teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 klopotec
#159070
ZdravkoC napisal/-a:Ker je zanimiva tema, dodajam nekaj svojih:

Jaz se držim predvsem tega, da preveč ne kompliciram. Razlog je tudi v tem, da ne grem na maraton s posebnimi ambicijami. Večinoma sem jedel, kar mi je pasalo, zato pa sem se večkrat šolal na maratonu. Počasi sem sprejemal lastna pravila.

Pomemben (zame) je predzadnji dan in zajtrk pred maratonom.
Največji problem nastane predvsem takrat, ko odideš od doma že dva dni prej. Osnovna hrana postanejo sendviči, hamburgerji, kebabi... Potovanje precej vpliva na prebavo. Zadevo sem skušal reševati z dodatki sadja (oranže, grenivke, jabolka).
Predvečer maratona običajno zaključim s testeninami.
ZRNJA: Dan pred maratonom se jih izogibam.
MESO: Imam slabe izkušnje z mesno prehrano na dan pred maratonom. Pri kosilu se sicer načeloma še ne odrečem kakšnega dodatka, čeprav imam pomisleke.
INOVACIJE: Zadnja šola mi je bila pred dobrim mesecem v Berlinu, ko sem na predvečer popil 1/2 litra sadnega jogurta. Tudi tega se bom v bodoče zvečer pred maratonom izogibal.

Na dan maratona je najpomembneje, da se telo dobro izprazni odvečnih bremen. Zaprtost je katastrofa, ki je lahko posledica prehrane predhodnjega dne.
Zajtrk: Bel kruh in marmelada ali med, to gre direktno v žile. Tri ure pred startom!
Hidriranje: vključno s pijačami pri zajtrku spijem pred maratonom več kot 1 liter različnih tekočin. Posebno pozornost je treba nameniti pravočasnemu odtakanju, saj če te na staru tišči v drugo stran kot naravnost po progi, zgubiš kar nekaj časa in predvsem živcev.


Na kakšna ZRNJA misliš, ki se jih izogibaš dan pred maratonom?
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#159212
klopotec napisal/-a: Na kakšna ZRNJA misliš, ki se jih izogibaš dan pred maratonom?

Vsa "študentska hrana", sem se pa tudi suhemu sadju odrekel v korist svežega sadja, pa še pri tem moraš biti pozoren kaj ...
 klopotec
#159223
Aja, študentska hrana. To ni zrnje. Zrnja pa ni napačno jest dan pred maratonom.
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#159351
klopotec napisal/-a:Aja, študentska hrana. To ni zrnje. Zrnja pa ni napačno jest dan pred maratonom.

Marsikaj ni napačno, jaz sem napisal, da sem sprejel lastna pravila in se zrnja izogibam. Kaj je zrnje verjetno ti dobro veš, zame pa je zrnje seme in trdi plodiči, tudi tisto čemur rečemo zrnca in študentska hrana - kaj vse je v vrečki zapakirano pa ... bom pa pogledal še v SSKJ, ko bo cajt.
Zanimivo je, da znajo biti semena kar trd oreh.
 klopotec
#159364
Saj je v redu Zdravko. Nič te jaz nimam namena podučevat. Večina ljudi pač razume pod zrnje pšenico, oves, ječmen.....žitarice pač. In bi lahko prišlo do pomote, da kdo pa zdaj ne bi jedel recimo kosmičev, dan pred maratonom.
Gre samo za to, da se razumemo o čem je beseda.

Lep dan ti želim, jaz se ravno sedaj podajam na en daljši tek. Ampak ko tako gledam skozi okno, se mi zdi da bo danes malo frišno.
 klopotec
#159365
Morda še to. Semena so trda in jih je treba zmlet v kavnem mlinčku. Lan, sezam, ščir...,ker drugače od njih ni koristi. Od zmletih pa so koristi neizmerne.
#180573
Vasko, zelo dobro vem, kaj so kosmiči, ker jih doma sam delam že kar nekaj časa. Sicer ne z mlinom, ampak z enim takim strojčkom z dvema valjema, ki zrno spremenijo v kosmič. Zrno, potem ko pride iz strojčka, več ni zrno, ampak kosmič, tako kot zrno, ko pride iz mlina tudi ni več zrno, ampak moka.
Stroj za delanje kosmičev je kosmičnik, za delanje moke pa mlin.

Prednost doma narejenih kosmičev je ta, da jih lahko poješ surove. Samo zmešaš jih s tekočino, ki tebi odgovarja. Kupljeni kosmiči pa so termično obdelani.
#180633
Kar se mene tiče gledam na to, da zadnje dni pred tekmo skorajda ne uživam beljakovin, mlečnih izdelkov pa sploh ne.Dan pred tekmo za kosilo obvezno makaroni, za večerjo pa taščin šmorn z marmelado. Slika. Zjutraj pred tekmo, pa kruh z marmelado. O hidraciji pa verjetno ni potrebno izubljati besed. :drink
#180638
anže07 napisal/-a:jah samo ne vem- a ni šmorn iz mleka pa še tudi beljake vsebuje

če misliš carski praženec z marmelado


Točno to, kljub temu ,da je z beljakovinami mi je kot zadnji večji obrok pred tekmo do sedaj vedno odgovarjal. :wink:
#180650
Jaz osebno se pa držim načela da vsak obrok vsebuje beljakovine in od tega vsaj trije živalskega izvora. Kvečjemu dva dni pred maratonom dvignem vnos OH na račun več testenin ali pa še bolje sadja in ne spreminjam prehrane. Zadnja večerja so normalno testenine z piščancem. Še pomembnejši mi je pa zajtrk ker sem zjutraj navajen orng porcije in tako je 2 uri pred tekmovanjem obvezen zajtrk kasneje pa hidracija in po potrebi energijska ploščica.
Se nekak držim načel manj kompliciraj pa bo :P

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA