teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 Rollback
#240586
StaraKost napisal/-a:Za to dokazati ne rabiš nobene raziskave. Dovolj je malo "kmečke logike". Hidrate, ki si jih pojedel v dopoldanskih urah, porabiš kot energijo z dnevnimi aktivnostmi.
Če pa poješ enako količino hidratov pred spanjem, ko sledi kar dolgo obdobje neaktivnosti in energijo ne potrebujemo, jih ne boš mogel porabiti. Kam se nalagajo vsi vemo.
.


Po "kmečki logiki" bi človek moral jest takrat ko je lačen, drži?
Če ješ nepredelane OH, jih lahko ješ kadarkoli v dnevu, saj ni ekcesne inzulinske reakcije in njenih posledic. Govoriva o normalnem hranjenju, ne prenajedanju.

Kar se predelanih OH tiče, pa razmišljaš v pravo smer (čeprav se lahko akumulirajo tudi v drugih delih dneva). :arrow:
#240587
Tudi tu se strinjam samo deloma. Za vire energije smatramo maščobe in OH-je, beljakovine pa bolj kot gradnike za obnovo in regeneracijo telesa, ki se v največji meri dogaja, ko počivamo/spimo. In kot si nekaj postov prej napisal se tudi beljakovine lahko "spremenijo" v vir energije , ampak komaj takrat, ko je pomanjkanje OH-jev.
OH-ji pa so vir energije, neoziraje ali so hitri ali počasni :D . Ko jih poješ so tam in jih moraš porabiti kot energijo, če nočeš, da se spremenijo v maščobne zaloge :D .
Čeprav se strinjam, da ni enako, katere OH-je ješ, vseeno ni enako kdaj jih poješ.

Sedaj že iščemo dlako v jajcu :D .
Nazadnje spremenil StaraKost, dne 03 Dec 2010, 14:12, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 Rollback
#240588
StaraKost napisal/-a:OH-ji pa so vir energije, neoziraje ali so hitri ali počasni :D . Ko jih poješ so tam in jih moraš porabiti kot energijo, če nočeš, da se spremenijo v maščobne zaloge :D .


Z zadnjim stavkom se ne morem strinjati. Predstavljaj si, da poješ jabolko ali pa dve žlici sladkorja. Bo šlo (tudi po kmečki logiki) oboje na enak način v špeh? :D
#240594
Energija ne more izginiti. Lahko samo spremeni svoje stanje iz "OH" v maščobe ali jo porabimo.

Že to, da nekdo pove, da ni pomembno kdaj kaj pojemo, temveč samo kaj, ne oziraje se kdaj v teku dneva, je zelo smešno in žalostno.

Vsak pameten ve, da je poleg tega kaj bomo jedli za določeno vrsto aktivnosti, ki je pred nami v teku dneva, da je zelo pomembno kdaj bomo to pojedli. Na primer sladkarija je zelo dobrodošla, v zadnjem delu aktivnosti ali takoj po daljši in težji aktivnosti in bo padla direktno v glikogensko luknjo, brez, da bi naredila bilo kakšne "škode". Nekaj ur pozneje pa ne več. Tudi pred aktivnostjo ta ista sladkarija ni zaželjena, ker bo kar za nekaj časa upočasnila proces presnove maščob, kot vira energije. Tudi beljakovine najbolj potrebujemo takoj po aktivnosti in pred spanjem zaradi boljše in hitrejše regeneracije, in manj pred aktivnostjo in tako naprej.....

Ma ne da mi se več :--( .
#240601
Po "kmečki logiki", ima stara kost prav. Presežek (neglede česa) se skladišči kot maščoba.

točno. zato se med drugim precej novodobnih športnikov uspešno izogiba željeni konstituciji, s tem ko po pol ure treninga spijejo 2L beljakovinsko hidratnega napitka oz 1kg špagetov s tuno, pri tem pa so sveto prepričani, da bodo tako izgubili maščobo in pridobili veliko mišične mase... v končni fazi pa se redijo. tudi če ješ pravo hrano ob pravem času in je le-te količinsko preveč, boš postal zašpehan.

katka napisal/-a:Tisti izrazito šlank ostanejo šlank, ne glede na crossfit. Drugače pa je ideja crossfita ravno v multidisciplinarnosti, zato niti ne gre pričakovati razvoja nekega specializiranega videza, kakršnega imajo športniki, ki jih omenjaš.

tisti izrazito šlank verjetno že prej niso velik jedli ;) "brez" hrane z več treninga ni veliko mišic. kolikor sem jaz razumela "idejo multidisciplinarnosti crossfita", je bistvo v krepitvi vseh mišičnih skupin, ni pa nekega ukvarjanja z nizkimi dolgotrajnimi obremenitvami. tu ne mislim dvigovanja četrt kile 370-krat, ampak vzdržljivostni tek, kolesarjenje, plavanje, itd., skratka, aktivnosti, kjer se močneje krepi srčno-žilni sistem. mogoče sem kaj zgrešila oz. se motim.

triatlonci nimajo kakega posebej specializiranega ivdeza... razen da so povsod lepo mišičasti in dokaj suhceni (beri, malo maščobe). no, vsaj tisti ki jih jaz poznam, pa fantje in punce, ki trenirajo na kodeljevem. kar z veseljem na kakega vržem uč ;)
Uporabniški avatar
 Remmy
#240609
Da še jaz na hitro vpadem v tole debato.

Prvič, če bi se držali kmečke logike, potem bi še danes čisto vsi bili na paleo prehrani. :D Kmečka logika je pač zbir vseh predsodkov, neumnosti, stereotipov (poleg utrjenih spoznanj), če po spominu citiram Hegla.

Človek ni nek racionalni posameznik, ki bo vse svoje vedneje in izbire tehtno premislil. To je mit homo ekonomikusa. Z nečim kar daješ v usta ne moreš imeti neemocionalnega odnosa. Psihične težave so pač v jedru 97% debelosti (predvsem v smislu vdajanja v usodo, itd.)

Človeško telo ni toplotni stroj v katerega bi vrgel neko količino kalorij in samo s tem uravnaval telesno maso (da ne rečem zdravstvenega stanja). Hranila se različno presnavljajo in presežek OH se percej hitreje skladišči kot presežek B. Na sploh je realna kalorična vrednost B daleč najmanjša (zaradi izgub pri presnovi). Večji problem je vpliv OH na sproščanje inzulina in tukaj je (ob vsem industrijskem procesiranju, ki pripelje do praznih kalorij) glavni problem vseh civilizacijskih bolezni (ob vse manj aktivnosti).

OH z visokim GI in G Loadom v kri sproščajo velike količine inzulina, kar pa skozi začarni krog pripelje do tega, da telo hitro hoče več in novih OH-jev. Ali je pomembno, kdaj kaj zaužijemo? Odgovor je nekje vmes. Za OH-je je čas najpomembnejša stvar, za B in M (in ostale mikro skupine) pa je verjetno ključnejši vnos na daljši rok.

Glede na sodobno prehrano in način življenja, je paleo prehrana zagotovo dobra alternativa. Problem je, ker popolnoma izloči OH-je (no, vsaj tisto kar jaz poznam) - razen sadja - kar pa ob športnih in drugih naporih prehudo za etlo. Posebna zgodba je ketoza, dolgoročno se mi zdi to preveč nezdrava praksa, ker trpijo možgani (razen če to nekako vzdržujejš samo s sadjem?), živčevje itd.

Paleo prehrana s pravilno izbranimi OH-ji ob pravem času in v pravih količinah se mi osebno zdi odlična varianta in jo kar nekaj časa uspešno uporabljam.
Uporabniški avatar
 katka
#240713
Hipokalorične diete so učinkovite za izgubo odvečne maščobne mase, nenazadnje je nedaven poizkus s "Twinkie-dieto" pokazal, da je možno hujšati in "izboljšati zdravje" tudi s čokoladkami - toda ali je to odgovor, kakršnega želimo?

Upoštevanje inzulinske reakcije na vnos OH bo pri hujšanju dalo dolgotrajnejše in boljše rezultate, o čemer govori na primer tale študija. Mnogo ljudi, še sploh tistih, ki se "gredo diete" je razvilo resno inzulinsko rezistenco, kar pomeni, da je kaloričen vnos le del zgodbe, ko se pogovarjamo o strategiji izgube odvečne telesne teže. Potem je tu, ne pozabimo, še leptin. Če deluje, daje pravilne signale, kdaj smo siti. Če pokvarimo njegovo signalizacijo, smo v težavah. Vztrajam, skratka, da pri resnemu in trajnostnemu reševanju problema prekomerne telesne teže nimamo kaj operirati z bibličnimi grehi, kamor spadata požrešnost in lenoba. Za to, kar zagovarjam, imam tudi kaj za pokazat. V CFP delamo po teh načelih in smo uspešni.

Skratka... kmečka logika, ki telo razume kot nek stroj, v katerega vržeš gorivo in ga potem skuriš - ali pa ne - ne pelje daleč oziroma pelje v napačno smer, Sherlock! Kajti telo ni stroj, enačba "kalorije not = kalorije ven" pomeni, da nekdo tu kaže kronično pomanjkanje razumevanja metaboličnega delovanja telesa. Kalorije si med seboj niso enake. Ne samo med posameznimi hranili, temveč tudi znotraj hranil iste skupine. Rollback je že omenil, da esencialni OH ne obstajajo, torej... niso tako blazno nujni za preživetje, čeprav se jih povsod forsira v prve vrste. OH, sploh škrob in sladkor, so komot. Če slednja pustimo na piedestalu praznične oziroma občasne hrane, smo naredili prav. Tudi praznična okrasitev mesta pripada zgolj decembru in ne celemu letu. Z razlogom.
#240743
Čeprav se več nisem mislil oglašati v tej temi, moram povedati par besed, ker eni potvarjajo mojo "kmečko" logiko. Kljub napredku, ki jih prinašajo nove študije, še vedno trdim, da včasih več velja malo "kmečke" logike, kot sto prebranih študij, katere potrebujejo čas, da se dokažejo ali da jih še novejše študije ovržejo.... :mrgreen: .

Eni očitno morajo stopiti nekaj korakov nazaj, in korigirati svoje mnenje, da bi se začeli približevati moji "kmečki" logiki, ki pravi čisto nekaj drugega, kot bi eni želeli prikazati.

Prav iz razloga, ker telo ne porablja kalorije "linearno" in je poraba zelo odvisna od dinamike dnevnih aktivnosti, je pomebno kdaj bomo jedli katero hrano. Zvečer ko gremo počivati in ni aktivnosti(če izvzamemo "domačo nalogo"), je to za hidrate, sigurno manj primeren čas.
Debata je začela prav na tej točki, ko se trdilo prav to, kar se sedaj spodbija. Rekla si, da ni pomembno kdaj kaj poješ, temveč kaj poješ, kar pomeni, da je telo toplotni stroj, ki linearno porablja energijo ne oziraje na dinamiko dnevno/nočnih aktivnosti. To pa ni nič drugega kot trditev, ki jo sedaj podtikaš meni.

Jaz sem že toliko star in toliko let v športu, da je to meni zelo, zelo dolgo jasno in kljub temu, da sem prebral kar nekaj študij, zelo pogosto uporabljam "kmečko" logiko :D .
Nazadnje spremenil StaraKost, dne 07 Dec 2010, 07:43, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 Remmy
#240767
Andreja_T napisal/-a:to je tako, kot da prakticiraš vegetarijansko prehrano z dodatkom mesa?
:lol:

:idea:
Kaj pa vegi z dodatkom mlečnih izdelkov/jajc/rib??
 brezlj
#240997
A je res, da imajo zeleni čaj, kofein in tirozin tak učinek kot [color=#0080FF] fat burner? In če, a vsi skupaj al vsak zase?
Nazadnje spremenil brezlj, dne 12 Okt 2016, 10:08, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
 pelvis
#241018
Izkoriščam temo, da predstavim novo spletno stran absolventke dietetike in maratonke, naše članice Anite: www.anitakos.com

Mogoče je pa dobro o čevljih vprašat kopitarja ;) T.i. "prehranski svetovalci - prodajalci" imajo pač vedno interes... prodat.

lp

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA