Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 mia
#767
Živjo!
Nedeljski maraton je mimo. Super dogodek in čestitke vsem, ki so pritekli na cilj. Sama sem tekla prvič na taki prireditvi in sicer 21 km v času 2,03. Ko gledam nazaj, mi je žal, da nisem tekla hitreje, ker so mi moči ostajale, le strah me je bremzal.

Pišem pa zato, ker me zanima naslednje:
Ali lahko treniraš tek doma na tekalni stezi in dosežeš enako kondicijo kot če bi tekel zunaj.
Tekalne steze še nimam in sem v dilemi z nakupom (če bi in katero?). :?:

Tek je namreč moj glavni šport a časa mi zanj čez dan ni.

V naprej se zahvaljujem za mnenja in morebitne nasvete. :?
LP MIA
Uporabniški avatar
 mitsch
#769
Nekaj časa sem se zanimal za nakup vendar se nisem odločil zanj. Razlog je predvsem ta, da sem se pozanimal in ugotovil, da se splača kupiti dražje in dobro in zaenkrat še ne grem v tak nakup.

-Ne kupuj tistih za 40.000, ker se na njih ne da teči več kot 5 minut.
-Pojdi to zimo v fitnes in se na steze najprej navadi in poglej, kakšna ti ustreza in koliko naj ima raznih funkcij, ki so ti v veselje in motivacijo.
-Potem se odpovej funkcijam, ki ti niso nujno potrebne in poglej še moč motorja, ki mora biti vsaj 2,5 konjske moči, ker če si maratonka boš na stezi dolgo časa in nočeš, da bi se ti pregrela in crknila.

Ko boš nekaj časa gledala steze različnih znamk, boš videla, da se dobri nakupi začnejo pri 150.000. Sam sem skoraj kupil eno za 350.000, vendar sem se kasneje premislil-mogoče se bom počastil enkrat, ko bom imel malo več denarja.
Uporabniški avatar
 Matevz
#770
Mitsch ima popolnoma prav, kar se tiče kvalitete. Ne kupuj poceni, ker bo to najdražji nakup na uro uporabe.

Ko pa potem začneš računati, ugotoviš, da je mnogo ceneje, če greš v fitness in tam odlaufaš 40-50 min, potem pa še malo pokvihtaš.

Kar pa se tiče primernosti treninga na traku in primerljivosti s "pravim" tekom je več različnih mnenj. Mišice so sicer nekoliko drugače obremenjene na traku ampak generalno nobeden ne zanika, da so učinki kljub temu pozitivni. Še posebej pa če tečeš malo v klanec.

Generalno pa je trak bolj izhod v sili in je bolje, da najdeš kakšno progo, ki je osvetljena in tečeš tam. Jaz sem, dokler sem živel še v Ljubljani pzimi (ponoči) tekel okrog Rožnika, kjer je cela pot osvetljena in lahko tečeš kadarkoli. Morda je za punce to malo drugače.
 mia
#771
Obema hvala za mnenje, mislim pa da se bom s prihodom nove plače (ha- ha-ha) odločila. Zavedati se morata, da si ženska pač ne more privoščiti nočnega tega po Rožniku ali kjerkoli drugod. Sploh pa še, ker za tek ne dobim kompanjona takrat, ko bi jaz imela čas. Potem je tukaj še družina (3 majhni otroci,...).
Skratka, pregledala sem ponudbo in izprobala nekaj teh tekalnih stez v fitnesu. Tam so res božanske, a so mi dali vedet, da se njihova cena začne pri dveh miljončkih naprej. :?
Za osebno uporabo najbolj svetujejo Tunturi - cena:399.000 sit -preveč.
Mislim, da se bom odločila za Hervisovo akcijo tek.steze Proform: znižana je na 200.000 in če dodam še maratonski popust pridem na 170.000. Statistični podatki steze mi ustrezajo. Nisem je pa še sprobala in upam, da me ne bo kako neprijetno presenetila, ker jo imam v mislih že pri sebi doma.

Ali kdo ve, kje bi našla program maratonov za leto 2004? Želim si postavit kake cilje, na internetu žal nisem še nič našla.

LP vsem - Mia
Uporabniški avatar
 mitsch
#772
Matevž, a si mogoče ekonomist. Mislim, da sva bila sošolca na faksu in se tudi dobro poznala. Saj poznam tvoj priimek, pa ga nočem javno napisat :)

Mia, dobro se boš imela. Steze so super stvar, aerobno je trening vreden toliko kot zunaj, samo občutki so še boljši. Mogoče se boš spomladi spet morala navadit na asfalt, ker pri stezi vendarle tečeš kot odgovor na hitrost traku, zunaj pa si ti tista, ki aktivno narekuje tempo.

P.S. To, da jo vidiš že pri sebi doma je pa nevarno. :) Temu se reče, da si se namedila. (med se ti cedi okrog ust). Zdaj je že jasno, da jo boš kupila.
Uporabniški avatar
 Matevz
#773
Kar se priimka tiče ni problema, ker ga lahko tisti ki ima interes najde tudi posredno npr. v rezultatih maratona. Je pa Slapničar. Lahko me pa direktno mejlaš na <a href="mailto:matevz@go.to">matevz@go.to</a>, da izvem kdo si.
Uporabniški avatar
 mitsch
#774
O. Sem bil prepričan, da si Hribernik in tudi kraj je bil pravi. Potem to ni to.

Kar se tiče stez še to. Marže prodajalcev so tu velike. Ko sem se zanimal za Tunturijevo stezo, me je prodajalec klical in se zelo trudil-kaže, da se mu splača.
Zato sem se pozanimal na Češkem in dobil tak popust, da sem Kettlerjevo stezo skoraj kupil, vendar ni šla v avto. In to kljub carini.

Mislim torej, da se bodo steze po vstupu v EU naslednje leto pocenile. Že znižanja, ki jih omenjaš Mia so velika. Če ne drugega, bo izbira večja. Proizvajalcev je dovolj.
Uporabniški avatar
 ero
#778
hoj,

mia napisal/-a:Ali kdo ve, kje bi našla program maratonov za leto 2004? Želim si postavit kake cilje, na internetu žal nisem še nič našla.


tule sem odpril novo temo in vanjo dal par linkov na koledarje. te zanimajo domače prireditve ali tudi tuje?
Uporabniški avatar
 ero
#779
lahko eno splošno vprašanje o tekalnih stezah?

jaz sem jo namreč uporabil le dvakrat v življenju. prvega poskusa pa ne bom pozabil. po kakih 10. kilometrih teka sem sestopil in kolena so se mi pričela tako tresti, da bi se gotovo sesedel kot prazna vreča, če se ne bi takoj vsedel :(

a ste se vi na drastično spremembo iz spodmikajočih se tal na nepremično podlago kaj lažje privadili? verjetno je potrebna praksa ...
Uporabniški avatar
 Matevz
#781
Nekaj sekund je tako kot ko prideš z ladje na kopno, potem pa je OK. Ne predstavlja nobenega problema.
 mia
#782
Tekalne steze - ja res je - občutek je dvakratno odbit:
- prvič, ko se nanjo postaviš in tečeš na visoki hitrosti, ne smeš niti za trenutek pomisliti, kaj neki bi se zgodilo, če bi na mestu obstal (npr. kot v naravi). V možganih se pojavi preblisk, kako letiš čez sobo in neslavno končaš na tleh :oops: :? . Meni so se na začetku te misli stalno vsiljevale in me posiljevale s smehom. Zdaj sem že čez to fazo in orodje resno uporabljam.
- drugič: če tečeš daljši čas se pri sestopu okolica vrti ti pa loviš sebe. Dlje kot tečeš močnejši je t.i. zaključni efekt. :wink:

V letu 2004 planiram teči male maratone (če pomislim na 42 km -morebiti konec leta- imam že zdaj želodčne težave9. Bomo videli.

Vsekakor pa sem vesela, da sem odkrila ta forum, ker me zanima vse v zvezi z tekom.
Fora: po teku na malem ljubljanskem maratonu nisem imela nič muskelfibra, po igri badmintona pa se komaj premikam.

Lp - Mia.
Uporabniški avatar
 miro
#783
Samo namig - 4.4. je maraton v Parisu.
Ima svojo spletno stran in se lahko že prijaviš ! Sprejeli bodo le 30000 tekačev zato je potrebno pohiteti s prijavo.
Jaz sem že prijavljen.
Lp
Miro
Uporabniški avatar
 ero
#784
mia napisal/-a:V letu 2004 planiram teči male maratone (če pomislim na 42 km -morebiti konec leta- imam že zdaj želodčne težave9. Bomo videli.


če res nameravaš teči večinoma na polmaratonih, imaš poleg slovenskih (Sežana, Radenci, Cerknica, Ptuj, Ljubljana, Ormož, ...) veliko možnosti še na Hrvaškem, kjer imajo v okviru Run Rebook Trophy večinoma polmaratone (Zagreb večkrat, Reka, Poreč, Varaždin, ...). Prvo priložnost imaš 16. 11. v Zagrebu (3x7 km okoli Jarunskega jezera).

Pa recimo Trst, Šmihel, ... Do takrat, ko bodo aktualni, bomo imeli skupaj že kompleten koledar, ne? :)
Uporabniški avatar
 ero
#785
miro napisal/-a:Samo namig - 4.4. je maraton v Parisu.
Ima svojo spletno stran in se lahko že prijaviš ! Sprejeli bodo le 30000 tekačev zato je potrebno pohiteti s prijavo.
Jaz sem že prijavljen.


Super! Greš gor v lastnem aranžmaju ali s kako agencijo?

Ko sem že pri tem - se kaka turistična agencija pri nas ukvarja s pripravo 'tekaških paketov'?
Uporabniški avatar
 miro
#788
Ero
Gor grem v lastnem aražmanu s prijateljem , mogoče dvema odvisno , če bo eden lahko zbral denar za potovanje. Več nas bo bolše bo.
Drugače pa organizirajo obiske maratonov tudi tekači Gorenja iz Velenja.
Z njimi sem bil v Pragi in Rimu. Omogočijo tudi ogled za navijače ,ki običajno tečejo na "fun run-u" kakih 5 km.
Sedaj zbirajo prijave za obisk maratona v Firencah in informativno za New York.
Na obeh "njihovih" mararonih sem se odlično imel - v Prago sta me spremljala celo otroka.
Same pohvale za organizatorje- družia Jerčič iz Podkraja pri Velenju!
Lp
Miro

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA