Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 icaa
#307487
Pozdravljeni!Imam problem, in sicer tečem že 1 mesec vsaj 5 krat na teden na tešče po 40 minut (6 km) ampak se nič ne zmanjša teža...pa tudi precej pazim kaj pojem in da ne jem po 7 uri zvečer. Rada bi shujšala vsaj 5 kg, maksimalno 8. Sem velika 1,60 m in težka 68 kg, Stara sem 25 let in sem pred dvema letoma še imela 60 kilogramov ampak ne morem nikakor več priti nazaj na to težo..Moti me pa da se mi maščoba najbolj nabira na stegnih in zadnjici. Zato me zanima, kaj naj naredim da izgubim ta stegna in ZAKAJ nisem še nič shujšala, čeprav hodim 5krat na tešče teč.. Moram omeniti še, da tiste dneve ko grem teč, vzamem eno uro pred tekom eno kapsulo lkarnitina, ostala dva dni na teden ko počivam pa vzamem eno kapsulo omega 3 . Najlepše vas prosim, da mi pomagate, ker sem že obupala in imam vsak dan manj volje da bi se sploh še ukvarjala s tekom in s katerimkoli športom,ker mi tako nič ne pomaga.. pomagajte mi prosim..ker sem že čisto nesrečna..
Uporabniški avatar
 Virtus
#307489
icaa napisal/-a:Pozdravljeni!Imam problem, in sicer tečem že 1 mesec vsaj 5 krat na teden na tešče po 40 minut (6 km) ampak se nič ne zmanjša teža...pa tudi precej pazim kaj pojem in da ne jem po 7 uri zvečer. Rada bi shujšala vsaj 5 kg, maksimalno 8. Sem velika 1,60 m in težka 68 kg, Stara sem 25 let in sem pred dvema letoma še imela 60 kilogramov ampak ne morem nikakor več priti nazaj na to težo..Moti me pa da se mi maščoba najbolj nabira na stegnih in zadnjici. Zato me zanima, kaj naj naredim da izgubim ta stegna in ZAKAJ nisem še nič shujšala, čeprav hodim 5krat na tešče teč.. Moram omeniti še, da tiste dneve ko grem teč, vzamem eno uro pred tekom eno kapsulo lkarnitina, ostala dva dni na teden ko počivam pa vzamem eno kapsulo omega 3 . Najlepše vas prosim, da mi pomagate, ker sem že obupala in imam vsak dan manj volje da bi se sploh še ukvarjala s tekom in s katerimkoli športom,ker mi tako nič ne pomaga.. pomagajte mi prosim..ker sem že čisto nesrečna..



Pozdravljena. Moj nasvet je, da se izogibaj sladkorju, živalski maščobi in beli moki. Vendar ne popolnoma, kolikor se pac da. Navaden bel kruh zamenjaj s polnozrnatim, testenine zamenjaj s polnozrnatimi, pravtako riž. Pojej veliko zelenjave. Po sedmi uri tudi lahko jes, vendar ne karkoli. Nemastno skuto recimo, solato z rastlinskim oljem.... Ne trgaj si od ust in ne stradaj. Jej veckrat na dan. Preberi si se kaj vec o prehrani. Vidim, da si sposobna kar veliko pretect. To kombiniraj s prehrano in naj ti bo tek v užitek. Ne teči na prazen želodec če ti ne odgovarja. Ce se ti da skaci kolebnico po intervalih z vmesnimi kratkimi odmori (15s). Ko bos lepo presvicna bo to to :) http://shujsati.blogspot.com/2013/05/hi ... ng-za.html tukaj si preberi zakaj je intervalni trening dober za izgubo maščob.

Skratka zdrav način prehranjevanja in čimveč gibanja in rezultati bodo tu. Palačinke, tortice, burgerji, piškoti... Čim manj :)

Lp
 icaa
#307490
Prvo bi se lepo zahvalila za odgovor; sem že mislila da me ne bo nihče upošteval. Drugače pa ja, pretečem lahko kar veliko,glede na to koliko kg imam...Na tešče mi paše teči, ker zgodaj ko vstanem takoj nimam apetita, ampak spijem samo 2dcl zeliščnega čaja (sladkam si že par let ne), kave pa sploh ne pijem, prav tako ne alkohola. Nevem kaj delam narobe, vem edino to, da so moje pregrehe sladke stvari, ampak te sem zadnji mesec res skoraj odstranila. Naj vam kot primer navedem današnji jedilnik: ob 7.30 tek (40 minut), nato 120g activia jogurt(jagoda) z eno žličko mešanih chia semen z lanenimi semeni plus ena pest ovsenih kosmičev. Zajtrk je bil ob 9 ih. Potem je bilo ob 12 kosilo in sicer pol krožnika golažove juhe plus en majhen košček kruha (velik kot tretjino dlani, res majhen) in sladica doma skuhan vanilijev puding 2 dcl. Ob 4 sem potem imela eno krizo in sem pojedla pol žemlje z eno rezino sira in dvema rezinama winer suhe salame in majonezo in še en puding 1 dcl. Za večerjo pa sem ob 19 ih pojedla eno hrenovko, paradižnikovo-paprikovo solato z malo majoneze. Vsak dan spijem okoli 2-3 litra vode ali zeliščnega čaja. To je to. Kaj je narobe in ali moram dodati še kakšno vadbo?

LP Ines
Uporabniški avatar
 Wega
#307494
Bodo borda drugi bolj natančno razložili ampak meni se zdi, da je bolje teči trikrat na teden po 12 km kot 5-6x na teden po 6 km. Teči ne prehitro, načeloma toliko da naj bi se lahko vmes pogovarjala.
Uporabniški avatar
 Virtus
#307499
icaa napisal/-a:Prvo bi se lepo zahvalila za odgovor; sem že mislila da me ne bo nihče upošteval. Drugače pa ja, pretečem lahko kar veliko,glede na to koliko kg imam...Na tešče mi paše teči, ker zgodaj ko vstanem takoj nimam apetita, ampak spijem samo 2dcl zeliščnega čaja (sladkam si že par let ne), kave pa sploh ne pijem, prav tako ne alkohola. Nevem kaj delam narobe, vem edino to, da so moje pregrehe sladke stvari, ampak te sem zadnji mesec res skoraj odstranila. Naj vam kot primer navedem današnji jedilnik: ob 7.30 tek (40 minut), nato 120g activia jogurt(jagoda) z eno žličko mešanih chia semen z lanenimi semeni plus ena pest ovsenih kosmičev. Zajtrk je bil ob 9 ih. Potem je bilo ob 12 kosilo in sicer pol krožnika golažove juhe plus en majhen košček kruha (velik kot tretjino dlani, res majhen) in sladica doma skuhan vanilijev puding 2 dcl. Ob 4 sem potem imela eno krizo in sem pojedla pol žemlje z eno rezino sira in dvema rezinama winer suhe salame in majonezo in še en puding 1 dcl. Za večerjo pa sem ob 19 ih pojedla eno hrenovko, paradižnikovo-paprikovo solato z malo majoneze. Vsak dan spijem okoli 2-3 litra vode ali zeliščnega čaja. To je to. Kaj je narobe in ali moram dodati še kakšno vadbo?

LP Ines


skuhan vanilijev puding 2 dcl, pol žemlje z eno rezino sira in dvema rezinama winer suhe salame in majonezo in še en puding 1 dcl, eno hrenovko, paradižnikovo-paprikovo solato z malo majoneze. to je problem :)
 storZ
#307504
Najprej odstrani razne pudinge, suhe salame, pa za božjo voljo majonezo. Suha salama je super vir nezdravih maščob, o majonezi je pa tako ali tako škoda besed. Poleg stvari, ki jih ne bi smela imeti na jedilniku tudi, če ne bi hujšala vidim sam problem v tem, da se poslužuješ hrane z visokim glikemičnim indeksom. Če bi bili tvoji teki daljši in intenzivnejši, potem to niti ne bi bil tako velik problem, ker telo nenazadnje potrebuje gorivo. Sladkarijam se ne rabiš popolnoma odpovedat, ker zna bit to velik problem, lahko pa jih zelo omiliš (še vedno jih je na jedilniku preveč). Jej ogromno zelenjave, tudi sadja vendar ne pretiravaj, ker vsebuje nenazadnje sladkor, pusto belo meso, od čajev pa ti priporočam zeleni (vendar pazi, da obenem piješ tudi dovolj vode, ker je zeleni čaj dokaj močan duaretik). Tako kot je bilo že napisano, jej polnozrnat kruh in riž, na jedilnik pa dodaj še kakšno ribo. Tiste tablete pa zaenkrat pusti pri miru, ker jih ne potrebuješ. Če želiš shujšati boš potrebovala disciplino. Pa še enkrat, ne dotikaj se več majoneze :D Obroke prilagajaj intenzivnostim. Če nimaš teka, zmanjšaš količino. Za malico ne jej kruha s sirom, ampak raje banano z nekaj oreščki. Toliko na hitro. Pa srečno! :)
Uporabniški avatar
 Scooby
#307507
Icaa...kot sem ti že v drugi temi povedal. Urejena prehrana! To kar si tukaj napisala, da ješ, je res skoraj najslabše od hrane.

Na tistem portalu, za akterega sem dal lin, lahko izveš ogromo o zdravem prehranjevanju.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#307508
Poleg vsega prej naštetega moram povedati, da samo tek za tiste s prekomerno težo, ki so bili dalj časa neaktivni ni najbolj učinkovit. Ne smemo pozabiti, da energijo porabljajo mišice. Torej, če želimo povečati porabo energije, moramo povečati porabnike energije, to pa so mišice. Tek ni najbolj primeren za večanje mišične mase.
Po drugi strani oseba, ki želi hujšati v največ primerih ima premajhno mišično maso, preveč maščobe in premalo kondicije, da bi s svojo težo, tekel dalj časa. Še slabše je to, da njegov organizem zelo neefikasno porablja energijo iz maščobnih virov. Da se tega nauči potrebuje veliko časa.
Prav iz tega razloga je za hujšanje najboljša kombinacija vaj z utežmi ali lastno težo za celo telo, da najprej okrepimo velike mišične skupine, ki bodo bodoči porabniki energije + aerobna vadba, na primer tek, da organizem naučimo efikasno porabljati energijo iz maščobnih virov. Ko dosežemo oboje, smo ustvarili "stroj", ki zmore in zna porabljati veliko energije na enoto časa. To je poleg "pametne" prehrane in vztrajanja pri spremembi življenjskih navad, za hujšanje najbolj pomembno.
Vse ostale varijante, ki igrajo samo na zmanjšanje vnosa "energije"(razne čudežne diete) in obenem ne povečujejo porabo in porabnike energije, so obsojene na neuspeh, oziroma samo kratkotrajni uspeh.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#307509
Scooby napisal/-a:Icaa...kot sem ti že v drugi temi povedal. Urejena prehrana! To kar si tukaj napisala, da ješ, je res skoraj najslabše od hrane.

Na tistem portalu, za akterega sem dal lin, lahko izveš ogromo o zdravem prehranjevanju.


Tu bi še dodal. Vse navedeno se, da doseči tudi brez bilo kakšnih dodatnih tablet in praškov :D .
Sami moramo utrvariti pogoje, da nam naše telo postane "fat burner", ne pa da kupujemo "fat burner" tablete, ki so večinoma neučinkovite.
Uporabniški avatar
 oven
#307515
Hmm...Moje mnenje je, da tek res ni učinkovita vadba za hujšanje...kot je že stara kot povedu...
Človek z prekomerno težo NI sposoben učinkovito kurit kalorije z samim tekom. Človek ki začne tečt, sploh če je pretežak ima nemalo problemov...
Človk brez kondicije lahko kolesari 2h skupaj...teče pa 30min, odvisno od terena in hitrosti...da ne omenjam da je kolo bolj prijazno do naših sklepov, se pravi manj možnosti za poškodbe...torej...kolo, za moje pojme, je 100x bolša varjanta za hujšanje kot tek....
Lepo počasi, na nižih obratih, glih tolk da začne pumpa vredu delatna na aerobnem območju....Pokurit kar se da in zdrava prehrana...rezultat bo defenetivno viden...
Uporabniški avatar
 Sončka
#307535
Ta tema je obupna!
Večna tema nas žensk.

Če si 2 leti potrebovala, da se zrediš, potem rešitev ne pride kar sama od sebe.
Tek na tešče prav nič ne pomeni, če potem pride zajtrk. :-) No, tole je hec.

Predlagam ti, da si priznaš vse male krizice, ki se pojavijo tekom dneva in tedna in meseca ter se jim na dolgi rok odrečeš (pa seveda za obrok več poješ). Tudi meni so se nabrale kile (ki jih žal nihče ne vidi, ampak jaz vem, da so :-)) in sem si 3 tedne zapisovala, kaj jem ter ugotovila, da se mi dostikrat dogaja malo tu malo tam in vsak večer se pojavi kar nekaj krizic.

Svojega jedilnika pa ne bom opisovala, ker me je sram priznati, koliko majoneze, kruha, kečapa, salam in podobnih svinjarij pojem. :mrgreen:

Škoda se mi zdi, da se ljudje tako trpinčimo s to hrano! Mislim, da je potrebno jesti vse, ampak res malo. Človek ko je enkrat velik res ne potrebuje veliko, ampak če se ukvarjaš s športom se tudi ne da na zrak premikati noge. In ob počasnem teku pol ure na dan ne porabimo toliko kalorij kot bi si ti želela. Pač.

Potem je pa tudi tukaj še genetika, ki je kakršna je, ampak je bistvena. Imam kolegico, ki je lepa in suha, pa pravi, če kaj več poje, več hodi na wc in da je škoda wc papirja. :-)

Tukaj pišem kot da sem kakšen strokovnjak. :-) Pojma nimam, opiram se na zdrav razum, ki ga vsakomur priporočam. No, to je tudi hec. :-) Mlada si še, jej kar ti paše, saj je še čas, da boš super zdravo jedla. Tek pa še vedno ostaja odličen način izgubljanja kil in pospeševanja prebave. Je pa le potrebno vztrajati kakšno leto.

Halo! Kaj pa vi tipi veste o hujšanju!!! :-)
 icaa
#307618
Hvala vsem za odgovore. Vem da bom morala odstraniti te stvari iz prehrane, najtežje bo z sladkimi stvarmi ampak nekak moram najti moč za odpovedovanje.. Drugače pa, zdaj 3 dni nisem šla teč, ker nisem imela časa, sem pa šla vmes na en daljši sprehod na okoliški vrh in ne morem verjeti, ampak tehtnica je pokazala 1 kg manj - pa sploh nisem 3 dni tekla. Čudno res, ampak tako je. V glavnem mene zdaj zanima, če ima kateri kakšen načrt vadbe, oz treninga da shujšam v stegna in tudi rit, ki so najbolj problematičen del mojega telesa. Ampak najbolj so stegna problem. Najlepše se vam zahvaljujem za pomoč. Ker v tej poplavi vaj z vseh strani je zelo težko najti najbolj primerno in učinkovito vadbo.
 ogi
#307622
Na zalost ljudje nismo zivali, ki so sposobne hujsati ali pa rediti se v tocno dolocen del telesa. Zato pomeni, da je pri nas potrebno shujsati na splosno, kar pomeni, da moras na splosno zmanjsati procent mascobe. Hujsanje samo v trebuh (ali pa kateri drug del telesa) na zalost pri ljudeh ne gre, pa ne glede koliko recimo trebusnjakov nekdo naredi, da bi izgubil obloge na trebuhu. Enako je seveda s stegni, ritjo itd.
 sitrader
#307655
Lahko vam podam nedavni primer ene gospe, kako ji je uspelo precej zmanjšati težo in jo tudi ohraniti.

Naj povem da je gospa bila že starejša in zaradi narave dela ki ga je opravljala precej malo mobilna, pa čeprav je šlo za stoječe delo. Kondicije neke posebne ni imela. Poskusila že številne prehranske diete in druge načine. Večina je bila uspešnih na začetku, potem pa je telo naredilo "rebound" efekt in jo s lakoto postopoma spravilo spet nazaj na prejšnji nivo.

Pomagalo pa ji je naslednje. "Projekt" če temu lahko rečemo je trajal vsaj 2 leti oz. bi lahko rekli da še traja, če upoštevamo da je sprememba življenskega sloga mišljena za stalno.

Šlo je za 3 segmente:

1. sladkorna dieta oz. temu bi danes rekli dieta z nizkim glikemičnim indeksom. Ta dieta, čeprav morda na začetku tečna, je nekako dosegla, da telo pri hujšanju ni sprožilo "rebound" efekta pri njej. Ko je shujšala, ni postala potem spet bolj lačna. Ta del mislim da je bil najtežji, saj je dejansko pomenil spremembo načina življenja (v tem primeru prehranjevanja). Naj posebej poudarim da gospa ni nikoli stradala. Stradanje namreč vrže telo v drug mehanizem.

2. Telovadba. Zdaj težko rečem točno kakšna telovadba. Bile pa so to različne vaje, ki so obremenjevale predvsem mišice trebuha, nog, deloma tudi rok. Kardio vadba ni bila pretirana oz. minimalno napram ostalim vajam. Čeprav je občasno gospa tudi hodila, mogoče kombinirala hojo s res kratkimi intervali teka. Mislim da zato, ker ji je drugače teža delala težave s sklepi.

3. V fazi ko je izgubljala kilograme si je pomagala še z zdravilom, ki je pri obroku znižalo absorpcijo maščob. Kasneje ne več.


Zniževanje ni šlo hitro. To takoj povem. V povprečju na začetku do 2 kg na teden (ko gre res hitro verjetno bolj na račun vode), kasneje pa mnogo mnogo počasneje. V dveh letih mislim da je prišlo na 20-25kg manj. Glavni uspeh pa je bil, da se je potem teža ohranila, brez občutka lakote. Stradanje ni nikoli prišlo v načrt. Samo sprememba prehrane in gibanja. Gospa je seveda zato tudi nadalje ohranila takšen življenski slog. Torej še vedno hrana z nizkim glikemičnim indeksom in še vedno občasna telovadba. Žal pa ne gre to v nedogled. Na neki točki dosežeš plato in se na tak način ne da več zniževati. Ampak po moje je bil osnovni namen dosežen. Kot za posledico se ji je tudi znižal pritisk, odmerek hipertenzivov se je praktično prepolovil oz. še več. Holesterol ni bil več mejen. Bomo videli koliko časa bo tako ostalo, ampak mislim da je rezultat zelo dober.

Mogoče bo komu koristila ta izkušnja.

LP
 icaa
#307660
res hvala da se je sploh kdo odzval na moj problem, ker me drugače v mojem okolju vsi ignorirajo, in mi govorijo da mi kao ni treba shujšati. Ampak vseeno mi ni še noben napisal, KATERE vaje in KOLIKO/KDAJ naj jih izvajam?Ker zdaj nevem če sploh naj grem zjutraj še teč ali pa naj grem raje na en sprehod..

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA