Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 mare
#8012
Doslej sem pri vseh nasvetih za trenig (v knjigah, na internetu, na forumih) zasledil samo nasvete za trening maratoncev in tistih, ki to želijo postati. Zdi se mi, da vlada prepričanje, da med rekreativci tečejo na krajše razdalje le tisti, ki ne zmorejo daljših (ali pa so v takem ciklusu, da ne smejo teči dolgih tekem). Mene zanima, koliko se trening tekačev, ki želijo biti dobri na recimo 10 km razlikuje od treninga maratoncev. Ali kdo od forumovcev pozna kakšen program treningov za čimhitrejši tek na 10 km.
Uporabniški avatar
 ero
#8014
mare napisal/-a:Ali kdo od forumovcev pozna kakšen program treningov za čimhitrejši tek na 10 km.


hoj,

priporočam ti Slika:

AVTOR................... : Brown, Richard L., Henderson, Joe
NASLOV.................. : Fitness running
IMPRESUM................ : Champaign (Il) : Human kinetics, cop. 1994
ZBIRKA.................. : (Fitness spectrum series)
ISBN.................... : 0-87322-451-5

v njej najdeš predloge programov od 5km do maratona in od začetnih do tekmovalnih nivojev. še najbolj mi je všeč sistem vaj, saj avtorja nanizata šest (če se dobro spomnim, knjige nimam doma) sklopov vaj, ki jih potem kombinirata v programe. tu je še koncept date pace / goal pace, ki služi kot osnova za obremenitev pri izvajanju vaj.

mogoče se sliši komplicirano a ni tako hudo.
 Odzadnjak
#8030
Mare, v bistvu je "narobe", da se mnogo rekreativcev meče na maraton, ker jih je veliiiiiiko za maraton preslabo pripravljenih. O tem je dober članek v zadnjem Vrhunskem dosežku.

Toda ljudje imamo različne cilje in mnogim je še prav poseben magnet preteči neko dolgo razdaljo.

Krajše proge in hitrost je malce drugačna pesem, ko je treba delati intervale, teke hitrejše od tekmovalne hitrosti, razne poskoke in druge vaje - vse to pa terja mnogo več napora in truda. S polnim želodcem se da lepo počasi tečt, hitrih intervalov pa ne.

Neka oranžna knjiga v slo. obstaja (a la "Uživaj v teku"), samo da jo najdem na cobissu pod pravim naslovom...
Uporabniški avatar
 sbojan
#8064
Hal Higdon ima na svojih straneh http://www.halhigdon.com/index.html vse programe treningov od 5 km do ultra maratona ločeno na 3 stopnje (za začetnike, "srednje" in izkušen tekače).
Uporabniški avatar
 mare
#8858
Hvala vsem trem za odgovore. Že študiram literaturo, treniram pa seveda po svoje.
Uporabniški avatar
 strelec30
#9700
Ne vem,od kod ti podatek,da je tek na 10km tek na srednje dolge proge.Po pravilih Mednarodne atletske zveze je vse,kar je daljše od 3000m tek na DOLGE PROGE!!Prosim,da to upoštevaš.
Uporabniški avatar
 ero
#9715
strelec30 napisal/-a:Ne vem,od kod ti podatek,da je tek na 10km tek na srednje dolge proge.Po pravilih Mednarodne atletske zveze je vse,kar je daljše od 3000m tek na DOLGE PROGE!!Prosim,da to upoštevaš.


pustimo atletsko zvezo in njena pravila - zame je vse tja do 15km šprint :)

če primerjam svoj povprečni pulz na 'kratkih tekih' (do 15km), je ta okoli 175, na daljših (polmaraton, ...) pa ne preseže 165Hz. torej ...?

kar se pa treninga tiče, je stvar jasna. krajša je ciljna razdalja, več in krajših intervalov je treba delati... prilagojeno seveda nivoju posameznika. za elegantno preživetje polmaratona ali maratona res ne rabiš intervalov, za hiter tempo na 10km teku pa zelo!
Uporabniški avatar
 strelec30
#9751
Dolžina teka ni nekaj,kar bi bilo merjeno s tvojim pulzom.Če me kdo vpraša,s katero disciplino se ukvarjam,mu rečem,da sem dolgoprogaš,ne glede na pulz,pa kilometrski čas.Tečem teke,daljše od 10km (tekmovalno) in to je tek na dolge proge,za razliko od recimo od mojega bratranca,ki je pa srednjeprogaš-trenira tek na 800m.Že v sami tehniki je recimo med tekom na 10km in med tekom na 800m velika razlika.Razumeš?Ni vse samo v pulzu,ampak zate je pulz očitno edino tisto pravo merilo.
Uporabniški avatar
 ero
#9790
hoj,

strelec30 napisal/-a:Ni vse samo v pulzu,ampak zate je pulz očitno edino tisto pravo merilo.


pulz zame sploh ni merilo temveč le eden izmed podatkov. je pa lahko dober pokazatelj pripravljenosti, vloženega napora in še marsičesa, kot gotovo veš bolje od mene.

če gledaš skozi oči rekreativca, so (po mojem mnenju) na svetu le kratki in dolgi teki. tek na 800m za rekreativca ni tek, razen če ni čisti začetnik in se šele privaja na tek.

iz tekmovalnega stališča pa obstajajo teki od 60m do ultramaratona in skoraj vsaka razdalja je zgodba zase.

prvotno vprašanje je bilo, kako se pripravljati in dobro pripraviti na rekreativne teke na 10km.
Uporabniški avatar
 mare
#9794
strelec30 napisal/-a:Dolžina teka ni nekaj,kar bi bilo merjeno s tvojim pulzom.Če me kdo vpraša,s katero disciplino se ukvarjam,mu rečem,da sem dolgoprogaš,ne glede na pulz,pa kilometrski čas.Tečem teke,daljše od 10km (tekmovalno) in to je tek na dolge proge,za razliko od recimo od mojega bratranca,ki je pa srednjeprogaš-trenira tek na 800m.Že v sami tehniki je recimo med tekom na 10km in med tekom na 800m velika razlika.Razumeš?Ni vse samo v pulzu,ampak zate je pulz očitno edino tisto pravo merilo.

Hej strelec, saj sem lepo napisal, da me zanimajo metode treninga tekov do 10 km in krajše. Vsem je bilo jasno, da nisem mislil na stadionske teke razen tebi.
Uporabniški avatar
 runner
#9799
Vsem je bilo jasno, da nisem mislil na stadionske teke razen tebi


mare, prosim probaj imeti drugacen pristop na TF...

ok pustimo zdaj to... mogoce ti lahko jaz pomagam s planom treningov za 10 km.

Kar rabim je e-mail naslov kamor lahko posljem mail s prilogo.
lep pozdrav
runner
Uporabniški avatar
 strelec30
#9804
Mare,jaz pač ne znam brati tvojih misli.Če je pa bilo vsem drugim jasno,le meni ne,kaj ti misliš,pa se opravičujem.Mislim,da je dobro,če se tudi na tem forumu spustimo v kako debato,pa ni treba da to pomeni kaj slabega.
Ero,saj se strinjam s teboj da je pač pulz en dober pokazatelj telesne pripravljenosti.Upam,da veš,kaj sem hotel povedat,pa bom uporabil za to eno prispodobo:mislim,da ima Gebreselasie pri teku na 10km drugačen pluz kot ti ali pa jaz,pa zato to še ni sprint.Tudi Paul Tergat teče maraton v hitrejšem tempu kot ti ali pa jaz (čeprav verjamem,da si dobro telesno pripravljen),pa za njega maraton zato še ni sprint.Je še vedno maraton.
Hvala za razumevanje pa dobre noge želim obema!
 Odzadnjak
#9816
Kar se terminologije tiče, ima strelec prav. Po drugi strani pa ni pričakovati, da so člani tega foruma hudo podkovani v atletskih pravilih, terminologiji itd. Zato bi jaz omilil "ostrino" nastopa, je pa prav, da se opozori na napake. :wink:

Meni je na tem forum OK ravno zato, ker so "ta glavni" pravi rekreativci, ki imajo povedati veliko zanimivega, duhovitega, dobronamernega in jim konec koncev sam rezultat niti ni tako pomemben, čeprav težijo k napredku. Nič ne de, če kdo kdaj ustreli malo mimo. Vsak išče svoje poti...

V več kot 10. letih druženja z zagrizenimi tekmovalci kjer nam je štel le rezultat, so se debate rahlo izpele in se mi zdijo tukajšnje zgodbe, mnenja in razmišljanja prava poživitev in obogatitev, da, celo motivacija.
Uporabniški avatar
 ero
#9820
hojla,

seveda se razumemo :) in v bistvu smo prišli na skupno točko. in tudi Mare bo dobil svoj program - happy end takorekoč :)

drugače nam je pa uradna terminologija jasna. vsaj strelcu in odzadnjaku kot atletoma in meni kot bivšemu atletskemu sodniku bi morala biti :twisted:

zgodba o pulzih je pa še bolj jasna - merilo in opora je tvoj lastni pulz in ne pulz soseda ali svetovnega prvaka :D

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA