Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 mare
#44736
strelec30 napisal/-a: Lahko si pa izračunaš najugodnejši pulz po znani metodi odštetja let od 220. Je pa čist vseeno,ali bo pulz 140 ali 150.

Bok!


Sorry strelec, saj vem, da si dobro hotel, ampak ta metoda 220-leta je ena največjih neumnosti, ki jo razni teoretiki ponavljajo kot pokvarjeno ploščo. Varianca pri srčnem utripu je namreč tako velika, da je tako izračunan srčni utrip brez kakršnekoli uporabne vrednosti. Morda bi lahko služila za izračun generacijskega povprečja, pa še za to obstajajo natančnejši obrazci. Zakaj bi sploh uporabljal nek izračun, ko pa lahko zašprintaš v hrib in nato izmeriš svoj utrip. Sicer je pa že sam napisal, kakšen je njegov utrip pri največjih naporih.

Aja, ker je človek vprašal, kakšen utrip naj ima pri maratonu, mu ni treba pisati naj posluša svoje telo. Na spletu se namreč najde takele tabelice:
Race Distance
5-K 95-97%
10-K 92-94%
Half-marathon 85-88%
Marathon 80-85%

Dobro je, da poslušaš svoje telo, ampak večini ljudi, ki nimajo dovolj izkušenj, telo sporoča, da zmorejo več kot zmorejo v resnici. Tako se v začetku zaženejo, na koncu pa so povsem izmučeni. Sploh ni vseeno, ali bo pulz 140 ali 150. 10 udarcev na minuto lahko odloči o tem, ali boš videl cilj ali pa izmučen končal ob progi (če boš imel srečo).
 PPoce
#44751
Jaz ocenjujem da ljudje/tekaci malo pretiravajo z kolicino km ki bi jih moral narediti v pripravah za maraton.
Ocene tipa: vsak dan 20 km ali tedenski dolgi teki 3 do 4 ure so za mene cisto pretiravanje.
Ne vidim logike, da v pripravah na maraton naredis za trening celo dolzino maratona. To je nesmisel.

Za rekreativen cas maratona (42 km) med 3:40 in 4:00 - kar bi moralo biti OK za prvic - je dovolj cca 50-60 km na teden (od tega dolgi tek 22 do 25 km).

LD
 urška
#45576
En lep pozdrav vsem skupaj!
berem in berem in berem.... in zbiram korajžo...
in končno sem zares začela teči (to traja zdaj 14 dni) in danes se za pametne nasvete na nesmiselna vprašanja obračam na profesorje :)
Kot je že mnogo udeležencev Tfja napovedalo, sem si tudi jaz za letošnji cilj postavila udeležbo preteči ljubljanskih 21km. ja, res je tudi, da sem to načrtovala že lani in predlani.... vedno me namreč "nese" pomanjkanje samozavesti in vedenje, da bom zadnja in z zaostankom 5ur :oops:
za prvo trening tekmo sem si izbrala tek okoli bohinjskega jezera, vendar pa me je zmotilo dejstvo, da se dogodek konča, ko zadnji tekač priteče čez cilj. Kaj če nekje na pol poti omagam? Vi čakate še cel dan in me nato vsi besni pridete iskat? :oops: Moje tekanja je namreč nekje polžje-želvji slog. Tekme bi se pa rada udeležila že zaradi lastne orientacije (koliko zmorem in v kakšnem času).
Pri pregledovanju foruma sem zasledila tudi meni izredno vabljivo tekmo ob vrbskem jezeru....
Hja, niti ne vem, če sem kaj vprašala.... Ali so vse te tekme prevelik zalogaj?
Ah, predvidevam, da se bom še sproti kaj spomnila...
No, pa hvala za razumevanje ob vsej tej zmedi :oops:
Uporabniški avatar
 INOT
#45580
Ja Urska kako pa mislis,da smo tudi mi ostali zaceli teci?Enkrat je pac treba zaceti.Nic zato ce bos med zadnjimi.Saj ni smisel samo v tekmovanju.Ce si zacela teci pred 14 dnevi,prej pa se nisi bavila z nobenim drugim sportom bo mogoce 21 km letos oktobra zate kar velik zalogaj.Se pa da to doseci.V zacetku je napredek vsaj kar se tice pretecenih kilometrov izredno hiter.Danes 5 cez mesec dni ze 10...
Malo pobrskaj po forumu vse je ze napisano in pojasnjeno.
Lepo pocasi in previdno na zacetku,samo volja mora biti.
Veliko uspeha pri treningu ti zelim in upam,da bos oktobra z nami v LJ.
 urška
#45583
uf, s teorijo sem že kar podkrepljena... :D
probleme mi dela praksa in dejstvo, da sem v okviru poznanstev edina, katero tek zanima.... za pridružitev kakšni skupini mi pa manjka korajže :oops:
sem pa drugače velik ljubitelj športa na splošno. ravno prešla iz faze iskanja trajnejše zadeve in se odločila, da bo tek tisto, kar bom od sedaj počela :D
Pa hvala za odgovor na moje prvo javljanje na kateremkoli forumu nasploh :D
Uporabniški avatar
 kustus
#45587
LP

No URŠKA še moje izkušnje.

Začel sem z tekom letos januarja in do aprila tekel vsaj 5x na teden max. razdalja je bila 3.2 KM in ko mi je sodelavec rakel da grem na Kraški tek na 8 KM me je postalo kar malo strah.
To sem potem zmogel, dobil veselje in se udeležil še Molniškega in v Radencih na 10 KM, ter par krajših.
Prejšni teden sem bil v Sečovljah na 10.700 m v avg, sep, vsaj še par tekov in morda Ljubljanski na 21 KM končno.

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

To so moje izkušnje in zato razmisli o dolžini teka saj se da tudi na 10 KM ali 5 KM doseči lepo uvrstitev in pa pridobiš tudi izkušnje.

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Pa kaj bi filozofiral . VAŽNO JE DA TEČEŠ.

:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Uporabniški avatar
 INOT
#45588
Ne vem sicer od kod si,toda kolikor poznam ostale forumovce te bodo povsod z veseljem sprejeli.Zato se le cimprej prikljuci kaksni skupini,ki ti je pac najblizje.Tam se bos najlazje spoznala tudi z prakso v teku.Brez skrbi bodi nihce ne grize in veliko koristnih nasvetov bos dobila.V zivo je pac najlazje nekoga vprasat in dobiti odgovor.
Nic se bat kar stori to! :D
 urška
#45590
Hvala obema!
priznam, da mi usta že vleče do ušes :D :D :D :D :D
sem pa čez teden iz lajbaha, čez vikend pa malo iz bohinja malo iz izole.
sem pa na neki debati zasledila, da imate vsi kakšen izdelek z oznako TFja, po čemer se vas lahko spozna. bom koga poskusila ujeti na treningu, če ga srečam. :?
vsekakor pa upam, da bom tudi jaz nekoč vredna nosilka kakšne majčke.
torej, če bo šlo vse po planih, se kmalu kje srečamo! :D :D :D
Uporabniški avatar
 kustus
#45591
LP

Kot v URŠKINEM profilu piše da je od malo tu malo tam.

Pa naj pride kam drugam

in teče malo znam

in malo zvam pa bo.

:laola :laola :laola :laola
Uporabniški avatar
 kustus
#45592
LP

Urška jest tudi nimam še majčke sedaj se ravno dogovarjam da bi jo naročil vendar sem dobil odgovor če se nas zbere cca. 10 da nam jih bi najverjetneje naredili. In bi jih tudi mi ponosno nosili..

Kva praviš na to AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

:P :P :P :P :P :P :P :P :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 urška
#45593
[size=18]jaz sem za[/size], če ostalih 9-ih ne moti moj mala kilometrina :wink: :wink:
ti pa priznam, da mi volja iz minute v minuto raste!
tale forum res ni od muh :laola
 urška
#45594
ups, sm hotla sam mal večje črke, da pokažem, kolk zlo sm za! :oops: :oops:
Uporabniški avatar
 kustus
#45595
LP

Ma kakšna majhna kilometrina. Vsak kilometer pretečen je bolje kot nič.

No za majčko se bom skušal dogovoriti če zvem kaj novega se slišiva.

Drugače se nam pa lahko pridružiš vsak PON in SRE v tivoliju ob 19 uri imamo Poletovci treninge.

Sej ni nič narobe važno da si ZAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
 urška
#45596
ouki douki, smo na vezi :D :D
ko boš v ponedeljek za kakšnim drevesom v tivoliju videl velike oči - to sem jaz :lol:
samo še to: v katerem delu se zberete?
Uporabniški avatar
 kustus
#45598
LP

No zbiramo se na koncu parkirnega prostora nasproti kotalkališča je en kozolček tam nas kar mrgoli.
No mene ne bo ker grem v SOB na morje se pa vidimo v AVG.

:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA