sem jih potem sestavila v celoto, na koncu pa je vse skupaj Gašper Grom večkrat prebral. Po moje večkrat kot jaz.«

Kaj prinaša knjiga Bemumast?

Tjaša Vrhovnik: »Knjiga je kot nekakšen učbenik o ketogeni dieti oziroma prehrani LCHF. Črpala sva predvsem iz najnovejših znanstvenih raziskav, ki so izjemno zanimive, sive literature, ki jo Gašper dobiva na številnih keto konferencah, ki se jih udeležuje, poleg tega pa je Gašper vse skupaj začinil tudi s svojimi bogatimi izkušnjami, svetoval je namreč že več kot tisoč ljudem.«

Gašper Grom: »Mene predvsem veseli, da je napisana preprosto in mestoma zelo humorno, predvsem pa daje tistim, ki so bolj zainteresirani, tudi smernice za nadaljnje raziskovanje. Prepričan sem, da bodo bralci uživali ob branju in se predvsem poučili o tem, kaj je ketogena dieta in kako deluje.«

Razmišljata še o kakšni knjigi?

Tjaša Vrhovnik: »Mislim, da se bova zdaj nekaj časa posvečala promociji. Zagotovo je v načrtih knjiga receptov, kjer bo veliko vlogo odigrala Stašina fit kuhinja, mogoče pa še kaj.«

Gašper Grom: »Veliko stvari se še da povedati. Za osnovno knjigo nisva želela iti v prehude detajle, tako da snovi je še na voljo. Mogoče pa res narediva še Znova, bemumast!«

Avtor: urednik
Oznake

Podobne objave

Dodaj odgovor

Login

Lost your password?