prostor za debato o (ne le tekaški) športni opremi. obleka, obutev, pripomočki ... vprašanja, predlogi, nasveti, uporaba, ...
 COF
#38575
Moj problem: pri daljšem teku me ponavadi boli koleno in tudi kolk. Poleti manj, pozimi ko zemlja "zmrzne" in copati otrdijo, pa kar precej.

Lani v jeseni sem slučajno poskusil en stari model Nike Air (ima prozoren podplat, zgoraj je srebrne barve) - in bolečine so izginile. Tlak v podplatu je namreč z leti padel, vse je bilo mehko ko "puter", blaženje je bilo izredno. Copati so sedaj zanič (nazadnje sem si malo poškodoval ahilovo tetivo), jaz pa sem zgruntal, da

rabim nove copate z izjemnim blaženjem. Vse ostalo je očitno bistveno manj pomembno.

Tečem od 0 do 45 km/teden, mešan teren, ravnina. Stopalo je nevtralno (niti pronator, še manj supinator) - po obrabi podplata sodeč.

Trgovine sem pregledal - Mizuno wave rider in wave pursuit so se mi zdeli mehki, Asics gel 1090 pa trši. A samo v roki. Ko sem tekel malce okoli, sem se zmedel in zaenkrat počivam.

Kakšen namig? Naj se omejim na kakšno kategorijo copat? Recimo tiste za "dirke", ki bi naj imeli višje blaženje?


COF :?:
Uporabniški avatar
 Veggie
#38581
nike skylon, nike span triax


PS. Copati za tekme so resda mehki, ampak se ponavadi hitro "zbijejo"
 dpop
#38623
COF napisal/-a:Recimo tiste za "dirke", ki bi naj imeli višje blaženje?


:shock: :shock: :shock:

Zdaj pa jaz ne vem... ali jaz ne znam angleško ali pa so kaj novega
pogruntali pri razvoju športnih copat

Various studies conclude that racing in a flat will shave
between two and four seconds from each mile split. This additional
speed does not come without consequence, however. Less weight
means less cushioning, less stability, less durability—and a
greater injury risk


Prepisano iz http://www.runningtimes.com/shoes/04web/04racing.htm

1494 Darko

P.S. Bi si upal stavit, da cushioning pomeni blaženje...
 PPoce
#38657
Vsekakor Nike Pegasus (za Skylon bi lahko rekli da so lazja in malo manj blazena razlicica pegasusa, drzilo realno cca. pol tolk kilometrov kot pegasus). Span Triax pa malo bolj enostaven copat vsekakor pa ne tako mehak kot Pegasus.
LD
 Oli R
#38842
Jaz sem frišno ubodel Nike Air Structure Triax in je super mehko, dal sem še en mehek vložek pod original vložek in tečem kot na fedrih...

Sem gledal še Asics Gel, ampak mi na nogo niso dobro pasale v srednjem delu.
Uporabniški avatar
 Veggie
#38845
PPoce napisal/-a:Vsekakor Nike Pegasus (za Skylon bi lahko rekli da so lazja in malo manj blazena razlicica pegasusa, drzilo realno cca. pol tolk kilometrov kot pegasus). Span Triax pa malo bolj enostaven copat vsekakor pa ne tako mehak kot Pegasus.
LD


Se ne bi strinjala....

Skylon je tak mehki, da ga skoraj ne mores zbiti.... mogoce je njegova "zivlj. doba" res 2x krajsa kot pegasus, ampak to na racun zgornjega dela, ki se prej utrga!

Span triax pa je tudi mehki, vendar tanjsi -zato se ga prej zbije kot pegasuske. Glede "mehkobe" pa si lahko parirata -vsaj dokler jih ne "ponucas"
 COF
#38927
Vrgel sem se na Nike.com in pogledal kaj pravi proizvajalec.

Kantara II in SHOX FSM bi naj bila modela z najmočnejšim blaženjem.

Kantara II so mi bolj všeč - cena pa, huh, krepko čez 30 k SIT.

Jih je kdo že preizkusil? So res tako dobri kot so dragi?


COF :?:
Uporabniški avatar
 MihaPR
#38928
Probal prejšnjo kantaro in res, blaženje kot nikdar do takrat in nikdar potem, razen nike shox niso ble tok blažene, res pa da zadeva bolj za treninge ker je kar težek copat :)
Uporabniški avatar
 Tatjana
#38929
Veggie napisal/-a:Skylon je tak mehki, da ga skoraj ne mores zbiti.... mogoce je njegova "zivlj. doba" res 2x krajsa kot pegasus, ampak to na racun zgornjega dela, ki se prej utrga!


To pa res! Jaz imam skylonke en mesec in sem z njimi pretekla okoli 250 km, pa ne vem če bodo zdržale še enkrat toliko, ker mi bodo palci prej ven pogledali :lol: Drugače pa so super copate!
 MKC
#258043
Vprašanje :)

Ali je pri tehniki teka, ko ne tečem(o) "na peto" pač pa na sprednji del stopala, tako kot naj bi se teklo boso, sploh važno blaženje?
Naj bi v tem primeru še vedno pazili na tistih nekaj 100km, ko blaženje ni več 'pravo', ali to ni važno?
Uporabniški avatar
 dexi27
#258044
Se mi zdi da dobra stvar za podebatirat 8)

Sam sem v zadnjem času dosti delal na tehniki teka, se pravi na pravilni tehniki, kjer se pristaja s sprednijm delom oz. s celotnim stopalom ne pa na peto.

Ključno pri tej tehniki je to, da če sploh hočeš tako tečt morš met copate, ki so primerne za to. In to so danes predvsem t.i. minimalistični modeli. No že samo ime pove, da tu ni glih nekega blaženja... Jaz sem k zadevi pristopil bolj na mehek način in to ako, da sem najprej kupil copate, ki imajo podplat iz enega kosa, kjer peta ni več ločena in ponavadi dvignjena od prednjega dela (lunar serija Nike, npr.). Z začetkom uporabe teh copat, takoj ugotoviš , če preveč pristajaš na peto, saj peta ni več tak močno blažena in takoj začutiš bolečine v nej (no vsaj jaz sem jih). Je pa sam podplat tako narejen da tekača prav sili k teku po prednjem delu stopala. Seveda pa taka tekaška preobrazba vzame kar nekja časa in volje, vendar se splača :wink:

Jaz sem nato zadevo nadgradil z nakupom minimalističnega modela Brooks Greensilence. to pa je res copat s popolnoma ravim podplatom in ti druga kot pravilna tehnika teka v njem ne preostane.

In zaključek je zame tak, če tečeš pravilno ne potrebuješ ne vem kakega hudega blaženja saj se sile prenašajo pravilno na ostale dele telesa.

In kak pomen ima zdaj blaženje, če ga pa sploh ni oz. je minimalno :wink: :?: Česar ni pač ne morš uničit :wink:
 MKC
#258045
Tudi jaz sem pred meseci začel to 'učenje' z Nike Lunarglide. Prva dva tedna je bila bolečina v mečih grozna :)
Sedaj pa mi je že čudno oz. težko teči 'na peto'.
To se vprašal tudi ravno iz tega vidika, ker pač tako naj bi se teklo, ko smo ljudje bosi. Blaženje med bosim tekom = 0. Torej, če tečemo tako v copatih in tisto original blaženje popusti, nam še vedno ostane nekaj blaženja. Iz tega sklepam, da zaradi pomanjkanja blaženja pri tej tehniki ni ravno paničariti in menjati copatov tako pogosto kot naj bi se menjalo.
Uporabniški avatar
 Forrest
#258048
Pozdravljeni!
Mi lahko kdo pove,če so superge Adidas adizero F50 runner M primerne za tek na prednji del stopala.Iščem namreč copate za hitrejše treninge in tekme (od 10 km pa do maratona).
Prosim še, če mi lahko kdo našteje nekaj primernih modelov od Adidasa,Mizuna.
Imam pa 76kg.
Uporabniški avatar
 Biz
#258049
Ste pa našli staro temo...

Spoznanje v zvezi z bosim tekom počasi prodirajo, tako da raziskave, ki jih navajajo kažejo, da več blaženja pomeni v bistvu večje obremenitve za sklepe (zdaj ni tukaj prostora, da bi šel v detajle). Pa tudi več poškodb. Tako da se prejšnja dogmatika podira. Pa naj povedo bosonogci ljubiteljem ekstra podloženih čevljev, če so bili v zadnjem času kaj poškodovani.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA