teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#208617
Tisti, ki imate težave s kilogrami kljub gibanju oz. treniranju predlagam, da povečate vnos:
:arrow: VITAMINOV IN MINERALOV
Ob večjih naporih ni dovolj le to, da napolnimo izpraznjene glikogenske celice z ogljikovi hidrati - testenine, kruh, sladkor.
:arrow: ENCIMOV
Za normalni funkcioniranje telesa je potrebno povečati tudi vnos encimov, ki so samo v živi hrani - sveže sadje in zelenjava. Encimi so katalizatorji vseh telesnih funcij med drugim predpogoj za obsorbcijo vitaminov in mineralov. Zato je priporočljivo, da 15 minut preden vzamete vitamine (tabletke, praški) pojeste eno jabolko.
:arrow: BELJAKOVIN
Pri večjih naporih se poveča tudi potreba po beljakovinah; izgradnja mišic, obnova tkiva...
Najbolje je, da beljakovine zaužijete zvečer, ker se telo obnavlja ponoči. Primarna funcija beljakovin je obnova telesa. Če uživate beljakovine čez dan, se lahko zgodi (v primeru, da ni dovolj ogljikovih hidratov), da jih bo telo uporabilo za energijo, kar pa ni najboljše, saj se pri pretvorbi beljakovin v energijo tvori strupen dušik. Ta se sicer izloči z urinom, vendar je to dodatno breme za telo poleg vseh ostalih strupov. Torej beljakovine naj bodo na krožniku zvečer.

Zgoraj napisano temelji na naslednji logiki:

Ko telesu nekaj manjka, sproži občutek lakote, da bi primanjkljaj čimprej nadomestilo. Torej če ste lačni kljub temu, da ste pred pol ure jedli kosilo, to pomeni, da s hrano, ki ste jo zaužili, niste dobili vse kar telo rabi. Če navalite na prazne kalorije, se stvar samo še poslabša, kajti kot vemo, so za presnov belega sladkoja, bele moke in pdb. potrebni dodatni vitamini, minerali, encimi. Takšna hrana telo še dodatno izropa in telo pošlje še močnejši signal lakote.
Zato je pomembno jesti čimbolj zdravo, polnovredno, živo hrano.
Danes je skoraj nemogoče samo s hrano dobiti dovolj vitaminov in mineralov, še posebaj če gre za večje fizične obremenitve.

Upam, da bo to komu pomagalo. :D
#208661
luzr, hvala, bom upoštevala povprečje ..

tulček, hvala za napisano. Sadja in zelenjave pojem veliko. Mogoče sadja še preveč (sladkor!). Beljakovine mi pa ne dišijo najbolj. Mesa ne jem, le včasih si dam kakšno tuno na solato. Jajca bolj težko prebavljam, razen v pecivu :lol: Namesto bele uporabljam polnozrnato ali pirino moko, namesto sladkorja suho sadje/med/javorjev sirup.
#208662
ina, dober vir beljakovin je skuta. tudi kuhana soja, lahko jo ješ v prilogi, juhi, na solati. tofu (sojin sir/sojina skuta) v omakah, na solati, v sendviču.

ni treba jest mesa, da bi dobila beljakovine, je pa vsekakor beljakovine treba jest. sploh če želiš skurit kaj dodatnega špehca, je dobro povečati vnos beljakovin.
#208665
ina napisal/-a: Beljakovine mi pa ne dišijo najbolj. Mesa ne jem, le včasih si dam kakšno tuno na solato. Jajca bolj težko prebavljam, razen v pecivu :lol:


Kaj pa tofu, skuta, sirotka?

Ko sem pred 19-timi leti postala vegetarijanka, sem bila kar naprej lačna. V dveh tednih sem dobila zraven 2kg, kar se pri moji višini kar pozna. Problem je bil ta, da sem jedla vse kar je mama skuhala samo mesa ne. Kmalu sem ugotovila, da bo treba nekaj ukrenit, ker res ni fajn, če človek non-stop razmišlja, kaj bi mljaskal :mrgreen: . Vzela sem v roke par knjig o vegetarjanstvu (takrat še ni blo interneta) in dopolnila svoj jedilnik s tofujem in sojinim mlekom, ter povečala vnos mlečnih izdelkov (skuta, sirotka, navadni jogurt) . Haaaaa, kakšno olajšanje.

Ina, telo rabi beljakovine. :wink:

Samo ne pretiravat :!: En obrok na dan (večerja) je čisto dovolj.
#208697
Še moj pogled na "hrana/tek". Brez zapletenih formul, preračunavanj in poznavanja medicine. Osnova je seveda, da če želiš shujšat, moraš porabiti več kot poješ. Izjava, da ne moreš toliko pretečt, kot lahko poješ je smešna. Seveda, če odtečeš tek, potem se pa usedeš dol in ješ do nezavesti, ne bo nobenega hujšanja. Treba je v glavi redefinirat, kaj to pomeni biti sit. Sit si takrat, ko bi lahko komot pojedel še 1x toliko kot si že. In ne takrat, ko res ne gre v trebuh nič več. Deluje pa tek, če tečeš že več let, pomirjevalno in se navadiš, da ne čutiš več volčje lakote. Tukaj je treba povedat še, da moraš imati vsaj približno rešene življenjske probleme. Če ješ, ker teh problemov nimaš rešenih in potem tečeš, ker si že debel in s samomorilnimi mislimi, potem res ne moreš preteči toliko kolikor lahko poješ. Upam, da vas nisem preveč zamoril. Nočko.
#208700
milos napisal/-a:Še moj pogled na "hrana/tek". Brez zapletenih formul, preračunavanj in poznavanja medicine. Osnova je seveda, da če želiš shujšat, moraš porabiti več kot poješ. Izjava, da ne moreš toliko pretečt, kot lahko poješ je smešna. Seveda, če odtečeš tek, potem se pa usedeš dol in ješ do nezavesti, ne bo nobenega hujšanja. Treba je v glavi redefinirat, kaj to pomeni biti sit. Sit si takrat, ko bi lahko komot pojedel še 1x toliko kot si že. In ne takrat, ko res ne gre v trebuh nič več. Deluje pa tek, če tečeš že več let, pomirjevalno in se navadiš, da ne čutiš več volčje lakote. Tukaj je treba povedat še, da moraš imati vsaj približno rešene življenjske probleme. Če ješ, ker teh problemov nimaš rešenih in potem tečeš, ker si že debel in s samomorilnimi mislimi, potem res ne moreš preteči toliko kolikor lahko poješ. Upam, da vas nisem preveč zamoril. Nočko.



To je za na steno napisat :clap:

Aja a gremo stavit da lahko pretečeš dosti več kot poješ :mrgreen:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA