Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#14051
Hoj,

sorodne teme nisem našel :? No - kako vi spremljate svoj napredek pri vadbi, a tečete po istih progah ki jih poznate na čas in imate potem ta čas za mero uspešnosti? Ali kako?

Moram priznat, da sem se kar malo ustrašil, ker sem dobil občutek, da sem naletel na "zid". Oziroma nekaj časa ne opazim več vidnejšega napredka. Tečem onih 5-6km enako počasi ... sploh na koncu :lol:
Gre za to, da če bi se izkazalo, da bi res se mi napredovanje ustavilo, bi me stvar slej ko prej minila, v tem primeru tudi nakup pulzmetra ne bi bila prav smotrna zadeva ...
No, ampak saj verjetno se mi samo zdi, ker ne tečem vedno po isti progi, imam več takih "cca. 5-6km" varjant.

Včeraj in danes pa sem namenoma tekel po čisto isti poti. 6km. Včerajšnji čas je bil 37,5min, današnji pa 35,5min. Ampak dveh časov ne morem lih primerjat, to ni noben podatek, lahko je razlika med dobrim in slabim dnevom ....
Zato me pa zanima - kako to vi počnete? Se sploh s tem obremenjujete? Če bi zdaj še cel teden tekel po isti progi bi se iz teh časov potem že dalo kaj ven potegnit, tako pa ...
:?

No ja ... morda je vse skupaj malo butasto, ampak jaz rad potem dejansko vem da se kaj izboljšuje :lol:

P.S.: stretchinga ne delam ker ga v bistvu ne znam. Samo meča raztegnem, ostalih vaj za noge ne poznam. Znam raztegnit vse na rokah, še s fitnessa, amak noge, kdo bi vedel ... :?
Uporabniški avatar
 mare
#14055
Bi rekel, da je taka logika skregana s principi treninga. O treningih smo že veliko pisali in vsakodnevno tekmovanje s samim seboj in izboljševanje rekordov ni pot v napredek, pač pa pot v stagnacijo in poškodbe. Večina treningov mora biti pri obremenitvah, bistveno nižjih od tekmovalne. Kontrola napredka so občasne tekme, ki pa naj tudi ne bodo prepogoste.
Uporabniški avatar
 cyc
#14056
Narobe si me razumel oziroma nisi bil pozoren na navedene čase. Če si tisto preračunaš v hitrost boš videl, da je vse skupaj daleč od tekme :D Ker je še zmerom vse skupaj bolj podobno $%#!$ joggingu :x
Uporabniški avatar
 oranzni_slon
#14059
Pozdrav!

Cyc, kako bi rekel, ocitno ne mores iz svoje koze. :) Res ne vem, kako bi ti dopovedal, da teci za svoje veselje in zadovoljstvo. Ostale stvari preidejo s kilometri. Kadar imam podobne popadke, si merim cas na stirih razlicnih izmerjenih progah in si rezultate zapisujem v tabelo. Ja, tudi podatke o pulzu in casu kdaj sem tekel. Ampak to zahteva red in disciplino, ki ju jaz pac ne premorem v izobilju in ju zato zacnem zelo hitro sparat. Tako, da sedaj kontroliram samo utrip in v kaksnem casu se mi utrip umiri po koncani vadbi. In seveda poizkusam cim bolj uzivat v teku, opazovat floro in favno. :roll: Srne so prav interesantne. :) 8) Skratka, poizkusi si dopovedat, da ni finta v casu ampak v veselju in uzitku. Preberi si kaksno dozivetje na teku. 8) V njem bos nasel veliko razlogov za tek, tudi brez kaksnega velikega napredka. :!: :twisted: :D

lp, oranzni slon
Uporabniški avatar
 cyc
#14061
Hehe, voljo do opazovanja favne in flore imam samo prvo polovico poti, v drugi polovici, ko švicam ko zmaj, užitki pri teku čudežno izginejo, zato pa na koncu toliko bolj paše, le lahko rečeš "u, lej, lej, to je pa manj kot zadnjič" ali pa "super, danes sem pa od iste proge manj sesut" :D

Imaš pa v bistvu prav, ja, tako glede teka samega kot glede tega, da ne morem iz svoje kože :lol:
Uporabniški avatar
 Staša
#14064
Cyc, ko sem se nekaj let nazaj sem ter tja odločila, da bom redno tekala, nikoli ni trajalo dlje od 14 dni. Ravno zato, ker nisem vedela, ali je kaj napredka. Vedno sem šla po isti poti in merila čas.
No, lani novembra pa mi je prišel v roke trening za na 21 km, ni šel na čas, le na to, da zmoreš preteči 21 km. In sem šla in delala kljukice. Tip treninga je precej klasičen, 3xtedensko kratki teki, dolžina se stopnjuje zelo počasi. Enkrat tedensko pa daljši tek, ta se stopnjuje hitreje. Včasih je šlo lažje, včasih sploh ni šlo, predvsem čez teden, ob nedeljah pa sem ponavadi vedno opazila, da zmorem več kot prejšnji teden. To je bil moj recept. Ko sem imela "v nogah" 21 km, sem začela razmišljat še o tempu.
Poskusi. Tale moj trening pa najdeš pod PROGRAM VADBE v splošni debati, če te slučajno zanima. Je pa res - na tempu se lažje dela, ko imaš v nogah dolžino...

Skratka:
1. najprej tek v glavo (da ga potrebuješ, morda se boš moral kdaj na začetku prisiliti, ampak res probaj s kljukicami, nato pa ti itak zleze pod kožo)
2. dolžina
3. tempo (s tekmami je super pri nas - skoraj ne moreš biti zadnji, saj na vaške tekme ne hodi prav veliko profesionalcev, pač pa domačini, ki ponavadi niso prav natrenirani, in forumovci, ki pa smo tudi čisto različno natrenirani)

Pogumno naprej! :clap:
Uporabniški avatar
 cyc
#14065
Glede kljukic - program za 5km sem že dal skozi, pred seboj imam nadgradnjo le-tega, program za 10km. Ne vem samo, a naj kak teden še tečem po 6km ali naj nadaljujem s tem programom ... :) Se bom še odločil. Kakor koli obračaš, bom spet kljukice delal ;)
Uporabniški avatar
 cyc
#14067
Ja, pa tempo - ravno zato sem hotel še malo počakati s programom za 10km, ker sem hotel malo povečati svojo hitrost teka, ker na koncu vedno končam z joggingom. Precej neprostovoljno :? 21km pa ... he, ne vem, res ne vem zakaj bi, če ne bi umrl od dolgega časa, bi pa hujšat začel pri taki kilometraži :lol: Je že treba cele priprave na to imet in pazit koliko ješ itd. :D
10km teki bodo kar OK, ko dosežem ta nivo. To je lih lepo ena urica teka. Eventuelno upam da kaj manj ;)
Uporabniški avatar
 Staša
#14068
No, v glavnem, ne obremenjuj se še s časom! Zdaj je malo suše, ampak naslednje tekme pa ne spustit!
Uporabniški avatar
 cyc
#14070
Tam malo višje so mi napisali, naj tečem zase, zdaj pa tekme? :twisted:
Uporabniški avatar
 Staša
#14073
Ah, Cyc.. saj vsi tečemo zase.
Če želiš izboljšati tempo, občutiti napredek... greš na kakšen organiziran tek, saj sem tudi jaz napisala, da ni prava tekma s profiči... Sploh pa sledi analiza! In tebe moramo itak še v živo pod drobnogled dati :wink:
Uporabniški avatar
 cyc
#14074
"analiza" :lol: Zadnjič mi je potegnilo, da tako pravzaprav pravite pitju piva po teku :twisted: :lol: Ali se za tem še kaj več skriva? :D

Drugače pa ... tekma ... sure, ko bom mislil da ne bom zadnji :D Do takrat me ne bo tam, kvečjemu tek TF, tako kot zadnjič. (važno je sodelovati my ass :twisted: )
Uporabniški avatar
 Staša
#14075
eni pivo, eni vodo, jaz tortice :)
Uporabniški avatar
 cyc
#14076
Še dobro da pred pitjem & žretjem vsaj tečete :twisted: :twisted: :lol:
#14084
cyc napisal/-a:Hoj,

sorodne teme nisem našel :? No - kako vi spremljate svoj napredek pri vadbi, a tečete po istih progah ki jih poznate na čas in imate potem ta čas za mero uspešnosti? Ali kako?



Osebno mi je v zadnjih letih najbolj merodajen rezultat cas teka na polmaratonu, ker gre v tem primeru prakticno (skoraj) za sprint, za razliko od drugih daljsih tekov. IMHO je bistvo napredka v polmaratonu predvsem dobro treniranje na krajsih razdaljah, npr. teki do 5km, pa intervali etc. (tovrstni trening sem letos malo zanemaril, predvsem zaradi gostote tekmovanj, katerih sem se udelezil). No, v poletnih dneh racunam na come back tudi v tem..

Drugace, pa kar se tice primerljivosti rezultatov lahko recem, da kadar tecem po Rozniku, tecem stalno po eni in isti progi in to ze od l.1988 (mam evidenco v excelu), tako, da je zagotovljena primerljivost rezultatov :) .

Kar se pa tice podiranja osebnih rekordov - cas je ene 2x, 3x na leto. Jaz napadem 1-2 (odvisno od rezultata) jeseni.
(polmaraton ali Celovec ali Varazdin , da se razume, full pa pade Novi sad in Dublin in napovedujem , da bo vsaj eden padel pod 3:40 :) )!

Se vseeno bo pa zame zakon teci pod 1:33 na 1/2-u. Napovedujem, da bom to tudi dosegel .
Ni kej, Tini ma cilje!

LpTini

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA