teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 zerdoner
#196514
Pozdralvjeni...Sem bolj kot ne nov v svetu tekačev in me predvsem zanima, kakšna je razlika treninega teka zgodaj zjutraj okoli 5.30 in pozno zvečer...Predvsem imam v mislih razliko v hrani, ki jo je potrebno zaužiti pred in po teku.
#196568
Najprej se moraš odločiti kaj je tvoj cilj:
a) izguba kilogramov (maščobe)
b) tekmovalni cilji
c) rekreacijski cilji

Glede hrane okrog tega je bilo že prevečkrat napisano da so pomembni predvsem enostavni OH, predvsem po teku medtem ko pred tekom so priporočljivi kompleksni ampak ne z preveč vlakninami.
Če želiš izgubit kilograme in delat na postavi je najboljša opcija zjutraj. Takrat so tvoje glikogenske rezerve prazne in s pravilno izvedenim treningom lahko počasi (res počasi) kuriš odvečno maščobo. Pravilno je da tečeš tam med 70-75% MSU (maksimalnega srčnega utripa) pa ne več kot 45 min. Pred tekom priporočajo kakšno kavo ali še bolje zeleni čaj, pomembno je da nič ne poješ in da greš tečt na tešče le tako je efekt najboljši.
No večerni treningi so drugo, ker ješ čez cel dan imaš itak polne zaloge glikogena torej imajo mišice dovolj energije za trening in lahko narediš katerikoli tip treninga (hitri, dolgi, intervali...). Pametno je da ješ minimalno 2 uri pred tekom in kot sem omenil nekaj kar ne vsebuje vlaknin ker znajo slednje povzročat težave, ko ti želodec poskakuje. Po teku pa tako ali tako nekaj kar ima visok GI (glikemični indeks) najboljši regeneracijski napitek je čokoladno mleko, ali pa spiješ navadno mleko pa pest ali dve rozin in to je to, kasneje čez kako uro pa sledi normalni obrok s kompleksnimi OH (ogljikovimi hidrati).

Za vse ostalo pa je tu google ali pa TF iskalnik :wink:
Pa prijeten tek in začetek!

Lp
Uporabniški avatar
 pementos
#196569
jaz ponavadi pred jutranjim treningom nič ne jem, če grem na kakšo tekmovanje jem musli z jogurtom ampak ne pretiravam, ker ni nič najbolj neprijetnega kot tek s polnim želodcem.
Uporabniški avatar
 anže07
#196585
jaz sem na dopustu tekel zjutraj in pred tekom sem popil malo vode in pojedel banano - super , banane je v telesu naredila tako kot da je ne bi bilo v želodcu, energijo sem pa imel
kdaj sem pojedel tudi grancereale piškote - 3 piškote


po teku mi je zelo dobro , banana in skuta ter cimet vse zmešano skupaj
Uporabniški avatar
 MihaPR
#196595
Če pa greš ob 5.00 zjutraj na kakšen daljši tek (recimo 2 -3 ure ali več) pa dodaj k banani še namočene kosmiče, samo ne preveč, vse skupaj vsaj 45 minut pred tekom :) da ne bo treba vlečt cele gore gelov sabo :)
Uporabniški avatar
 MatjazV
#196731
Hoj,
moj zajtrk je že vrsto let vedno enak: banana, pol jabolka ali kakšen drug sadež, sadni jogurt (1,2 maščobe) + mešanica kosmičev.
Kadar nimam jogurta pa je zajtrk takle: zavrem 1,5 dcl vode dodam na krhlje narezanega pol jabolka in banano, kosmiče, lahko tudi malo rozin, žličko medu in na koncu potresem s cimetom. Vse skupaj vre kakšno minutko ali dve.

Po takšnem zajtrku grem lahko takoj na športno aktivnost in nimam nobenih problemov.

Lp, Matjaž
Uporabniški avatar
 shash
#196734
MatjazV napisal/-a:Hoj,
moj zajtrk je že vrsto let vedno enak: banana, pol jabolka ali kakšen drug sadež, sadni jogurt (1,2 maščobe) + mešanica kosmičev.
Kadar nimam jogurta pa je zajtrk takle: zavrem 1,5 dcl vode dodam na krhlje narezanega pol jabolka in banano, kosmiče, lahko tudi malo rozin, žličko medu in na koncu potresem s cimetom. Vse skupaj vre kakšno minutko ali dve.

Po takšnem zajtrku grem lahko takoj na športno aktivnost in nimam nobenih problemov.

Lp, Matjaž


Matjaž, ali ni bolje dati med v ohlajeno zadevo, da se ohrani čim več njegovih sestavin?

LP
Uporabniški avatar
 MatjazV
#196782
shash napisal/-a:
Matjaž, ali ni bolje dati med v ohlajeno zadevo, da se ohrani čim več njegovih sestavin?

LP


imaš prav, sicer pa lahko med v tej varianti izspustiš.

Lp, M
#196804
MatjazV napisal/-a:... banana, pol jabolka ali kakšen drug sadež, sadni jogurt (1,2 maščobe) + mešanica kosmičev.
Kadar nimam jogurta pa je zajtrk takle: zavrem 1,5 dcl vode dodam na krhlje narezanega pol jabolka in banano, kosmiče, lahko tudi malo rozin, žličko medu in na koncu potresem s cimetom.


eno malo mimo vprašanje: kaj se zgodi z drugo polovico jabolka? zakaj samo pol jabolka?

v receptih večkrat zasledim pol tega, pol onega, ampak meni je bolj logično, da poješ pač cel sadež, da ne propada na zraku itd.. sploh pri jabolku - pol jabolka gor ali dol - poješ celega, pa je!
Uporabniški avatar
 MatjazV
#197026
jezek.teka.teka napisal/-a:
eno malo mimo vprašanje: kaj se zgodi z drugo polovico jabolka? zakaj samo pol jabolka?

v receptih večkrat zasledim pol tega, pol onega, ampak meni je bolj logično, da poješ pač cel sadež, da ne propada na zraku itd.. sploh pri jabolku - pol jabolka gor ali dol - poješ celega, pa je!


kot vidiš, je na koncu v skodelici vsega skupaj kar precej namešanega. Zato vedno kupim manjše banane, in narežem le polovico jabolka. Drugo polovico uporabim naslednji dan ali pa pojem kasneje

Lp, Matjaž
Uporabniški avatar
 grb
#197052
MatjazV napisal/-a:Hoj,
moj zajtrk je že vrsto let vedno enak:


O se en tak dolgocasnez kot jaz :)

Tud jaz tecem v glavnem zjutraj ob 5:00. Na razdaljah do 10 km tecem na tesce, nad 10 km pa pred tekom kaka banana, par piskotov ali kaj podobnega. Klasicni vsakodnevni konkretni zajtrk pa po teku :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA