Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 eneja_
#120332
evo me...dobili ste še eno pripadnico teka....

Začela sem pred tremi dnevi...predvsem zato,ker sedim v pisarni po 8 ur in več in sem popolnoma zakrnela....treba je nekaj narediti zase,se razmigati.

OK,gremo kar na tek....problem je v tem, da nimam pojma glede teka....berem vse možne nasvete,a včasih ne najdem vseh odgovorov na vprašanja....
nisem ravno brez kondicije...dva do trikrat tedensko sem šla na sprehod (50min), zares hitra hoja,da se zadihaš.,poleg tega vsak dan prehodim stopnice vsaj dvakrat v 5. nadstropje.
Po isti poti sem začela teči...trenutno pretečem pribl. polovico poti, ostalo hitro hodim.
Koliko časa naj bi trajal začetek teka?
Tekla sem dva dni zapored, drugi dan že veliko bolje, pravilno dihala, ni me več špikalo nikjer,ipd.. :lol:

Včeraj me je presenetila bolečina v mišicah na nogah...stegna...ne morem narediti predklona, čisto sem zakrnela....
Mišice so trde, boleče, če se spravim delat raztezne vaje. Počutim se čisto zlomljena....pa drugi dan sem že z lahkoto tekla...včeraj sem imela en dan pavze in sem namerava delati intenzivno na razteznih vajah,pa ni šlo.
Naj omenim,da je oprema solidna...od tekaških copat, do tekaških hlač in jaknice.

Kaj delam narobe,na kaj moram paziti in biti pozorna?

Super forum ste, moram vas pohvalit.....in hvala za vse nasvete....saj vem,da sem smotana..ampak sem le popoln začetnik.....
;)
prosim za razumevanje.... ;)
Uporabniški avatar
 javor-18
#120334
evo še ena tekačica, super.
Tudi tukaj boš dobila nasvete, da se ven ne vidiš. ko odprem novo sezono začnem vse skupaj počasi(vsak drugi ali tretji dan), predvsem pa se poslušam. Po koncu teka se dobro raztegni, da preprečiš musklfiber, ki ga imaš sedaj. Koliko časa... toliko, da si po teku sposobna še kaj narediti. obstajajo sicer različni programi, če ti je to ljubši način? Da boš pa lahko dobro tekla sta pomembna red in disciplina, po moje, bolj kot vsi pulzi, intervali, hitrost in podobno, pa tudi hrana je pomembna. Uživaj v teku in lep dan! :wink:
Uporabniški avatar
 miro
#120335
Eneja,po mojem si pričela preveč intezivno, dobro počutje in želja po hitrem napredku te hitro zaneseta.
Tudi tukaj na forumu imaš veliko programov za začetnike, poišči jih in po pameti, napredek bo zagotovo prišel.
Lp
Miro
 spela*
#120337
Pozdravljena!
Glede na to, da sem tudi jaz začetnica, ti bodo drugi verjetno dali bojšne nasvete. :wink:
Zna biti, da si pretiravala. Polovica poti, ki jo prehodiš v 50 minutah, pomeni, da si tekla dobra 2 km, in če si imela pri tem težave z dihanjem, bi rekla, da si tudi tekla prehitro. Poleg tega ti bodo vsi rekli, da ni dobro, da kot začetnica tečeš vsak dan.
(Jaz sem sicer tudi že začela z dobrima 2 kilometrama teka, ampak grem stavit, da sem tekla veliko počasneje od tebe, poleg tega sem že takoj upoštevla to, da imam med posameznim tekom dan premora.)

Po teku pa je priporočljivo opraviti tudi raztezne vaje, pa bodo bolečine manjše. :wink:

Sicer pa dobrodošla!
Uporabniški avatar
 bucko
#120338
Samo ne preveč intenzivno na začetku, ker se ti lahko potem tek zamiri. Sam sem začel pred tremi leti in zame je bil uspeh na začetku preteči krog(1,6km) ali dva okoli hiše. Nato se je postopoma razdalja daljšala, do 10km. Zelo dobro je če tečeš v kakšnem rekreacijskem pokalu, sam tečem v Dolenjskem tekaškem pokalu in moram priznati da je odlično. Motivacije ti ne zmanjka. Potebno je teči z glavo po svojih zmožnostih in da se zraven še dobro imaš :wink:
Uporabniški avatar
 Classix
#120340
Dobrodošla :!:

Tudi sam se uvrščam v kategorijo začetnikov, vsled tega le nasvet ali dva. Nikoli, toda res nikoli pred začetkom in po koncu teka ne pozabi na raztegovalne vaje. Priporočam knjigo ''Streching'', avtorja se žal ne spomnim. Hop v knjižnico, sposodi si jo in si prekopiraj tisti dve strani, na katerih so raztezne vaje ''prije'' in ''poslije'' trčanja.
Če se le da, si med dvema vadbama vzemi dan odmora...telo absolutno potrebuje svoj čas za regeneracijo. Na netju si poišči nekaj programov vadbe (če je tvoj cilj recimo preteči 10 km, v iskalnik preprosto vpiši ''10 k''), izberi tistega kateri se ti zdi najprimernejši ter se ga drži kot pijan plota.
Ko boš prebirala forum, boš prej ali slej naletela tudi na sledeče... http://wega.podzone.net/wordpress/?p=3
...beri, teci in uživaj!

LP
Matjaž
 eneja_
#120342
kako ste prijazni......hvala vseem!
ma,dvomim,da sem preterala....pa sej sem prej se tud zmigala ven pa skoraj na pol tekla, tako hitro hojo imam....

ja,raztezala se res nisem dovolj mogoče....
včeraj sem imela dan počitka,danes gremo opet v akcijo....
je pa smotano vreme, spet sem začela kihat, smrkat, celo telo me boli....ma,bedarija največja...pa ravno zdaj,ko imam izpite, vso opremo, največ volje in zagona....če počakam še kak dan doma,bom ziher spet cela pomehkužena in s čokolado v roki....in tega nočem...
Uporabniški avatar
 incic
#120351
Je full velka razlika med hitro hojo pa med tekom.... Pri teku izvajaš na mišice veliko večje obremenitve, saj sta v določenem trenutku obe nogi v zraku pri hoji pa je vedno ena na tleh.... zato je težko primerjati hitro hojo in tek.

Bi ti pripotočal ta krog ki ga maš da najprej eno minuto tečeš pa 1 hodiš... teden dni pozneje 2 tečeš pa eno hodiš in tako postopoma privadiš telo na tek. Pripopročam ti da se po vakem teku temeljito raztegneš. (bo dosti manj bolečin v mišicah.
 eneja_
#120354
mhm....razumem,ja.....
jaz sem se pa ful gnala,koliko lahko naenkrat največ pretečem,da ne bom izpadla ko neka kura,ki ne more niti 500m pretečt naenkrat....

;)

hja,človek nima pojma...si misli,da je tek tako enostaven...pač začneš s tekom čisto tako....tek je tek...ni neka znanost....ampak je res...vsepovsod so neke osnove,ki jih moraš spoštovat....in se jih držat....
priznam....

uf,me še veliko čaka očitno......;) saj bo....
Uporabniški avatar
 dexi27
#120355
Zdravo!
Lepo, da imamo še eno tekačico, no lahko ti dam še nekaj nasvetov glede teka oz. pridobivanja kondicije.
Veliko pzornost nameni ogrevanju pred tekom, najblolje je da odtečeš par minut, nato pa narediš nekaj vaj za ogrevanje, prav tako ne zanemari raztezanja po teku, kar je zelo pomembna komponenta tekaškega treninga.
Bi ti pa priporočal, da se ukvarjaš tud z kakim drugim športom, npr. kolesarjenej, hoja v hribe itd. in s tem nadomesti kakšen dan ko ne tečeš, ker vem, da je včasih teško mirovat.
Pa veliko užitkov pri teku.
 eneja_
#120363
uf...hvala,hvala za nasvete....

brez skrbi....druga strast so rolerji...pa pilates vaje.....
neki bomo že najdl.....ni hudič....


ja,raztezanje.....bomo se potrudili....

hvala še enkrat!
prijeten dan...
 p+o+l+o+n+a
#120391
tudi jst sem nova. sam nekaj iskušenj že mam. predlansko leto sem začela julija in neslavno s tekom končala oktobra istega leta. takrat sem zaključila kariero prav zaradi prevelike vneme in želje po čim boljših rezultatih,... rezultati so bili, zame, odlični. nisem si mislila, da bom zmogla te silne km že kar kmalu osvojiti. ampak kasneje se mi je začela poznati utrujenost, slaba volja pred tekom...

tako, da sedaj ponovno začenjam. poskušam popraviti napake, ki sem jih delala in začeti postopoma.

srečno vsem.
Uporabniški avatar
 mediterano
#120394
Definitivno preveč kilometrine za začetek. Zmanjšati pa si vzeti malo več počitka, telo se mora namreč navadit na vse skupaj!

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA