Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 barbara visnar
#10382
Imam probleme s tekom v klanec. Čeprav sem natrenirana športnica postanejo moje noge, predvsem na daljših klancih "trde". Kaj delam narobe? dihanje, napačen trening, ... Pričakujem vaše nasvete -
Uporabniški avatar
 primus
#10429
Podobno kot pri kolesu, ko prestaviš v nižjo prestavo; skrajšaj korake, frekvenco pa obdrži. Tako greš precej počasneje, ritem pa ohranjaš. Ko greš navzdol se sprostiš, nadihaš.
Nekaj takega - ampak klanec nam vedno vzame mero, kljub vsej teoriji !
So pa vedno 'prava' popestritev in bi bilo brez njih dolgčas. :)

primus
 dpop
#10434
primus napisal/-a:Podobno kot pri kolesu, ko prestaviš v nižjo prestavo; skrajšaj korake, frekvenco pa obdrži. Tako greš precej počasneje, ritem pa ohranjaš.


Točno to. To teorijo ponekod imenujejo "baby-steps running" )bog vedi
zakaj.. a ne :wink: ).
Ni je vecje napake (sploh ce je pred tabo dolg klanec, pa ni važno kako strm je) kot da se zaženeš in po možnosti še podaljšaš korake...

Skratka... krajši koraki, pa ne škodi če tudi malo frekvenco korakov
spustiš :wink:, bodo noge hvaležne... pa tudi ko greš navzdol ne delaš predolgih korakov (Kolena trpijo PRESS :cry: )

LP Darko

P.S. je pa hoja po stopnicah zelo dober trening... za mišice, ki potem
sodelujejo pri teku navkreber
Uporabniški avatar
 milkec
#10486
Jaz pa moram reči, da sem začel oboževati klance, klub temu, da sem prvič crknil, ko sem laufau na rožnik. Zdaj pa razmišljam o Vršiču, drugo leto pa o Krimu in podobno.

Enostavno sem bil trmast in sem začel počasi riniti v klance, potem pa vedno hitreje. Najprej s kratkimi koraki, nato tudi že z daljšimi. Važno pa je, da ti pulz ni višji kot po ravninskem teku.

Noge pa so težke, tudi ob prvem laufu po ravnini so mi bile, mogoče še bolj. Torej le nekajkrat je potrebno iti v klanec, pa bo vedno bolje. Še vedno pa mislim, da vsi niso za klance oz. da eni lažje, eni težje.

Pa še nekaj: v klanec gredo vsi počasi, tako da se vsak klanec da lepo in počasi premagati.
Uporabniški avatar
 cyc
#10488
milkec napisal/-a:Pa še nekaj: v klanec gredo vsi počasi, tako da se vsak klanec da lepo in počasi premagati.

Zakaj počasi :shock: Vstaneš, se po potrebi se nagneš malo naprej, daš v tretjo ali drugo prestavo in ožames ročico za plin, pa prideš na vsako strmino :twisted:

OK, šalo na stran ... v klanec še nisem tekel, čeprav čez nekaj mesecev bom morda na Šmarno goro poskusil tečt. No, zanima pa me, če tečete tudi z brega dol? Kolena menda zelo trpijo pri tem in naj ne bi bilo priporočljivo :?:
Uporabniški avatar
 žure
#13041
Pozdrav vsem skupaj!
Mene pa bolj kot "težave" na klancu med tekmo ali traningom zanima tek
v klanec kot SREDSTVO za trening, se pravi kot način treninga za t.i. funkcionalno moč.
Bral sem že kar nekaj - odrevije Vrhunski dosežek, do Gallowayeve knjige,
pa nekako ne dobim prave slike. Kako dolg na bo klanec in kakšen naklon naj ima.
Sam sem začel poskušati cca 600 m klanec 6-8 krat, odvosno od razpoloženja.
Po koncu treninga sem utrujen, vendar mi na vrhu klanca pulz ne preseže 185, pa imam subjektiven občutek, da se pošteno trudim...
Ali ima kdo kakšne izkušnje s tem načinom treninga?
Uporabniški avatar
 runner
#13052
zure, (ali bolj Renato če sem prav dešifriral tvoj podpis)

Lydiardov program, (piramidni trening) kakor si tudi sam povedal, opisuje tek v klance kot trening za moč. Naj bi se izvajal enkrat tedensko (izkušeni tekači lahko tudi večkrat).
Kako dolg na bo klanec in kakšen naklon naj ima?

Naklon naj bi bil 10-15% (če bo bolj strm boš imel težave s ritmom), dolžina 150-200 m. Obremenitev okoli 80-85% (tempo kot na tekmi za 5km, kar je, vsaj za me, precej). Med ponovitvami, začne se s 4 in se stopnjuje do 8-12 ponovitev, priporoča počasen tek.

Čudno mi je to, da Lydiard meni da tek v hrib NI (oz. naj ne bi bil) anaerobni trening! Pri meni to sigurno ne drži :-)
Celoten program naj bi trajal 4 do max 6 tednov (dva dni pavze med treningi).
Ali ima kdo kakšne izkušnje s tem načinom treninga?

Moje izkušnje s hribčki so precej negativne. (Da ne bo pomote – Venerin hribček excluded) :-). Precej mi je pomagal link ki ga je objavil tadejk, ki opisuje baby steps kot jih je že omenil dpop.
vendar mi na vrhu klanca pulz ne preseže 185

Kontrola:
Za kontrolo NE uporabljam utrip - ampak dihanje. Ko začutim težave takoj skrajšam korak (ritem ostaja).
Tehnika:
Trudim se da se ne nagibam preveč naprej. Korak pa razširim diagonalno (racam). To tehniko "racanja" mi je razkril en prijatelj (rezervni policist), ki jo je izpilil tekajoč iz Tacna na Šmarno. Mogoče ni lepo za videti ampak mi daje občutek, da lažje obvladujem telo. Ko skupaj tečeva imam občutek, da on "pospešuje" v klanec. Hm, to je bolj zato ker jaz zaostajam.
Sestop:
Zaradi poškodbe kolena je to za me najbolj boleč del treninga. Tukaj sem previden in zelo poooočasen, namesto da bi dovolil da gravitacija "dela" za mene. Trudim se, da bi pravilno postavljal poškodovano nogo. Pri tem sem toliko previden, da verjetno bolj obremenjujem zdravo in me potem ta skeli. Verjetno je to razlog, da imam do teka v klanec določen respekt. Ko pa mi vse "rata" in pretečem od Most do vrha Golovca (in naprej do observatorija) brez večjih težav je občutek neverjeten in mi daje voljo in energijo, da se še naprej spopadam s klanci. :P

LP
runner
Uporabniški avatar
 mare
#13081
Pred kratkim sem bral neke prispevke o treningih, kjer je bil nekoliko drugačen pristop. Klance kot trening moči priporoča v neki fazi treninga, torej ne enkrat tedensko, ampak pred sezono po končani začetni (aerobni) fazi v fazi pridobivanja moči, torej še daleč pred tekmovalnim obdobjem. V tem obdobju naj bi to bili kar hudi treningi, torej tudi dolgi klanci in ne zgolj intervali. V kasnejših fazah treninga naj bi bili klanci bolj za popestritev in naj bi se jih teklo lahkotno.

Moje skromne izkušnje so pa take, da jaz rad tečem klance, ker sem rad v naravi, imam pa tudi občutek, da s treningi klancev pridobivam hitrost v ravnini. Jaz pri teku navzdol tečem veliko hitreje kot večina tekačev. Razvijam tehniko zelo dolgih korakov in močnega mahanja z rokami. Zaenkrat še ne vem, ali je ta tehnika v redu. Problem je v tem da ti pri takem teku zelo naraste utrip in da bi bilo pri razgibanih tekih navzdol dobro vsaj malo počivati.
Uporabniški avatar
 žure
#13120
Naklon naj bi bil 10-15% (če bo bolj strm boš imel težave s ritmom), dolžina 150-200 m. Obremenitev okoli 80-85% (tempo kot na tekmi za 5km, kar je, vsaj za me, precej).

S temi tempi nisem ravno domač, ampak če pretečem 9,3 km tekmo v 43 minutah, bi bil moj tempo na 5 km nekako vsaj 4:30. :?: S tem tempom nikakor ne morem v moj klanec, ki je sicer dolg 600 m. :cry: Gor se matram dobre 3 minute..., se pa trudim z ritmom, da je skozi enak.
Bom poskusil klanec skrajšati in namesto 6*600 narediti 12*200, če bo šlo s takim tempom


Trudim se, da bi pravilno postavljal poškodovano nogo. Pri tem sem toliko previden, da verjetno bolj obremenjujem zdravo in me potem ta skeli.

Moj problem pa je drugačen. Eno nogo imam namreč krajšo za dobra 2 cm (od rojstva mi namreč počasneje raste Ahilova tetiva, ki so mi jo tudi že operativno podaljšali) , kar dokaj zadovoljivo kompenziram z ortopedskim vložkom. Tudi sam obremenjujem zdravo levo nogo, čeprav se trudim tudi z desno, pa vseeno po treningu veliko bolj čutim levo nogo, ki je tudi drugače bolj razvita.
Uporabniški avatar
 žure
#13124
V tem obdobju naj bi to bili kar hudi treningi, torej tudi dolgi klanci in ne zgolj intervali

A imakaj bolj natančnega: kako dolgi klanci in kak tempo?

Jaz pri teku navzdol tečem veliko hitreje kot večina tekačev. Razvijam tehniko zelo dolgih korakov in močnega mahanja z rokami.

Danes sem prišel do trdnega spoznanja :idea: , da sem pri teku navzdol prepočasen :!: Hitrosti sploh ne povečam, nasprotno, ponavadi se celo nagnem malce nazaj in bremzam, bremzam, da ni za nikamor. Na edini tekmi, ki sem se je udeležil, sem na klancu pretekel kar nekaj tekačev, ki pa so me navzdol gladko in brez težav prehiteli. Bom poskusil tvojo tehniko.
Ampak če je klanec prestrm, pa ne moreš ravno divjati, a ne? Imam občutek, da bi me neslo na nos :wink:
Uporabniški avatar
 primus
#13127
Marsikje sem že zasledil, da so tudi klanci navzdol lahko trening hitrosti - verjetno predvsem zaradi visoke frekvence korakov, ki jo tako 'osvajaš'. Treba je res spustit in lahko si pridobiš prav zavidljivo hitrost. Položaj telesa pa naj bi bil pravokotno na podlago. Seveda je pomembno, da je podlaga prava (nič korenin); pa zaradi kolen tega tudi ni dobro počet prepogosto...

primus
Uporabniški avatar
 Fotr
#13139
V razgovoru z dr. Škofom sem omenil, da tečem precej počasi in da bi bilo dobro povečati brzino. Svetoval mi je, da moram povečati telesno moč, eden od načinov povečanje moči pa je hoja ali tek v klanec. Torej tek v klanec pomeni povečanje hitrosti teka v ravnini. Zanimivo.
 Nataša
#13140
Fotr, to je pa dobro slišat. Ker imam raje klance kot intervale, če je že treba izbirat.
Kdaj boš pa napisal kakšno doživetje? je že mal suša...
Uporabniški avatar
 Fotr
#13158
Nataša napisal/-a: Fotr, kdaj boš pa napisal kakšno doživetje? je že mal suša...


Zdaj moram pa res iti nekam nekaj doživet, :shock: imaš prav, da je suša. :( Zraven pa se mi toliko dogaja, :shock: da mislim, da se nič ne dogaja, :shock: ko se stalno nekaj dogaja. :shock: Še doživeti moram nekaj, pa bom takoj napisal. :shock: Čez praznike bo gotov kaj! :D

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA