Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...

Kako vi dihate med tekom?

skozi usta
31
56%
skozi nos
4
7%
vdih skozi nos izdih skozi usta
15
27%
vdih skozi usta izdih skozi nos
Brez glasov
0%
drugo
5
9%
Uporabniški avatar
 gregorb
#1137
Ojla!
Trenutno berem knjigo Sproščeni tek (avtorja: Wim Lujpers in Rudolf Nagiller) :D
V njej sem spoznal, da pri teku že vse življenje napačno diham - namreč skozi usta. :oops: Avtorja pišeta, da je pravilno vdihniti skozi nos in izdihniti skozi usta. 8) Jaz pa ko začnem svoj pravi tempo uporabljam samo usta. :shock:
Zanima me kako vi dihate med tekom? :?:
Ali tudi maratonci vdihujejo zrak skozi nos in ga izdihujejo skozi usta?
Ali je ta tehnika možna le pri rekreacijskem bolj počasnem teku?
Nazadnje spremenil gregorb, dne 15 Dec 2003, 17:42, skupaj popravljeno 3 krat.
Uporabniški avatar
 bojanu
#1138
Tudi midva imava sposojeno to knjigo, pa sem jo ravno pri tem poglavju odprl in včeraj na teku nekaj poskušal. Za počase tek še gre, pri hitrejšem ali v klance pa ne. Bom pa še poskušal, saj naj bi s tem bilo povezano znižanje srčnega utripa, večji in bolj enakomeren vnos kisika ,....
Uporabniški avatar
 ero
#1141
hoj,

jaz že dolgo diham 'dvojno' - dva vdiha skozi nos in dva izdiha skozi usta, vse to v ritmu teka. tako dihanje mi je prešlo v kri, tako da sploh ne razmišljam več o njem. pri kakem šprintanju na koncu teka je pa seveda druga zgodba.

kakšna je pa tehnično pravilna tehnika?

le za medmet - vrhunski šprinterji pri teku na 100 m sploh ne vdihnejo ali pa največ enkrat do dvakrat :)
Uporabniški avatar
 Matej
#1142
Nimam prav veliko pojma o fiziologiji teka, ampak meni se zdi, da hitrejših tekov kot so "dolgi" in "počasni" teki pač ni mogoče prakticirati z dihanjem samo skozi nos. Meja, ki jo še zdržimo na ta način je tam okrog 65-70% max. srčnega utripa. Ob večjem naporu že prehajamo v območje aerobnega praga, ko se telo na vse kriplje bori, da bi si zagotovilo dovolj kisika. In skozi usta ga seveda dobi precej več kot samo skozi nos. Zaradi tega je to tudi koristen pripomoček za tiste, ki nimajo "pulsmetra", saj si lahko s hitrostjo, ki nam jo določa dihanje samo skozi nos, uravnavamo ravno pravšnji tempo za "dolge teke". Druga metoda za določitev primernega tempa je tudi "pogovorna" hitrost.

p.s.: Je pa res, da knjige nisem bral, zato jo težko komentiram.
Uporabniški avatar
 Dule
#1143
Gregorb na tvojo anketo sploh ne morem odgovoriti. Na daljšem teku seveda diham vendar mešano: vdihujem in izdihujem skozi usta ali nos, in to kakor pač nanese, če je intenzivnost zelo velika skozi usta, če pa umirjena intezivnost potem skozi nos
Nazadnje spremenil Dule, dne 15 Dec 2003, 15:58, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
 gregorb
#1146
Sem si kar malo oddahnil - skozi usta! :lol:
Vidim, da večina torej tudi diha skozi usta.
Avtorja omenjene knjige pišeta, da naj bi sicer z vdihom skozi nos dobil več kisika v pljuča, kot skozi usta.
Bom malo prakticiral v praksi tale nos, pa bomo videli kakšni bodo rezultati! :idea:
Uporabniški avatar
 gregorb
#1149
Hvala Ero!
Očitno sem spregledal, da tale, ki naj bi bila sploh pravilna manjka! :oops:
Že popravljam! :wink:
Uporabniški avatar
 gregorb
#1152
Ojla, kot ste verjetno opazili, je anketa malo podivjala. :twisted: Kot da bi nam računalnik rad povedal, da lahko dihamo tudi samo z usti. Upam, da me bo Ero rešil iz zagate. :oops:
lep pozdrav
Gregor
Uporabniški avatar
 Dule
#1153
Joij koliko možnosti dihanja, dosedaj sploh še nisem razmišljal med tekom o načinu dihanja :lol:
Uporabniški avatar
 ero
#1155
hoj,

anketa se nam je tehnično (potem, ko smo začeli komplicirati) malce ponesrečila. po spominu sem še enkrat vnesel ponujene odgovore. Gregor, je v redu?

vaših klikanj na odgovore pa seveda ne morem vnesti. zato vas prosim, da še enkrat glasujete - hvala!
Uporabniški avatar
 gregorb
#1160
Kaj bi mi brez Erota!
Ok je!
Uporabniški avatar
 miro
#1163
gregorb

Tudi jaz sem prebral to knjigo, vendar se mi zdi , da avtorja pišeta o vzdihu in izdihu skozi nos.
Jaz sem poiskusil s to tehniko ,kjer naj bi več delala prepona vendar mi ne gre in se samo mučim , če to prakticiram.
Res lahko pri zmernem teku opravim globok vzdih skozi nos ,toda izdihnem vedno skozi usta.
Pri hitrem teku pa ponavadi diham skozi usta.
Mislim pa da je najbole , da dihamo tako , kot smo navajeni saj je vsak drugačen idividium.
Tako je moje mišljenje.
Lp
Miro
Uporabniški avatar
 gregorb
#1167
Tudi jaz sem preizkusil to tehniko in samo skozi nos mi ne gre, dejansko se matram. :x
Kar pa mi je šlo kar dobro je vdih skozi nos in izdih skozi usta. :lol:
Je pa res kar praviš - 100 ljudi 100 čudi!
Sam pa se še nisem čisto odločoli kako bom v bodoče dihal, samo skozi usta tako kot sem do sedaj ali bom poskušal tole novo metodo nos-usta.
Uporabniški avatar
 bojanu
#1169
V knjigi piše, da naj bi privajanje trajalo mesec dni in dajejo primer Tomaža, ki se je pripravljal na maraton, osvojil pravilno tehniko dihanja in v dveh mesecih izboljšal kilometrski čas za 30 s ob sočasno nižjem pulzu za 10 do 12 :roll: Zanimivo :idea:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA