teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#178420
anže07 napisal/-a: znanstveno lahko povem -lahko se le poveča
manj je trebušne maščobe večji je -to je res in tek zmanjšuje tebuh :wink:

Tokrat sem podvomil v znanost. Zakon diametralne proporcionalnosti govori, da vsako telo, ki spremeni maščobe v meso, postane toliko lažje, kolikor se je znižal odstotek holesterola. Amen.
 tadej.
#178441
Z slabim holesterolom je tako enostavno ne ješ nasičenih maščob ter hrane bogate z holesterolom. Dobri holesterol dviguješ z nenasičenimi maščobami.
 luzr
#178676
ZdravkoC napisal/-a:
anže07 napisal/-a: znanstveno lahko povem -lahko se le poveča
manj je trebušne maščobe večji je -to je res in tek zmanjšuje tebuh :wink:

Tokrat sem podvomil v znanost. Zakon diametralne proporcionalnosti govori, da vsako telo, ki spremeni maščobe v meso, postane toliko lažje, kolikor se je znižal odstotek holesterola. Amen.


Vauuuuuuuu, koliko mišic bom pridobil, ko bom zmogel tako trenirati.
Na trebuhu bom imel namesto špeha samo pršut.
 Gregi
#178677
tadej. napisal/-a:Z slabim holesterolom je tako enostavno ne ješ nasičenih maščob ter hrane bogate z holesterolom. Dobri holesterol dviguješ z nenasičenimi maščobami.
Hmmm, naj me nekdo popravi, če se motim, ampak ali ni tako, da holesterol iz hrane pravzaprav ni tisti, ki se potem "pretaka" v kri ampak organizem sam proizvaja holesterol, ki ga potrebuje. Kolikor sem seznanjen je pri zmanjševanju stopnje holesterola potrebno najti vzrok, zakaj telo proizvaja prekomerno količino le-tega in zdraviti vzrok... Lahko pa je to stres, metabolizem, premastna, presladka, prepapricirana hrana, ipd...
Kolikor mi je tudi znano samo gibanje (tek, kolo ipd.) nivoja H v krvi ne zmanjšuje, zmanjšuje pa učinke le-tega, da se ne začne "lepiti" na stene ožilja... :?: :!:
Uporabniški avatar
 Arnela.O
#202026
Gregi napisal/-a: Hmmm, naj me nekdo popravi, če se motim, ampak ali ni tako, da holesterol iz hrane pravzaprav ni tisti, ki se potem "pretaka" v kri ampak organizem sam proizvaja holesterol, ki ga potrebuje. Kolikor sem seznanjen je pri zmanjševanju stopnje holesterola potrebno najti vzrok, zakaj telo proizvaja prekomerno količino le-tega in zdraviti vzrok... Lahko pa je to stres, metabolizem, premastna, presladka, prepapricirana hrana, ipd...
Kolikor mi je tudi znano samo gibanje (tek, kolo ipd.) nivoja H v krvi ne zmanjšuje, zmanjšuje pa učinke le-tega, da se ne začne "lepiti" na stene ožilja... :?: :!:


Tole se strinjam. Ravno dva dneva nazaj sem opravila meritev holesterola in ga nisem imela nikoli, zdaj ga imam, čist mal-ampak dost za paniko (še ne eno enoto preveč). redno tečem, vozim kolo itd...tko da dvomim, da ga z gibanjem nimamo. Meni je celo "sestra medicinska" razložila, da mi verjetno nagaja presnova. Jetra, žolč...Mal sem se ustrašla in že razmišljam o bolj natančni krvni analizi.
Uporabniški avatar
 shash
#202041
tadej. napisal/-a:Z slabim holesterolom je tako enostavno ne ješ nasičenih maščob ter hrane bogate z holesterolom. Dobri holesterol dviguješ z nenasičenimi maščobami.


Kdor ti je tole prodal, je velik lažnivec.
Holesterol se s hrano praktično ne da uravnavati. O tem so napisane študije zdravnika, ki se ukvarja s temi zadevami. Je pa res, da je to zdravnik, ki se je uprl farmacevtskim lobijem.
Pa še to izredno prikrito dejstvo - raven mejne doze za kao povišan holesterol se je razpolovila. Da o metodah, kako se to meri ne bom govoril - kolega, ki se na te zadeve spozna, se je celo skregal na zdravniškem. Pa pustimo tole.
V glavnem, če povzamem:

1. Ocenjeno je, da se samo okrog 10% holesterola uravnanva s hrano, ostalo je v glavnem stresno življenje. Slab holesterol telo PRIZVAJA SAM.

2. "KRITIČNA" meja se je razpolovila, da se lahko proda enormno več izdelkov, za zbijanje holesterola. Podobna zgodba je pri povišanem krvnem tlaku.


LP
 Metka 2
#202099
2. "KRITIČNA" meja se je razpolovila, da se lahko proda enormno več izdelkov, za zbijanje holesterola. Podobna zgodba je pri povišanem krvnem tlaku.

Tega ne zastopim čisto dobro!
Uporabniški avatar
 shash
#202109
Metka 2 napisal/-a:2. "KRITIČNA" meja se je razpolovila, da se lahko proda enormno več izdelkov, za zbijanje holesterola. Podobna zgodba je pri povišanem krvnem tlaku.

Tega ne zastopim čisto dobro!


Raziskovalci po svetu še niso povsem enotni, od katere koncentracije navzgor je raven holesterola in trigliceridov v krvi zanesljivo škodljiva. Za večino evropskih
raziskovalcev so normalne naslednje vrednosti:
• skupni (celokupni) holesterol < 5,0 mmol/l (< 192,5 mg %)
• holesterol LDL < 3,0 mmol/l (< 115,5 mg %)
• trigliceridi < 2,0 mmol/l (< 177,0 mg %) (po novejših raziskavah < 1,7 mmol/l)
• holesterol HDL > 1,2 mmol/l pri moških in > 1,4 mmol/l pri ženskah


Predvsem je zanimiv stavek, dan si še niso enotni. Ja pa res, včasih je bila ta zgornja meja
( za skupni holesterol) - mislim da 7,5. No in sedaj izračunaš, kolikom prodajo zdravila.
Pa pretvorimo v evre, kar dobro.
In iz tega, ko so znižali mejo, pride do veleumne ugotovitva.
Citiram zdravnika:
Po zadnjih raziskavah ima v Sloveniji zvišano koncentracijo holesterola v krvi nad 50 odstotkov odraslih prebivalcev.

Ja pa kaj še, najboljš da smo vsi bolani, pa jemljemo kaka zdravila :-- .

LP
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#202118
shash napisal/-a: ...je velik lažnivec.
Holesterol se s hrano praktično ne da uravnavati. O tem so napisane študije zdravnika, ki se ukvarja s temi zadevami. Je pa res, da je to zdravnik, ki se je uprl farmacevtskim lobijem.


Torej so vsi dohtari (razen enega) študirali zgolj "ekonomijo" oziroma "marketing" in se požvižgajo na kodeks? Jaz v to ne verjamem. Če se holesterol s hrano ne da uravnavat, od zdravnika pa dobiš dietni list, potem je res z našo medicino nekaj zelo narobe. Tudi v to ne verjamem.

Seveda se pa strinjam, da so farmacevtski lobiji zelo močni in da je potrebno poleg izbrane hrane narediti zase še kaj več in se tako izogniti zdravilom. Nasmeh, zapeljiv pogled, prijazna beseda ...
Uporabniški avatar
 Arnela.O
#202202
Moj oče je imel zadnja leta res zlo hudo mero trigliceridov, celo zamaščena jetra itd...zdravnik mu je rekel, da se lahko enostavno ne zbudi. Res, da ima ene 10 kg preveč in da dela v sedečem položaju se je odločil shujšati in vnesti veliko zalenjave. Jedel je veliko paradižnika, ribe, olivno olje samo, bučke, solato itd...shujšal 8 kg s pomočjo kolesa in kaj? Stanje se ni niti premaknilo. In z mamo sva zadnjič, ko sem ji omenila da so mi namerili skupnega holesterola 5.8 enot, rekla:,,Očetu se je končalo dolgotrajno sojenje, kjer ga je po krivem tožil nekdo in zdaj po 12 letih izgubil. Oče je bil ves ta čas pod hudim stresom, ker bi lahko izgubili praktično vse...odkar se je vse končalo dobro, holesterola k da bi ga kdo odrezal."

Tko, da tudi sama dvomim da se ga da s hrano uravnavati. Sam kje hudča je keč, da ga telo samo proizvaja??
 Joc61
#204114
Tudi jaz sem sedaj prestopil mejo holesterola (5.1 izmerjeno tri leta nazaj) zaradi prestavitve meje iz 5.7 (takrat sem bil v skoraj idealni sredini lestvice med 4.0 in 5.7) na 5.0. In sedaj naj se držim diete ter po možnosti še kakšnih tablet do konca življenja? Pa kaj še!
LP
Uporabniški avatar
 anže07
#204116
zakaj le preprosto ga znižaš

izločiš predelana živila (hidrogenirana olja)
- živalske oz. mesne maščobe

ter dodaš vlaknine , sadje zelenjavo te VODO-povečaš vnos
 Marinka
#204117
Nič ni bolj smešnega, kot če ti tvoj neosebni zdravnik na sistematskem pregledu za službo ob pogledu na višino holesterola (5,5) avtomatsko predpiše več ukvarjanja z rekreacijo. Ob naslednjih dejstvih:
- 2000 pretečenih km/leto + 50 plezalnih dni / leto plus
- ob nespremenjeni teži zadnjih 20 let (50- 53 kilogramčkov)
- kolikor toliko zdravi in redni prehrani

Kot pravijo nekateri - dvomim, da so te stopnje nad 5 že potrebne farmakološke obdelave. Mogoče bi raje priporočili samo kombinacijo vitaminov C+ E (ne samo v tabletah, pač pa zlasti v živilih). Vendar to očitno ne prinaša tako visokih zaslužkov farmacevtski industriji.
Uporabniški avatar
 anže07
#204120
šport je šport hrana je pa hrana

mislim da predvsem manjkajo v prehrani vlaknine in vodaž

dehidracija je lahko problem holesterola
 Joc61
#204125
Še vedno mislim, da mi ni potrebno spremeniti ničesar v svoji prehrani - dnevno pojem nekaj sadja, spijem vsaj dva litra tekočine ter se izogibam mastni hrani (že od nekdaj) in rekreaciji (kolesarjenje 5000 km na leto in od letos tudi tek), saj pred tremi leti nisem imel problemov s holesterolom po lestvici, ki je veljala tedaj (prav tako pa tud iz ostalimi parametri) oziroma sem veljal za zdravega.
LP
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA