Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#276410
Lepo lonely

me pa sam zanima, ker sem na forumu tudi jaz relativno nov, ker sem zadnji dve leti žviel v KP, in sem dosti laufal na bonifiki, škocjanskem zatoku ter po zmelkoow poti od izole do kopra, kje si ti večinoma tekel/tečeš :?: Mogoče se te spomnim

Lp
#276412
mac napisal/-a:Lepo lonely

me pa sam zanima, ker sem na forumu tudi jaz relativno nov, ker sem zadnji dve leti žviel v KP, in sem dosti laufal na bonifiki, škocjanskem zatoku ter po zmelkoow poti od izole do kopra, kje si ti večinoma tekel/tečeš :?: Mogoče se te spomnim

Lp


hmm -mac- zadnja 3 leta ne tečem med tednom..se šparam za pogoste maratone konc tedna.
Mogoče se vseeno poznava,večkrat sem tekel v Vipavi.
Sicer pa...,na progi Koper-Izola-Koper sem naredil cca 20 000 km (2000 krat 10 km)
Če karkoli rabiš---kar vprašaj :wink:
#276428
.... veseli me, da se debata obrnila v pravo smer. Škoda bi bilo, da od tako izkušenega tekača, ne slišimo tudi kakšne koristne napotke.
:clap:
#276447
lonely napisal/-a:OK...Drage začetnice in začetniki...DOBRODOŠLI na TF

Spoštujem vašo odločitev,da začnete teči ."Udarili ste po mizi", in se odločili za zdrav način življenja,ZELO POHVALNO :clap:
Vsi začetki so težki,tako bo,verjemite,tudi pri vas.Iskali boste proste termine... ob kopici službenih in družinskih obveznosti.

No,pa začnimo :D

Oprema
Kot začetnikom ,se vaše telo privaja na nove okoliščine,tek.Ta prehod ni nedolžen,in prihajalo bo do "tekaških" poškodb (koleno,plantar fascitis,Ahlova tetiva in dr).Da možnosti poškodb minimalizirate,kot prvo-- izberite pravilno obutev.Ne ozirajte se na vse reklame,saj ste VI tisti..ki bo te superge uporabljal.Obutev naj bo,vsaj na začetku,dobro blažena.Test stopala in s tem povezana kategorizacija tekača,je priporočljiva (pronator,supinator,neutral) Uro uporabljajte le kot pripomoček pri vpogledu na čas teka ali HR frekvence,nikakor se pa ne obrenjujte s prkazom določenih parametrov.

Tek

Zaenkrat bom uporabil termin TEK in ne TRENING...saj je slednji že nadaljnja stopnja,primerna v kontekstu izboljšave rezultata...Tečite kadar imate časa...zjutraj,popoldan ali zvečer.Moje videnje škodljivost teka zjutraj,ni iz "trte zvito"...hotel sem opozoriti na veliko možnost poškodb...telo,sklepi,tetive in dr. morajo funkcionirati vsaj 2 uri pred odhodom na tek.To ni moje subjektivno mnenje,je povzetek iz knjige Joe Ellis / Running Injury Free (Tek brez poškodb).

Počitek

Počitek oz.regeneracija... naj bosta del vaših tedenskih načrtovanj,Vzemite si časa za zacelitev mikro-poškodbic.To,kolk bo kdo tekel,je pač odvisno od vsakega posameznika.
Pretiravanje,vsaj na začetku,pelje v kontraefekte...v poškodbe,naveličanost in pdb.
POZOR...tek povzroča hudo zasvojenost,in včasih boste težko sprejeli odločitev,da kak dan ne tečete...počitek mora biti.

Prireditve

Udeležujte se organiziranih prireditev... tako boste začutili utrip teka,in s tem dobili nove motivacijske impulze.Je kar nekaj prireditev primernih za začetnike...DM tek,Nočna Blejska 10-ka,krajše razdalje na LM in v Radencih...in še-in še.

Ženske in tek

Tek pri ženskaj je definitivno IN...Vse več žensk redno teče,nekatere raziskave kažejo,da je celo več žensk med rekreativno populacijo.Zaradi značilne konstitucije...so bolj izpostavljene poškodbam,posebej v času menopavze,ko se zmanjša raven estrogena v krvi,kar vpliva na delež kostne mase.Z redno vadbo se raven estrogena zviša.
Nosečnost ni ovira za zmerno vadbo in počasen tek... tako se ohrani kondicija,izboljša počutje in ojača križ.
Menstrualni ciklus bo za neketere ovira,za druge pa podlaga za izjemne dosežke (dokazano)...z hudimi obremenitvami,se le-ta premakne za nekaj dni.
Ženske pokurijo več maščobnih zalog,in manj ogljikohidratov.To se dogaja predvsem v območju nizkofrekventnih obremenitev (pod 75 % VO2max)...pa naj bo to krajši ali daljši tek.

Moj prvi tek

To bo definitivno dogodek,ki si ga boste zapomnili za dolgo.Večer pred tekom ne boste mogli zaspati,vedno znova boste preverjali vsebino športne torbe.Na dan teka boste zaužili nekaj malega.in se ponosno odpravili na prizorišče.Tam boste srečali znanca,ki na vaše presenečenje "piše enako zgodbo" kot vi.Pred štartom vas bo dajala trema,istočasno pa navdušenje nad eventom.
IN..evo,štart..vsi se zapodijo "kot sam hudič",prehitevajo vas....hmm ma poglej,tudi vi prehitevate.Pridete v cilj,vaša sreča in občutki pri tem sta neprecenljivi.
Ko pridete domov,odločno zalimate štartno številko na zid...vsak dan boste s ponosom pogledali ta dokaz,da ste ZMOGLI...in tako raven življenja dvignili na višjo potenco.

Ambicije

Vaši cilji,želje in ambicije..naj bodo koncipirani v realnih okvirjih.Postopnost in pravilen pristop celotni zadevi,teku....morata biti vaše vodilo.Tudi vi boste enkrat uspešni polmaratonci,maratonci ali ultramaratonci..le pustite času---čas.




21 km

UPS ...tako daleč še nismo...hmm, če se boste držali vsaj delno mojih subjektivno-
objektivnih napotkov,tudi ta stopnja bo kmalu na vrsti :?

Lep in prijeten tekaški začetek..vam želi in privošči Lonely :D


Dodal nekaj nasvetov..vaša vprašanja dobrodošla :D
#276506
Jaz bi vsakemu začetniku najprej postavil vprašanje: Zakaj sploh želi teči? Od tega je odvisno vse ostalo.... oziroma pride samo od sebe. Prav tako pa pri teku srečaš druge tekače, ki ti že vedo pomagati.

Kot drugo bi izpostavil, da je bilo takih in podobnih debat na forumu že ogromno in se večinoma odgovori ponavljajo. Zakaj torej še vedno s takimi vprašanji na forumu? Mogoče bi svetoval vsem, da naj si preden kaj napišejo ali povprašajo lepo pogledajo celoten forum.

Tretje bi izpostavil, da je na spletu ne vem koliko strani, ki se ubada s tem vprašanjem. Potrebno je le poiskati. MOGOČE PA SMO PRELENI IN PRIČAKUJEMO, DA NAM BODO VSE SERVIRALI. MOGOČE PA BI LAHKO NAMESTO NAS LAHKO CELO TEKEL.

Kot četrto pa vsakemu tekaču predlagam, da se včlani ali naj obiskuje razne tekaške tečaje ali se udeležuje organiziranih treningov in tekov (Klubov oziroma društev ali skupin tekačev, ki se s tekom na različne načine in z različnimi cilji ubadajo, je v RS ogromno.)

Menim, da bi moral administrator foruma skrbeti, da se taki forumi ne ponavljajo več. Stare člane in mogoče bolj izkušene tekače pa samo provocira... Zagotovo pa se s takimi temami "raven" pogovora na forumu niža. To je moje mnenje. Upam, da s tem nisem nobenega prizadel. Če sem začetnico teme (pretekle in upam, da nič več prihodnje), pa tudi prav. Če jo/ga že kaj napisanega odvrne od teka, pač ni za tek.
#276518
hmm...a sploh kdo uprablja okence Najdi.si v desnem,zgornjem vogalu?

Je interna zadeva za iskanje TF vsebin !
Le "nit" vnesite,in vrže vam ven željene teme...napisane kdajkoli.
Npr...Začetniki..pokostnica...New York marathon 2006 (kot primer)
#276522
No, ni ravno pohvalno fantje, kam vas je ta tema pripeljala ! Konec koncev tudi o tekaških copatih je ogromno napisanega na internetu, pa o prehrani, pa o zajtrkih, pa sploh o teku, pa o žuljih na nogah ... pa o bolečinah tu, pa bolečinah tam....pa kako smo danes tekli, pa kaj bomo danes jedli....koliko le jih to zanima.... PA O VSEM, ČISTO O VSEM ! In namesto, da bi bili srečni, da je še en tekač ali tekačica več v naših vrstah, se dva spustita na tako nizek nivo v debati, da je prišlo celo do debate na koncu, kaj punca sploh tu na forumu sprašuje take stvari....Pa dobro, kaj do sedaj nihče od vas ni pogledal, kake teme so bile odprte, pa rekel kje se klikne na Najdi.si ? Potem pa izločite in povejte kakšne teme so dobrodošle in kakšne vam gredo na živce ! Sicer pa, ko kupite časopis ali odprete internet, če vas ne zanima npr.horoskop, ga pač ne boste prečitali, kajne ? Če se pa dva prepirata na forumu in se v mnenjih ne moreta uskladiti, pa se spustita na nivo, ki ni ravno v čast tekačem, pa mislim, da Začetnica v teku - par vprašanj vsekakor NI NIČ KRIVA , pa tematika tudi ne ! Pa lep pozdrav !
#276526
Arabo, vprašanje, zakaj želim teči, sem si sama dobro odgovorila in odgovor vsak dan znova dopolnjujem. Pika na i sta bila moja dva otroka, ker sem ugotovila, da se po uri jutranjega teka počutim razmigano, ker zaradi pomanjkanja časa ne morem tako kot prej npr. na smučke ali za cel dan v hrib. Starejši, ki bo star tri leta, kdaj prileze na Šmarno, drugič pa pet ur krožimo samo po peskovniku. In ker takrat zlagam potičke iz peska, si verjetno lahko predstavljaš, da se ni tako simpl spravit na tekaški tečaj.

Od začetka leta prebiram veliko o teku, marsikaj se ponavlja, marsikaj tudi nasprotuje, je pa fajn kdaj poleg teorije slišat tudi kako izkušnjo. In kako simpl matematiko (zame, ki še lani nisem vedela, kaj je to tekaški zid ali fartlek), kot je ta nasvet, ki sem ga slišala od Classixa (tedensko ne povečuj km več kot za 10 km). Thanks, vidim, da bom malo pritisnila na zavore! In opravila rajši kak krajši in hitrejši tek. Hvala StaraKost (tudi za nazorno definicijo treninga).

Glede jutranjega teka me je zmotil komentar nekoga, ki je napisal, da se je zaradi jutranjega teka zredil za 8 kg. Alarm. A se ne bi zdrznila vsaka ženska? Na internetu nisem našla nič pametnega, zato sem vprašala. Sploh ker vidim, da kar nekaj forumašev tudi zjutraj teče. Glede počitka je pa tudi zanimivo, da v vsakem članku berem, da je to pomembno, ampak zakaj hudiča pretiravanje, če povsod piše, da je to najpogostejša napaka in razlog poškodb. Koliko vas je tukaj takih, ki ste fasali poškodbe?

Program teka si sproti prilagajam, glede na to, kaj mi paše, kako napredujem in kaj novega izvem o teku. Po zadnjih odgovorih mi je jasno eno: najprej sem videla 10-ko, nato se mi je začela prikazovati 21-ka, a sedaj vidim, da zanjo še nisem zrela. Skrbijo me take reči, kot je vročina, drugačni čas prireditve, kot sama tečem, množica ljudi ... Četudi sem jo že sama enkrat pretekla (2:14). Bom raje šla počasi naprej.

Lonely, hvala tudi za ta namig o ženskah in teku. Bom pobrskala o kostni masi. Navsezadnje tečem zaradi zdravja in počutja. In Arabo, nič bat, ne bom tako hitro odnehala, se "borim" z bolj zahtevnimi silami proti, kot je en komentar na forumu :-)
#276531
...ne spreglej, nasvet ni bil, da ni dobro povečevati razdaljo več kot 10 km tedensko. Pravilen nasvet je ne več kot 10% tedensko.
#276546
Glej Emja. Tudi sam imam dva otroka (2 meseca in 17 mesecev). Vem kako zgleda. In si predstavljam kako je lahko težje tebi, ki si mati. Vem, da moja draga je v celoti zapustila svoje teke.

Kljub temu pa sem moral tudi sam spremeniti svoje tekaške navade. Tečem bistveno manj, a poskušam nadoknaditi s kakovostnejšim tekom.Čeprav menim in opažam, da se manko kilometrov ogromno pozna.

Tečem pa kadar lahko; zjutraj ali zvečer ali opoldne. Ko imam pač prosto (brez delovnih ali družinskih obveznosti). Tečem z vozičkom......

Poznam tekače, ki tečejo zjutraj preden gredo v službo (ob 6 zjutraj) in tekače, ki zaradi dela ne morejo teči kot kasno zvečer (sami svoji šefi). Moja draga je pred porodom zaradi delovnih obveznosti tekala celo ponoči (ob 2 zjutraj). So tudi taki, ki lahko trenirajo in tečejo po dvakrat na dan.

Iz svojih in tujih izkušen sem mogoče ugotovil, da je najbolje, da tečeš kolikor sama čutiš, da je prav. Po treningu moraš biti prijetno utrujena, ne pa izčrpana. To je bistvo. Vse ostalo je pretiravanje in pripelje k poškodbam ali drugim neželjenim posledicam. Kdaj pričneš s tekom, koliko traja, koliko kilometrov pri tem pretečeš in/ali koliko potem regeneriraš, pa je odvisno od tvojih tekaških ambicij.

Tek je užitek in tak mora ostati, če ni posledica želje po doseganju rezultatov. V tem primeru menim, da nikakor ne more biti škodljiv. V nobenem smislu. Zagotovo pa zmeren rekreativni tek ne more povzročati povečati telesne teže.

Mogoče bi še povedal, da moraš pri vsem tem upoštevati tudi svoje telesne značilnosti, ki jih ne moreš spreminjati.

No, še to bi dodal in upam, da ne bo hudo. Glede teka zjutraj. A se večina maratonov in daljših tekaških preizkušenj teče popoldan ali zvečer?
#276551
.... dopoldan. Torej ne rano zjutraj na tešče :D .
Če ni druge izbire, ker nimaš druge možnosti je tudi to ena od rešitev na katero se telo navadi.
#276620
Emja napisal/-a:Madonca, kaj ste pa naredli s tega foruma :-) Deklico, ki je ga je otvorila, ste očitno pregnali, saj se nič več ne oglasi :-)


:) no, niso me čist pregnali, je pa res da me ni bilo na forumu nekaj časa, zato ni bilo glasu od mene :)

Tudi to, da se je iz mojega enostavnega vprašanja razvila bolj strokovna debata (no, o nivoju le-te se da mal razpravljat ;) ) je meni čist super. Čeprav zame to ni pomembno je vseeno fajn kaj več slišat :)

@ARABO:
- če je vprašanje zakaj želim teči zame, potem je tukaj odgovor: več razlogov - nekaj časa sem imela velike probleme s samopodobo, razvijati se mi je začela bulimija in dolgo časa sem rabila, da sem ugotovila kako se izvit iz tega. Torej, to da redno tečem ali se ukvarjam z nekim športom pač, mi pomaga tudi pri mojem odnosu do hrane. Drugič je pač čisto enostavno zdravo življenje, svež luft, kakšna ura na dan med študijem da si človek spuca glavo - v teku uživam. In tretjič - izziv.
- take in podobne teme na tem forumu sem iskala ampak jih nisem našla. Nevem, ali na forumu funkcija za iskanje slabo dela, ali pa sem samo prelena in želim da bi mi vse servirali na pladnju. Lahko pa samo da sem pač slabo pogledala in spregledala. Definitivno pa ne želim, da bi kdo namesto mene tekel ;)
- mene nisi nič prizadel, se mi je pa zdel tale tvoj odgovor nepotreben. Če te te in podobne teme motijo, pa postani admin in reši zadevo ali pa jih pač ne beri.

No, kar se pa mojega teka tiče, še vedno redno tečem, včasih 10ko, včasih manj. Gre mi super, uživam zraven in se ne obremenjujem preveč z "znanstvenimi" zadevami :).

Me pa nekaj še zanima. Kako je kaj z muskelfibrom. Imela sem ga ko sem šla teč prvič. Od takrat naprej ga nimam nikoli. Sem malo mazohista očitno, ker mi je rahel občutek musklelfibra všeč :). Ali to da ga nimam pomeni da ni zadostne obremenitve ali da je telo samo že navajeno na tek?

In še nekaj - včasih se mi zgodi, da isto razdaljo pretečem težje kot kakšen drugi dan, kljub temu da sem normalno spala, nič alkohola ali česa dan prej, skratka v čisto istih okoliščinah gre pač kdaj veliko težje. Počitka imam vmes vedno vsaj 1 dan. Se to dogaja tudi vam?
#276631
Arabo napisal/-a:Kot drugo bi izpostavil, da je bilo takih in podobnih debat na forumu že ogromno in se večinoma odgovori ponavljajo. Zakaj torej še vedno s takimi vprašanji na forumu? Mogoče bi svetoval vsem, da naj si preden kaj napišejo ali povprašajo lepo pogledajo celoten forum.


Mogoče zato, ker je to forum, prostor za debato. Meni se zdi pa ravno nasprotno, da bi morali novince spodbujati, da se oglasijo na forum. ker je to tudi priložnost, da se predstavijo, da pridejo v našo družbo. :!:
Tudi jaz sem se na forum prvič oglasila z začetniško temo, sicer ne z vprašanjem, ampak vendarle. In zelo se spomnim, koliko so mi pomenile zlasti spodbudne besede Venclja, ki je komentiral, da je 5 km za 35 min teka dober čas za začetnico. :D Hvala, Vencelj, in ostali!

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA