teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 Arnela.O
#214517
Tenks Uroš :D

Glede hrane zjutraj. Obvezni so postali otrobi, pašejo v jogurt, kakšen 100% sok, celo z jajci se jih da zmešat in pripravt. Našla sem pa tud zlo dobre polnozrnate kosmiče v Hoferju :P . Paše pa tud prepečenec in kak sojin namaz :P

Ampak na zajtrk se še privajam. Če že tečt zjutraj, pol raje jem po teku.
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#214518
čau, arnela.

z nadomeščanjem sem imela v misli to, kar si tudi sama kasneje napisala: če beljakovin ne dobiš z mesom kot večina, jih moraš pač "nadomestit". ponavadi z zelenjavo. če ješ ribe, pa sploh ne bi smel bit problem. point je bil samo v tem, da moraš bit kot vegetarianec mogoče malo bolj pozoren na to, kaj ješ, da zadostiš potrebam. kar še zdaleč ne pomeni, da vsejedci dovolj dobro skrbijo za svoje potrebe, ravno nasprotno. njihovi jedilniki so velikokrat zelo slabi, slabši kot tisti vegetarijanski. ;) z vegi prehrano samo po sebi ni nič narobe.
 klopotec
#214524
Arnela.O napisal/-a:Tenks Uroš :D

Glede hrane zjutraj. Obvezni so postali otrobi, pašejo v jogurt, kakšen 100% sok, celo z jajci se jih da zmešat in pripravt. Našla sem pa tud zlo dobre polnozrnate kosmiče v Hoferju :P . Paše pa tud prepečenec in kak sojin namaz :P

Ampak na zajtrk se še privajam. Če že tečt zjutraj, pol raje jem po teku.


Polnozrnati kosmiči? Kaj je to, ozirama kakšni so tisti, ki niso polnozrnati. Verjetno gre za lapsus, ali pa morda res na njih piše da so polnozrnati?
Uporabniški avatar
 domen81
#216358
kot vidim imate eni resnicno napačno predstavo glede hrane po treningu! In na sploh o hujsanju oz. izgubi mascobe!

Bistvo je da za vsako ceno obdrzis misicno maso kajti to je tovarna kurjenja mascob!
Poglavitno da obdrzis misicno maso pa je da po naporu jes in roku pol ure nekaj beljakovinskega in OH! Najvecja napaka kar jo lahko naredis je da SE STRADAS!

Ce hoces izgubiti na tehtnici je to definitivno najhitrejsa pot kot sem tudi sam neumen pred leti ugotovil a kaj je bilo potem ?! Bil sem samo se vreca kosti in SPEHA! Ja speh je ostal misice so pa sle !

Tako da jejte pametno, vec ko se gibate vec morate jesti - pravilno seveda in pravo hrano!

Cilj vsakega ki "hujsa" naj bo izguba mascobe in ne izguba kil na tehtnici!

Naj ne bi izgubili vec kot pol kilograma teze na teden! Kar je vec je skoraj sigurno misice!
Pa ne skrbite toliko o vsem skupaj! Tecite jejte - ne stradajte in kilogrami bodo sli kar sami od sebe...noja skoraj ;)

pa še to...po teku lahko proces izgorevanja kot posledica teka deluje se tudi 24 ur po koncanem teku! odvisno od intezivnosti ....

Pa lep tekaski dan se naprej vsem ;)
 Skorpijon
#228475
Pozdravljeni!

Glede na zadnji odgovor se mi poraja vprašanje, ki mi po glavi skače že kak teden v ozadju.
Praviš, da je izguba pol kilograma na teden prava zadeva (podobno sem prebral tudi v raznih drugih temah na netu).

Sam sem imel 107,xx kilogramov ob koncu maja (višina 182, izračunana idealna teža po tistih indeksi na nevemkoliko načinov je od 76-81 kg). Takrat sem sklenil dve stvari. Da bom zdravo jedel, in pod zdravo mislim predvsem, da ne bom vec nadomeščal skladkarij za kosilo oz ne bom jedel pic oz hamburgerjev po 3-5 dni zapored ter da se ne nažiram, to je da ko se podre kupček še lahko mogoče grižlaj dva več pa ne ( prej sem jedel dokler je bilo kaj na krožniku pol še pa kaj po vrhu, tako da ko je bil čas za obrok sem bil praktično še sit od prejšnega). Ter da se bom začel s športom ukvarjati.
Rezultat?
v 5-6 tednih sem prišel na 99 kg (točno je težko določit, ker tečem vsaka dva dni in mogoče voda niha malo gor malo dol). To je precej več kot pol kilograma na teden. Skrbi me, da si slučajno ne jem mišič.

Stvar je da obvezno po teku jem tudi če je ura 22.00 ter da imam vsaj 4 obroke (sedaj jem vse, prej sem bil zelo izbirčen in sem jedel samo "ta dobro"), ampak največkrat jih tako imam 5-6. Sladkarij skoraj ne jem več, tudi gaziranih pijač ni na spisku. Pretečem nekje med 20-30 km na teden ter nekaj malega kolesarim.

Ali je tako velika izguba posledica teka in menjave načina prehranjevanja hkrati ali imam pomanjkanje in telo je mišice? Je pa res, da je zadnji teden tehtnica bolj kot ne stabilna in gre zelo počasi dol. Kot praviš mene ne interesira sama kilaža (to imam za spremljanje napredka in tudi nisem vsak dan na njej :) ), ampak izguba maščobe (šlaufek okoli trebuha, celulit, ki se mi prav vidi na notranji strani zgornje podlakti, maščoba na nogah...). Nekaj maščobe je moralo iti saj sedaj imam samo eno gubo ko se na stran nagnem, prej sem imel štiri :shock: .
Uporabniški avatar
 Tatjana
#228476
Čestitke za izgubljene kilograme! :clap:
Na začetku gredo kilogrami malo hitreje dol, sploh če jih imaš dosti za izgubiti kot npr. ti. Nadaljuj s prehrano kot jo imaš do sedaj. Ne kompliciraj po nepotrebnem. Jej dosti sadja in zelenjave, puste beljakovine (nemastno meso, ribe, posneti mlečni izdelki, jajca, ...) in pazi na velikost porcije. Jej toliko, da si sit, ne pa nabasan. Če nočeš izgubiti mišic obvezno naredi še 2-3 krat tedensko kakšen trening za moč.
Uporabniški avatar
 dexi27
#228482
In ne pretiravaj s tekom, da ne pride do nepotrebnih poškodb, kombinacija s kolesom je tarava stvar ali pa tudi hoja v hrib 8)
In pa seveda, kar tako naprej, tud jaz sem mel pred kakimi šestimi leti čez 90 kil pr svojih obrih 170 cm, sedaj pa uspešno držim 70ko z lahkoto, šport in prava hrana sta dobitne kombinacije :laola
Uporabniški avatar
 Lojfer
#228583
Arnela.O in Domen! Dobro napisano!
Uroš...jaz jem pogosto tudi odojka, pa doktor ni verjel, da papcam odojka (in seveda pijem pivo), ko je videl mojo krvo sliko.
Pri prehrani je tako, da se telo od posameznika do posameznika odziva drugače.
Če bosta 2 osebka delala enake treninge pri enaki prehrani...bodo učinki drugačni.
Moram se strinjat z Urošem, da se dajo vsi "nadomestki" nadomestit z natur hrano. Dejstvo!
Tudi jaz bi jih...pa ni časaaaa! Na žalost :(
In seveda....CILJ je pri prehrani zelo pomemben! (Ali želiš imeti postavo maratonca ali atleta ali bodybuildrja)
#228639
Lojfer napisal/-a:CILJ je pri prehrani zelo pomemben! (Ali želiš imeti postavo maratonca ali atleta ali bodybuildrja)

A to pa ne bi slo vse skupaj? Postava maratonca, moc bodybuilderja in eksplozivnost atleta in ob tem preziveti z naravno hrano brez mesa?
Uporabniški avatar
 javor-18
#228645
zerdoner napisal/-a:Pozdralvjeni...Sem bolj kot ne nov v svetu tekačev in me predvsem zanima, kakšna je razlika treninega teka zgodaj zjutraj okoli 5.30 in pozno zvečer...Predvsem imam v mislih razliko v hrani, ki jo je potrebno zaužiti pred in po teku.


Če bi šel kdaj laufat tako zgodaj zjutraj bi bila prva skrb, da se zbudim pred tekom, da se ne spotaknem ob kakšen kamen ko bi še sanjal :mrgreen:, sicer pa kakšna banana pred tekom zelo dobro paše, vsaj meni.
#228650
Jutranj iteki so primernejsi za trening ekslpozivnosti, hitrosti...to pomeni da pred treningom hidracija in elektroliti...po treningu pa regeneracijska veriga...najprej hidrati z elektroliti in potem recimo pol ure za tem proteinsko-mascobni obrok...
Uporabniški avatar
 tae
#229447
Te teme do sedaj nisem prebiral, ker me prehrana ne zanima, pa tudi tečem ne zjutraj. No, vseeno pa lahko nekaj omenim. Pred dopoldanskimi tekmami nikoli nič ne jem (res pa je, da je moja najdaljša tekmovalna razdalja polmaraton). Med teki (treningi in tekme) nikoli nič ne jem. Največ tekem sem končal le z vodo. Še nikoli nisem poskusil nobenega gela, ne uživam nobenih praškov, nobenih vitaminov ali kakršnihkoli drugih dodatkov. Se mi zdi, da je za nas rekreativce vse to malo brez veze. Ko telo navadite, do 21 km ne potrebujete niti vode (razen, če je res vroče).

Pravzaprav pa sem se oglasil zaradi tega:
tek_v_snegu napisal/-a:Jutranj iteki so primernejsi za trening ekslpozivnosti, hitrosti...


Sori "snežni," tole mi pa sploh ni jasno. Ali nismo zjutraj še preveč zaspani, trdi, z nizkim srčnim utripom, za eksplozivnost pa potrebujemo ravno kontra, da smo dovolj ogreti, da že dovolj poženemo kri po žilah, polni energije? No, morda le jaz zjutraj delujem, kot marsovec.
 Obala
#229454
Sem jutranja :clap: zjutraj lahko pretečem z lahkoto kar si zadam, popoldan ali zvečer ni iz mene nič pri teku vsaj. Hrana pred dolgimi teki-za mene dolgimi :-- je včasih banana, pa primerna hidracija vedno. Od enkrat pretečeno je 25 km. Drugače pa so zame dolgi teki -podaljševanje-do 17km kar pogosti ob nedeljah,ostalo pa kratki,pa hribi pa intervali... Po teku pa pošten zajtrk,jem kar paše in je primerno po naporu,jem zajtrk samo, ko gremo v hribe ali golf-takrat tudi vmes :-- ,to je kar se športa tiče, drugače jem zajtrk tudi ob dnevih ko nisem fiz.aktivna.
Mislim da je to odvisno od posameznika, napora treninga,navad :D vsakega posameznika.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA