teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#201962
Stena, bi ti prilimal kako slikico s tem izpiskom oz. tabelo, če ni preveč osebno. Al pa vsaj razložil, kaj ste počeli, se da kje tak test opravit? Meni bi bil zanimiv.

Hvala za odgovor.
#201969
Oh, Američani in njihove teorije zarote :).

Neke tete in avtor so pač telovadili na vso moč (anaerobno)in glede na opis, nihče ni užival v vadbi, niso kurili maščob in do hujšanja ni prišlo. Po mučenju so šli na krofe in pomfri in spet niso hujšali. Glede na način vadbe je večina tet verjetno pridobila nekaj mišične mase, kar se je poznalo na kilaži, saj so mišice težje od sala in tudi to govori v prid njihovemu sklepu, da se zaradi vadbe lahko zrediš :lol: . Na koncu avtor delno pride do ugotovitve, da je promocija telesne vadbe zarota fitnes industrije, delno pa, da z nizko intenzivno vadbo in zdravo prehrano verjetno lažje shujšaš kot da se mučiš na napravah in po vadbi zaviješ v restavracijo s hitro prehrano. Skratka, predlagam Pulitzerjevo nagrado za članek :mrgreen: .

Vsem, ki se ukvarjamo/te z vzdržljivostnimi športi pa kmalu postane jasno, da pri daljših tekih/vožnjah/plavanjih pri nizkem srčnem utripu pokurimo veliko več kot mnogi lahko spravimo (zdrave) hrane v trebušček in (nenamerno) hujšamo. Seveda, je to spet odvisno od posameznikovega metabolizma, ampak če rabi moje telo samo za metabolične procese ob zmerni telesni aktivnosti čez dan (dihanje, budnost, prebava itd. ter stoječa in hodeča služba, študij) 2400 kcal, na enem ''treningu'' pa jih pokurim še 1000 (dolgoprogaši še enkrat več), se je treba kar potruditi, da kalorična bilanca ob koncu dneva ni negativna, hrana, ki jo zaužijem pa kvalitetna. Pa obroki morajo biti enakomerno porazdeljeni čez ves dan, saj, če citiram prijateljico-vrhunsko športnico, športnik nikoli ne sme biti lačen :wink: . Prvi obrok pojem, skoraj takoj ko odprem oči, zadnjega 10 min pred spanjem, pa sem ko zjutraj zazvoni budilka lačna, kot da cel teden ne bi jedla.

Pa naj pridejo tete iz raziskave k meni za 1 mesec, bojo sigurno shujšale :-- .
#201973
Kaj pa, če imaš trakuljo?
Se hecam. Poznam stanje, ko enostavno ne uspeš dovolj pojest, da vzdržuješ stanje.

Ampak kaj torej reči nekomu, za katerega vemo, da bi mu redna vadba koristila in ima kakšno kilo odveč? In kaj, ko po mesecu dveh aerobne vadbe ni težko pričakovane nižje teže?
#201974
stena napisal/-a:
solatka napisal/-a:Tudi pri meni je tako. Če manj jem in nič (ali malo)tečem (hodim...)hitro izgubim kg. Kakor hitro pa začnem redno tekat, pa se hujšanje ustavi.
Tatjana napisal/-a:Drži tudi pri meni :wink: Poleg tega pa se mi z preveliko količino treningov, poveča tudi apetit.


Hujšanje se ustavi, ker za hujšanje potrebuješ obremenitev na določeni stopnji maxHR. Če je ta stopnja presežena, se za gibanje kot gorivo ne kurijo maščobe (špeh) ampak duge zadeve, ki jih je potem potrebno nadomestiti (posledica tega pa je povečan apetit). Veliko ljudi misli da mora, če hoče shujšati, sebe gnati do onemoglosti (kar malo poglejte ljudi, ki tečejo- veliko je povsem zariplih), potem pa ni željenih rezultatov. Nekomu, ki šele začenja s telesno aktivnostjo je dovolj že hitra hoja, če ne še celo navadna hoja, saj se utrip pri teku takih ljudi hitro zapodi v višave in s hujšanjem ne bo nič. Najbolje je kupiti merilec utripa in se na smrt držati tiste cone utripa, ki vsakemu posamezniku najbolj kuri maščobe, pa četudi se komaj vlečeš naokoli.

Moj primer: s pitjem samo vode 3l na dan (velikokrat ko mislimo da smo lačni smo v bistvu žejni), obilnim zajtrkom (marmelada, margarina in ponavadi ržen kruh ter mleko- polnomastno), nič hrane po 18.00 zvečer, 3x tedensko 40-60min teka in brez odpovedi raznim ocvrtim sirom, dunajcem, pomfriju.. sem v treh mesecih izgubil 14kg (kilogram na teden).

Meni telo kuri 97% maščob za gorivo pri 137 utripih na minuto (max pulz imam nekje okrog 200).


V svojo knjigo od Montignaca "Jem, torej hujšam" sem že pred mnogimi leti napisal sledeče:
- utrip do cca. 130 -> hujšanje + manjši apetit
- utrip 130-150 -> hujšanje + kondicija
- utrip nad 150-> kondicija + zelo povečan apetit

To so bile moje osebne, subjekivne ugotovitve, na katere se pa premalokrat spomnim. In ko sem pred dnevi zopet vzel to knjigo v roke (jasno za nemenom da do spomladi pridelam nekaj kg manj) sem zopet opazil ta komentar. Tako da bi se pod člankom zgoraj lahko podpisal. Že 3 leta si spremljam težo in graf jasno kaže, da se hujša edino v obdobju bazičnih priprav, ko je tek umirjen, pri nižjem pulzu. Takoj ko se pričnejo tekme, pa intervali, pa klanci.... je hujšanja konec. Razlog je enostaven: vse tole našteto ti povzroči bistveno večji apetit in ... jasno, kile ne grejo dol. Kdor pa s kilami nima problemov, se seveda s tem ne bo strinjal (češ, da pri višji intenzivnosti pokuriš več kalorij in da še po teku nekaj ur kuriš več). Potrebno je upoštevti tudi reakcije posameznika.

Torej, hujšajte od sedaj do spomladi, osnova bazični in dolgi teki na nizki intenzivnosti (max. 75%MSU) ob hkratnem zmanjšanju belih snovi, maščob in VEČERJE :?

A sem pir napisal ? :drink :--(
#201978
ton napisal/-a:Kaj pa, če imaš trakuljo?
Se hecam. Poznam stanje, ko enostavno ne uspeš dovolj pojest, da vzdržuješ stanje.

Ampak kaj torej reči nekomu, za katerega vemo, da bi mu redna vadba koristila in ima kakšno kilo odveč? In kaj, ko po mesecu dveh aerobne vadbe ni težko pričakovane nižje teže?


Haha, nimam :-- ! Ko sem 2 leti mirovala zaradi poškodbe kolena, sem se uspela zrediti in to za 15kg, pa ne jem nezdravo. Takoj ko začnem migat, pa moram pojesti ogromne količine hrane, da vzdržujem status quo.

Z nizkointenzivno vadbo pri kateri se vsaj dobro počutiš, če že ne uživaš, pravilno razporejenimi obroki, zdravo prehrano in kaloričnim dnevnim minusom bo vsak shujšal. Slej ko prej. Saj vemo, za hujšanje moramo priti do spremembe lifestyla in se ne lotevati instant diet brez aktivnosti, katerih učinki se izničijo takoj, ko z dieto zaključimo.
Tisti s preveliko težo, ki imajo pri hujšanju težave (kljub zdravem načinu prehrane, recimo), pa bi verjetno morali opraviti tudi zdravniški pregled, da izključijo kakšno presnovno bolezen, težave s srcem, ledvicami, krvjo in podobno.

Spet odkrivanje tople vode... :D
#201983
Že mnogi so napisali kdaj pri treningih hujšaš, bom pa še jaz dodal svoje mnenje in izkušnjo. Imam preveč kil za mojo višino. Kar se tiče mojega skeleta, imam pa zelo močne kosti, kar se je velikokrat že pokazalo kot en ogromen plus. Še nikoli nisem bil polomljen (ne hvali dneva pred jutrom, al koko že gre :?: ) kljub številnim takim in drugačnim dogodkom. Enkrat sem shujšal, tako da sem tehtal 105 enot manj od moje telesne višine, ki je 183cm, pa sem izgledal do konca posušeno. Zdaj imam pa približno 95 enot manj kilogramov od moje višine, pa se sploh ne počutim debelega ali da bi imel preveč kg-jev.
Celo leto že tekam, tam do julija semopravljal enako dolge teke z enako intenzivnostjo. Če sem se pa hitreje pognal na tek, sem bil pa (pre)hitro utrujen. Začel se je avgust in moje treniranje po planu za LJ 42-ko. Trenirati sem začel z večjimi napori, daljše razdalje, hitrejši tempo, intervali,... Obenem, kot je že stepsi prej omenil pivo :drink , sem pa skoraj prenehal pivo piti (prej je šla zihr ena gajba na mesec :shock: ). Jedel sem več, tekal namensko in kilogrami so se stopili. Ne sicer prav veliko ampak če ne drugega sem namesto koščka sala dobil en košček mišice.
Mnenja sem, da ne športamo za to, da bi shujšali temveč zaradi čistega veselja in užitka v tem.
Pravim si, da bi lahko imel kakšen kilogram manj, da bi bil hitrejši, pa si rečem: "Pah, še mar mi ni!"
#201987
bluegreen napisal/-a:Stena, bi ti prilimal kako slikico s tem izpiskom oz. tabelo, če ni preveč osebno. Al pa vsaj razložil, kaj ste počeli, se da kje tak test opravit? Meni bi bil zanimiv.
Hvala za odgovor.


Ni problema, ni nič osebnega. Ne vem pa kako naj vam pripnem, ker končnici xls in doc nista dovoljeni. Pozna kdo kakšen trik, drugače pa lahko pošljem tudi na mail?

Upam, da komu s tem pomagam zbiti kakšen kg, je pa to zelo subjektivno in se razlikuje od posameznika do posameznika, približek pa vseeno je.

Če je kakšno vprašanje glede tega pa kar na dan z njim, z veseljem pomagam(o), če le znam(o).
#202106
stena napisal/-a:Ni problema, ni nič osebnega. Ne vem pa kako naj vam pripnem, ker končnici xls in doc nista dovoljeni. Pozna kdo kakšen trik, drugače pa lahko pošljem tudi na mail?

z veliko zanimanja spremljam to temo :roll: tako, da kar nadaljujte :lol:
citirano pa samo pokomentiram--> naredi slikco (printscreen), pa preko www.shrani.si prilepi gor :D
#208327
Rada bi izgubila par kg, da bi v novi sezoni hitreje tekla. Iz narave sem se preselila v fitnes in na tekalno stezo. Zjutraj sem pred zajtrkom opravila polžji tek- samo 6 km v eni uri. Ponavadi s sabo ne vzamem polar ure, tokrat pa sem jo. Na koncu je prišlo do velike razlike v številu porabljenih kcal-tekalna steza je pokazala 300, polar pa 480 kcal :roll: . Zakaj taka razlika? Ima prav steza ali ura? :) ali naj vzamem kar aritmetično sredino in računam, da sem porabila 390kcal? :lol:
#208331
stena napisal/-a: Ne vem pa kako naj vam pripnem, ker končnici xls in doc nista dovoljeni. Pozna kdo kakšen trik, drugače pa lahko pošljem tudi na mail?

Upam, da komu s tem pomagam zbiti kakšen kg, je pa to zelo subjektivno in se razlikuje od posameznika do posameznika, približek pa vseeno je.

Če je kakšno vprašanje glede tega pa kar na dan z njim, z veseljem pomagam(o), če le znam(o).

Šele sedaj sem to opazil...
Stena, če še imaš voljo imam predloge... Manjšo datoteko lahko obesiš kot posnetek zaslona na javni strežnik ("print screen"). Tudi v obliki fotografijena na Moj album ali Picasso. Večje datoteke lahko shraniš na nek ustrezen strežnik (Large file server). Ali pa kar na v Google docs in daš željeno datoteko v skupno rabo. Seveda je predpogoj Gmail račun.
Za katerikoli način dodaj še povezavo na izbrano lokacijo. Če nism napisal dovolj razumljivo me skritiziraj(te).

@ina: Glede kalorij. Odvisno od modela steze ali ure. Ker ne vemo ali si vnesla osnovne podatke o teži, višini, spolu, telesni pripravljenosti in podobno, težko ugibamo kaj je bolj natančna meritev.
#208349
Tu je še moja izkušnja. Leto 2008 sem končal na 111kg (ob višini 178) in si rekel "zdaj je pa dovolj" in si omislil tekalno stezo za domačo uporabo. Začel sem z discipliniranim ciljanjem na pravi pulz pri vadbi, torej najprej hoja, potem počasen tek, a kmalu me je "potegnilo not" in sem povečeval razdalje in hitrost. Ob tem sem naredil nekaj reda tudi pri hrani. Prej reden uživalec Big Macov, jih letos niti povohal še nisem, ukinil sem piškote+jogurt pred tv ob poznih urah (če me zdaj zamika, vzamem sadje).
V začetku leta sem si za cilj postavil 85kg, za katere je zdaj že jasno, da jih letos še ne bom dosegel, a trenutno sem na 93kg in sem z rezultatom zelo zadovoljen. Večino teže sem izgubil v prvi polovici leta, saj v drugi polovici leta večino svojih tekov (30-40 km/teden) tečem na pulzu 160-165, tako da se je struktura vira energije že precej spremenila. Ta pulz se mi sicer zdi kar visok, a se ob tem dobro počutim in zato vztrajam.
Kot stranski učinek tega projekta se je pojavila za moje trenutne razmere precej solidna telesna pripravljenost, tako da se na letošnjem LM brez težav odtekel 10-ko. Razmišljam tudi že o čem daljšem, a glavni cilj ostaja spraviti težo na ciljnih 85kg. Da se ne bi zdaj vračal nazaj na "polžje" teke z nizkim pulzom, nameravam najprej v dosedanje "nabijanje kilometrov", ki postaja že malce monotono, vnesti intervale in s tem razgibati trening, prevsem pa imam v mislih dve muhi na en mah: shujšati še tistih 8kg, hkrati pa izboljševati svojo pripravljenost in jo verjetno v 2010 preizkusiti na kakšni "polovički".

Se strinjam s predhodniki, da je najboljša kombinacija za hujšanje ravno kombinacija obojega, zmanjšanja vnosa in povečanja porabe.
#208429
luzr napisal/-a:Odvisno od modela steze ali ure. Ker ne vemo ali si vnesla osnovne podatke o teži, višini, spolu, telesni pripravljenosti in podobno, težko ugibamo kaj je bolj natančna meritev.


za model steze ne vem, uro imam Polar RS100. Na stezi sem izbrala funkcijo 'fat burning', kjer je treba vnesti težo, starost in hitrost. Pri uri sem vnesla težo, višino, spol in MSU.
#208598
Ina, jaz bi za vsak slučaj upošteval povprečje.
Če tečeš počasi, z nizkim srčnimim utripom, potem pokaže tudi dokaj natančna ura smešno nizko porabo "kalorij", po mojem mnenju mnogo nižjo od realne.

Tisti senzorji na tekalnih stezah so za moje pojme bolj za približek. Uporabni so za nekoga, ki nima lastne ure. Izjema so res dobre naprave. Sicer nisem delal primerjav, večkrat sem le ošinil vso to navlako.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA