teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#192667
Se mi ne da brati članka, se pa vseeno moram odzvati na (vsaj) naslov prispevka.

Moje mnenje je (pa roko na srce tudi izkušnja), da je lažje shujšati z več gibanja in enako količino hrane (kot je bila do takrat) kot pa z negibanjem in manj hrane.
Enkrat mi je lepo povedal: ni problema kolko ješ, pomembno je kolko pokuriš!

Seveda je pa kombinacija obojega verjetno daleč najboljša in tudi najzanesljivejša. Mislim, da je najboljša kombinacija normalna hrana ob pravih urah z malo premisleka kaj in kako ješ (npr. da od dveh slastnih hran izbereš tisto malo manj škodljivo) in veliko gibanja.
Ker posledično - z veliko gibanja se manj časa "dolgočasiš" in tako manj ješ, počutje je pa itak 2x boljše, kar ti ta še dodatno energijo za tak tempo naprej!
#192669
milkec napisal/-a:Se mi ne da brati članka, se pa vseeno moram odzvati na (vsaj) naslov prispevka.
Moje mnenje je (pa roko na srce tudi izkušnja), da je lažje shujšati z več gibanja in enako količino hrane (kot je bila do takrat) kot pa z negibanjem in manj hrane.


Pri meni pa to ne velja. Precej hitreje in precej več kg sem izgubil, ko sem drastično zmanjšal vnos hrane. Je pa res, da diete ne delujejo...
V glavnem, kar zmanjšan vnos hrane ob vsakodnevni hoji in vožnji s kolesom ( brez pajkic :lol: ) je pri meni bolj učinkovito, kot malo zmanjšan vnos hrane ob teku in rekreativnem kolesarjenju pri primernem pulsu ( po znani formuli....).
#192670
milkec napisal/-a:Moje mnenje je (pa roko na srce tudi izkušnja), da je lažje shujšati z več gibanja in enako količino hrane (kot je bila do takrat) kot pa z negibanjem in manj hrane.
Enkrat mi je lepo povedal: ni problema kolko ješ, pomembno je kolko pokuriš!



Se podpišem .
udi moja izkušnja je podobna. Pravzaprav se je tako začela moja "tekaška zgodba" . Pol leta po drugem porodu sem želela shujšat, ker sem se med nosečnostjo zredila 20 kg + ( potem nisem več stopila na vago :oops: ) in zaradi dojenja nisem smela manj jest, niti it na kakšno dieto...pa sem počasi začela tekat, pa hodit...........in kg so zelooo hitro začeli kopnet jaz sem pa lahko mojo pikico pridno dojila.

Ker veliko tečem, temu primerno tudi jem, saj mi drugače primankuje moči.
Kar pa tudi ni problem saj zeloo rada jem.

:wink:
#192680
Heh, po moje mal nakladajo v tem članku. Logično je, da ne moreš konstantno hujšati, ampak se telo zbalansira v neko normalno stanje. Zaradi vadbe ne izgubiš teže, ker ti mišice rastejo.
Članek govori tudi o študiji na par sto ženskah. Zaključek je, da ni neke razlike. Po moje je to BS. Gotovo se tistim, ki redno vadijo postava spremeni, postanejo kompaktnejše, obleke popolnoma drugače stojijo.
#194836
rad bi se pridružil temu zadnjemu pod to temo.

sem sem bil zelo špehast, ko sem začel teči (106 kg pred tremi meseci in 184 cm višine) in trenutno jih imam že manj kot 100, po samo treh mesecih. Pa kar se tiče hrane - bom rekel takole: sem preveč gurmana, da bi se lahko držal kakšne diete. Se pravi da jem približno toliko kot prej in 6 kil niti ni neka huda cifra, ampak so mi vse hlače, ki so mi bile prav že prevelike.

Se pravi fora je v tem, da prvo kot prvo se ti od začetka začne povečevat mišična masa in ko stopiš na tehtnico skoraj ni razlike. je pa definitivno razlika v konfekcijski številki.

In tudi je odvisno "koliko" treninga in "koliko" razlike v hrani.
Ne moreš primerjat nekoga ki bo tekel 5 km na dan in nekoga, ki bo zmanjšal vnos hrane za 50%. Slednji bo v tem primeru sigurno hitreje shujšal. Mal nenatančen članek imo.
#194984
Ja moja iskušnja:
Ne morem tok pojest, da bi se redil (nisem sicer še poizkusil z McDonalds dieto :D ), odkar tečem. Res da ne tečem malo, ampak tudi jem zlo velik. Med malco pojem sigurno 20-30% več od sodelovcev (predvidevam da je doma podobno) in moja hrana je daleč od zdrave!

lp
#195021
Hoj, letos pozimi sem se zredila za toliko, da mi je moja kolekcija v omari postala tesna. Pa sem si mislila, teh nekaj kil bom pa že še skipala na pomlad, ko začnem tečt. N-c-c-c-c, nene, nicht, nicht,... NIso in niso hotle dol. Tko da tek pomaga, samo je treba kar pretečt najmanj 40 km na teden (intervali, tekme, v glavnem ornk potenje), da res lahko normalno ješ, pa še takrat se spomnim, da sem dostikrat pazila na količino.
Očitno je, da živimo v izobilju hrane, telo pa tega ne dojame in se obnaša kot da bodo krizni časi vsak trenutek tukaj in si dela zaloge. V resici pa potrebujemo zelo malo hrane, še posebej ko smo enkrat veliki. :D
#195072
stane_c napisal/-a:Pri meni pa to ne velja. Precej hitreje in precej več kg sem izgubil, ko sem drastično zmanjšal vnos hrane. Je pa res, da diete ne delujejo...


Tudi pri meni je tako. Če manj jem in nič (ali malo)tečem (hodim...)hitro izgubim kg.
Kakor hitro pa začnem redno tekat, pa se hujšanje ustavi.

Je pa res še ena stvar. Ko samo zmanjšam vnos hrane, resda izgubljam kilograme hitreje. Če pa redno tečem, pa kg ne izgubljam, se pa spreminja (precej opazno) oblika telesa in izgleda, kot da hujšam, pa čeprav dejansko na tehtnici ni videti opazne razlike, oz. se celo zdi, da sem se zredila.

Po moje je najboljša kombinacija obojega. Najprej izgubiti kg, nato pa z redno vadbo utrditi telo.
#201750
hm...pri menli je blo tak- iz dnevnih menijev sem črtala belo moko (torej ves kruh,testenine,pice...), čokolado, trsni sladkor in svinjino ter začela tečt (kadar rabim ekstra energijo koristim pirino moko, rjavi riž...). Vse to, pred dobrim letom. Najprej 1km, zdaj grem na LM,21km. Kile so pa kar puhtele v zrak-v 8 mesecih 14kg (da sem potem začela računati kalorije z namenom da več ne hujšam in ne da se ne zredim, ker vseeno nisem imela tako ogromnega viška kil in da nebi postala preveč suha). Še zdaj ne jem kruha,svinjine in sladkorja, čokolado tu pa tam..vsega ostalega, kar pa ne vsebuje "prepovedanih sestavin" pa pojem enormne, ampak res enormne količine (tudi čipsi, pa pomfriji...). Na teden pretečem tam nekje od 40-60km, zredim se nikakor ne, doma sem dobila "ljubek" vzdevek termit :lol: tak da jaz pravim- samo gibanje, gibanje, gibanje in malo paziš na hrano, pa kile nimajo šans da se nabirajo :)
#201846
solatka napisal/-a:Tudi pri meni je tako. Če manj jem in nič (ali malo)tečem (hodim...)hitro izgubim kg. Kakor hitro pa začnem redno tekat, pa se hujšanje ustavi.
Tatjana napisal/-a:Drži tudi pri meni :wink: Poleg tega pa se mi z preveliko količino treningov, poveča tudi apetit.


Hujšanje se ustavi, ker za hujšanje potrebuješ obremenitev na določeni stopnji maxHR. Če je ta stopnja presežena, se za gibanje kot gorivo ne kurijo maščobe (špeh) ampak duge zadeve, ki jih je potem potrebno nadomestiti (posledica tega pa je povečan apetit). Veliko ljudi misli da mora, če hoče shujšati, sebe gnati do onemoglosti (kar malo poglejte ljudi, ki tečejo- veliko je povsem zariplih), potem pa ni željenih rezultatov. Nekomu, ki šele začenja s telesno aktivnostjo je dovolj že hitra hoja, če ne še celo navadna hoja, saj se utrip pri teku takih ljudi hitro zapodi v višave in s hujšanjem ne bo nič. Najbolje je kupiti merilec utripa in se na smrt držati tiste cone utripa, ki vsakemu posamezniku najbolj kuri maščobe, pa četudi se komaj vlečeš naokoli.

Moj primer: s pitjem samo vode 3l na dan (velikokrat ko mislimo da smo lačni smo v bistvu žejni), obilnim zajtrkom (marmelada, margarina in ponavadi ržen kruh ter mleko- polnomastno), nič hrane po 18.00 zvečer, 3x tedensko 40-60min teka in brez odpovedi raznim ocvrtim sirom, dunajcem, pomfriju.. sem v treh mesecih izgubil 14kg (kilogram na teden).

Meni telo kuri 97% maščob za gorivo pri 137 utripih na minuto (max pulz imam nekje okrog 200).
#201848
stena napisal/-a:
Meni telo kuri 97% maščob za gorivo pri 137 utripih na minuto (max pulz imam nekje okrog 200).


Oj,
kako si pa to določil?
lp
m
#201861
Malo matematike ne bi škodilo:

vnos kalorij < poraba kalorij => hujšanje
vnos kalorij > poraba kalorij => rejenje
vnos kalorij = poraba kalorij => ohranjanje teže

Še praktično:
25 km plavanja na teden + 60 km teka na teden + 300km kolesarjenja na teden pa ni šanse, da ne shujšaš. Ne moreš toliko pojest. :lol:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA