Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 karmy85
#336578
Pozdravljeni :)

Sem nova članica na tem forumu.
Odločila sem se,da vam pišem,ker bi rada shujšala vsaj 10kg do poletja. Imam 70kg in sem visoka 163cm, do danes sem pretekla 12km,tečem tako da tečem počasi,ker sem slisala,da tako pravilno hujšaš s tekom.
Prehrano bi rada po 18h omejila.

Rabila bi vaše nasvete kako shujšati s tekom do poletja. :D

Lp
Karmen
#336582
Jaz sem pred leti začel s podobnim ciljem. Moj nasvet je, da samo teci. Teci kolikor moreš in kolikor hitro moreš. Te zgodbice o kurjenju maščob pri nizkih pulzih so stvar preteklosti. Tudi v strokovnih krogih te teorije ne veljajo več. Jaz imam še danes po petih maratonih pulze višje od priporočenih za kurjenje maščob že ko si zavežem vezalke.
Moj moto je bil, da na cilju maratona ni debelih ljudi. In to je vsa filozofija. Treba je iti preko meja, to je vse.
 papikele
#336584
lansko leto ko sem se pripravljal na maraton sem imel težave s kilogrami ampak v smislu, da sem zgubljal preveč :)
S tekom se, da veliko veliko pokurit. VENDAR POZOR stvari se je potrebno lotiti postopoma in počasi! do poletja bo 10kg težko izgubiti ker je poletje že skoraj tukaj.
Da izgubiš kilograme je potrebno POSTOPNO "pojačati" kilometrino to pa sabo prinese da treniramo pri srčnemu utripu ki je nekje med 70 in 80%MAX kar pa ni spet zelo počasen tek
 Jure18
#336587
papikele napisal/-a:...POSTOPNO "pojačati" kilometrino...


Pri čemer se za postopno smatra dvig obsega teka za nekje maksimalno 10% tedensko. Najboljše rezultate pa boš dosegla s kombinacijo športa ter sprememb v prehrani(ključen je predvsem kalorični deficit - pojej manj kot porabiš.)
Uporabniški avatar
 dexi27
#336588
Ja tek je OK, ampak ne pozabi, da je prehrana še bolj pomembna od teka.

Mal poglej kaki so trendi o prehrani danes, se pravi man OH več beljakovin in maščob...

Poleg teka bi jaz uključil še kak trening za moč in pa potrpežljivost seveda.
 ogi
#336589
10kg do poletja sigurno ne bo slo, sploh ce nameravas teh -10kg dolgorocno obdrzati. Stvar je dokaj preprosta... 10let jes in jes ter nic ne delas, potem pa mislis da bo slo vseh teh 10 let (ali vec) proc v dveh mesecih. Ne bo! Tek je za zraven, v prvi vrsti pa je potrebno spremeniti nacin zivljenja.
Uporabniški avatar
 čara
#336592
Če boš v mesecu dnu dni izgubila 1-2 bo to OK. Kar je več, je preveč. Razen če bi bila izredno debela in bi bila pod zdravniškim nadzorom.

En trik za pospeševanje presnove je večji vnos C vitamina, posebno za prvi obrok (kak kivi, paprika...). In če boš 1x na teden na tešče opravila 20 minutni visoko intenziven trening (skleci, burpiji, počepi, kasneje z bremenom, ko boš navajena...) boš čez dan tudi pokurila več kalorij. Je pa fajn vsak 3 dan delat vaje za moč (kuriš kalorije, skrbiš za brezbolečinski tek).

Sicer pa, več kot 50% ima vlogo prehrana. Da ješ to kar telo potrebuje, pripravljaš na način, da ni olje s solato ampak obratno.
 Jola
#336594
Karmy85, veliko potrpljenja in volje ti želim ! Vse se da, samo ne hiti ! Pri kg je tako : hitro izgubljeno, hitro pridobljeno ! Ne razmišljaj o 10-ih kg, razmišljaj,o hrani , kdaj in koliko poješ in o gibanju oz. teku, kjer tudi ni dobro pretiravati, da ne bo poškodb ! LP in še kaj se oglasi !
 karmy85
#336595
No tisto o 10kg,je samo cilj oz.še večji.
To itak vem,če bom hitro izgubila bom hitro tudi pridobila nazaj. Raje bom šla na počasni način.
Zanima me tudi,ker imam obroče okoli pasu poleg odvečnih kg ali pomaga,da izvajam tudi trebušnjake,da se znebim trebuha? Imela sem tudi 2leti nazaj vnetje kolenskih vezi in kombiniram telovadbo poleg teka,sobni kolo in domača zumba,ker vem sama,da mi tek zaradi kolen ni usojeno.
 bod
#336596
Jaz sem po skoraj treh letih teka in dveh polmaratonih shujšal za reci in piši 2 kg. Pri 177 cm sem šel iz 86 na 84 kg. Ni baš nek dosežek... Potem sem se vzel v roke in v dveh mesecih spravil dol 8 kil. Žal brez "diete" (beri načrtne spremembe prehranjevanja) ne gre.

Moj pristop je vključeval tako spremembo prehrane kot tek, a je bilo teka relativno malo - kolikor se mi je pač dalo v povprečno mrzlem novembru in decembru, torej pol ure do uro vsake dva ali tri dni.

Za perspektivo - za izgubo 10 kg samo s tekom bi jaz potreboval po formulah cca. 110 ur teka. Stlači to v dva meseca ...

Aja, na to, kje bo maščevje izginjalo, se ne da vplivati. Pri večini izginja enakomerno po celem telesu. Nekateri pa nimajo sreče in jim na določenih mestih (najpogosteje boki ali trebuh) pač ostane tega več kot na drugih mestih. Pa tudi sicer so trebušnjaki ena izmed najmanj učinkovitih vaj.
#336604
Pozdrav!

karmy85 napisal/-a:No tisto o 10kg,je samo cilj oz.še večji.
To itak vem,če bom hitro izgubila bom hitro tudi pridobila nazaj. Raje bom šla na počasni način.

Res je. Saj veš, da 10kg do poletja ni ravno počasi. :) Do poletja 2016 bi pa šlo. ;) Za take "vaje" je običajno pomemben premislek o drugačnem načinu življenja in prehranjevanja. O prehrani je veliko napisanega in moraš sama ugotovit kaj bi bilo pametno zate. Potem pride na vrsto izvedba. Zelo lepo je, da ob tem pozabiš na kile in se posvetiš drugim stvarem. In nato čez čas opaziš, da ti kakšne hlače lezejo z bokov. :)
karmy85 napisal/-a:Zanima me tudi,ker imam obroče okoli pasu poleg odvečnih kg ali pomaga,da izvajam tudi trebušnjake,da se znebim trebuha?

Prav direktno ne, ampak pod "šlaufkom" se vseeno naredi en tak lep six-pack, ki ti pomaga nosit telo. :D
karmy85 napisal/-a: Imela sem tudi 2leti nazaj vnetje kolenskih vezi in kombiniram telovadbo poleg teka,sobni kolo in domača zumba,ker vem sama,da mi tek zaradi kolen ni usojeno.

V tem primeru ti predlagam vodeno plavanje kot idealno miganje. Ne obremenjuješ kolen in migaš s celim telesom. Saj veš, enačba je enostavna. Vnešena energija - porabljena energija = blagi minus energije.
Obilo veselja pri miganju ti želim.

Lp, oranzni slon
Uporabniški avatar
 majcka
#336614
Tole s kilogrami je čudna reč. Sama sem lansko leto začela malo bolj intenzivno migati. Do lani sem samo igrala košarko 1-krat na teden, potem sem začela pa še z badmintonom 1-krat na teden in nekaj kolesarjenja in pohodništva (do konkretnega teka mi pa še ni ratalo priti). Prav konkretno se pozna razlika v konfekcijski številki (s 46 na 42), pri kilogramih pa ravno ne, saj je šlo dol le za 3 kg, le masa se je prerazporedila iz špehka v mišice.

Tako da ne bodi preveč razočarana, če ti konkretno kilogrami ne bodo zginevali tako, kot bi želela. To še ne pomeni, da nisi naredila nič zase. :)

Pa lep pozdrav.
#336656
Zivjo, ne vidim, da bi se kej veliko dodajal, ker si dobila ze veliko pametnih in realnih nasvetov. Moras spremenit nacin zivljenja, torej spremeniti prehrano, pa potrpezljiva moras biti, tako kot je nekdo zgoraj rekel do poletja 2016 je realno. Zapomni si da rekreacija brez pravilne prehrani ti ne bo pomagala, vedeti moras da je prehrana 70 - 80 % rekreacije, torej ti je lahko jasno kolk je prehrana pomembna pri hujsanju. Pri hujsanju je najbolj pomembna disciplina in odnos do hrane! Dieta (zdrava prehrana) in rekreacija morata biti tvoj nacin zivljenja in ne samo del zivljenja.
Ce rabis kaj vec nasvetov in idej glede tega, me kumot kontaktiras pa ti z velikim veseljem svetujem in pomagam, te motiviram :)
Lep pozdrav
 MatkoD
#336660
čara napisal/-a:...da ni olje s solato ampak obratno.


Moja doza je 250-300 g radiča ali endivije z 100 g masti+ocvirkov ali olja (bučno, oljčno). Nekje 1:3. Dolgoročno (velik) kalorični deficit ne gre.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA